Akılçalman Köyü Daday Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Akılçalman Köyü Daday - Akılçalman Köyü Hakkında - Akılçalman KöyüTanıtımı - Akılçalman Köyü Resimleri


Kastamonu

Bilgiler
Nüfus 124 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37860
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Daday

Akılçalman, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Köyün yakılarında bulunan 8 odası bilinen ancak daha ulaşılamayan 30 oda daha olduğu tahmin edilmektedir. Mağara çok güzel sarkıt ve dikitlerden oluşmaktadır. İçersinde heykeli anımsatan dikitler vardır. Gerçekten gezilip görülmesi gerekmektedir.Köyde bulunan eski bir mabet kalıntısı günümüze kadar ulaşmıştır.Mabedin mermer sütunları köyde bir evin yanındadır. Ayrıca değişik ebatlarda çıkartılan el yapımı taşlar bazı binalarda temel taşı olarak da kullanılmıştır.Bu köy eski bir yerleşim yeridir. Bir rivayete göre II.Mürşil'in yakıp yıktığı Gaşka şehrinin bu köy civarında olduğu tahmin edilmektedir.Bu şehir Milattan önce 839 yılında yakılıp yıkılmıştır. Daha sonra aynı yerde yeniden şehir kurulmuş ve Buzviran adını almıştır. Buzviran şehrini de Danişmend Gazi'nin komutanlarından olan Toygar Murat Milattan sonra 1074 yılında yakıp yıkmıştır. Burada bulunan mabet de bu tarihte yıkılmıştır. Bu şehrin yakınlarında bir yeraltı yerleşim yeri de mevcuttur. Bu yeraltı şehri günümüze kadar ulaşmıştır.Köyün ismi Buzviran'dan gelmekte bu mabede de halk arasında Akılçalman mabedi denilmektedir. Toygar Murat bu mabedi Türklere karşı ayaklanma ve fitne yeri olarak kullanılması nedeniyle yıktırmıştır. Attila Uğur...


Kültür


Köyün [[aşırı derecede belli bir geleneği yoktur ], görenek ve [[bandırma kül çöreği mıhlaması vardır.ormanda yetişen ıspıt ve müsellim sarmaları meşhurdur.

Coğrafya


Kastamonu iline 51 km, Daday ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.The vıllage has black sea clımate .

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2255
2000 124
1997 67
Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. The economy of the village is based on agriculture and anımalhusbandry.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - şaban uğur

(2004)- Şaban uğur.
1999 - ismail büyükçolpan
1994 - şaban uğur
1989 - mehmet yazgan
1984 - mehmet yazgan
1980 - mehmet yazgan
1975 - mehmet yazgan
1970 - mehmet yazgan
1965 - rasim kılıç

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Önemli şahsiyetleri- Alimen ağa da olarak bilinen Mehmet Uğur yardımseverliği ile tanınmıştır. ayrıca oğlu Şakir Uğur T.B.M.M sinde personel müdürlüğü yapmış Daday ilçesinde ise belediye başkanlığı yapmıştır. Akılçalman deresine ilk ilkokul 1950 yılında Buzağıverenli Mehmet Kılıç girişimiyle yaptırılmıştır.Diğer önemli şahsiyetler araştırılmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz