Akköy

'Ege Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Akköy konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akköy


  Tarihçe :
  1877-1885 yıllarında Osmanlı – Rus savaşı zamanında Kafkasya'dan bir grup Dağıstanlı Türk göç ederek ilçenin batı kısmında bulunan bölgeye (günümüzdeki adıyla Oğuz Mahallesi) yerleşmiştir. Bu bölgeye zamanın Padişahı Sultan Abdilaziz'in adından esinlenerek Aziziye Mahallesi denilmiştir.

  Daha sonra Sultan ll. Abdulhamit zamanında göç eden bir grup Kafkas göçmeni, ilçenin doğu kısmına (günümüzdeki adıyla Sami Türel Mahallesi) yerleşmiş ve Sultaniye Mahallesini oluşturmuşlardır. İlçe 1930-1935 yıllarına kadar iki mahalle olarak gelişimini sürdürmüştür. Daha sonra iki mahalle birleşerek Akköy adını almıştır. 1971 yılına kadar köy olan Akköy, 01.06.1971 tarihinde kasaba olmuş ve belediye fiilen göreve başlamıştır. Akköy, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ilçe statüsü kazanmıştır.

  Coğrafi Yapı ve Nüfus:
  Denizli'ye 23 km. mesafede olan Akköy kuzeyinde Buldan ve güneydoğusunda Çal, batısında Sarayköy, güneyinde Denizli il merkezi ile çevrilidir.

  2000 nüfus sayımına göre; merkez ilçe nüfusu 2.742, toplam nüfusu 6.453'dür.
  Ekonomik Durum :
  İlçenin turistik bölge olması nedeniyle, geleceğe dönük yatırımlar yapılmaktadır. Kaymakamlık ve belediyenin girişimleriyle ev halıcılığı ve ev pansiyonculuğuna geliştirme faaliyetleri sürdürülmektedir.

  Ayrıca ilçe halkı tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. İlçenin iklim özelliğine göre pamuk, buğday, zeytin ve pancar yetiştirilmekte, besicilik de son yıllarda gelişme göstermiştir.

  İlçede sportif faaliyetlere ağırlık verilmekte, geleneksel hale gelen yağlı güreşlerin yanısıra futbol turnuvası ve masa tenisi turnuvası her yıl düzenlenmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akköy Forum Tarih
Akkoyunlular Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2011
Akkoyunlular Devleti Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 31 Temmuz 2011
Akkoyunlular Devleti Nerede ve Ne Zaman Kurulmuştur Tarihi Bilgiler 31 Temmuz 2011
Akkoyunlular Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011
Akkoyunlu Uzun Hasan Kim - Akkoyunlu Uzun Hasan Kimdir? Tarihi Bilgiler 30 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş