Akin Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akin Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akin Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Akin Köyü - Seyitgazi - Akin Köyü Hakkında  Akin, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.===Kültür===Köyde yaşayan halk yaklaşık 200 yıl önce çeşitli illerden göç eden karakeçili ve sarıkeçili yörüklerinden oluşmaktadır. Göbekli , tarhana çorbası ve höşmerim kızartması,ıptırım(kuşburnu)hoşafı, pancar pekmezi yöresel yemekleri arasındadır.Köyde yaz aylarında sıkça sünnet ve evlendirme düğünleri yapılmaktadır.Ayrıca son zamanlarda eskiye nazaran daha sessiz geçen bayram kutlamaları vardır ve bu bayramlar birer şenlik şeklinde geçer.Bayramların eskiye nazaran daha sessiz geçmesinin nedeni kültürel yozlaşmadan değil bayramların kış aylarına denk gelmesinden kaynaklanmaktadır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 60 km,Afyon iline 60 km,Kütahya iline 45 km, Seyitgazi ilçesine 24 km,Kırka Beldesine 5 km uzaklıktadır. Gemiç Köyüne yaklaşık 2 km, Göknebi'ye (Gökpeygamber) 4 km dir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:.
  [2009] -CENGİZ COSKUNPINAR
  2004 - RAMAZAN SOLMAZ
  1994 - AHMET TURAN COŞKUN PINAR
  1989 - ALİ YURTAYDIN
  1984 - ALİ YURTAYDIN
  1957- HİMMET COŞKUNPINAR

  Altyapı bilgileri
  Köyde,Atatürk zamanında yapılmış tarihi ilköğretim okulu kapatılmıştır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile tohum ilaçlamada kullanılan sellektör vardır. Balıkçılık kooparatifi ile market iki adet kahvehane, köy adasıda bulunmaktadır​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akin Köyü Hakkında Forum Tarih
Aşağı Akın Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yukarıakın Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akın Köyü Hakkında Bilgi Kocasinan Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akıncı Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yünlüce Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş