Akhisar Köyü Karacabey Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akhisar Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karacabey Akhisar Köyü Bilgileri -Akhisar Köyü Hakkında -Akhisar Köyü Tanıtımı - Akhisar Köyü Resimleri  Akhisar, Bursa Karacabey ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARACABEY

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:77 km

  İlçeye Uzaklığı:18 km

  Rakım:13m

  Nüfus:

  2000:506
  1997:698

  Tarihi

  Kadı sicillerinde köyün eski adı Asar olarak geçmektedir.Daha sonra 1920 yılında ismi Akhisar Köyü olarak değiştirilmiştir.Köy meydanının bulunduğu alan eski bir Rum çiftliğidir.1876 Osmanlı Rus harbinden sonra (doksanüç harbi)çiftlik terk edilmiştir. Eski mezarlıktaki taşlardan anlaşıldığına göre köyün ilk kurucuları karabatı ailesi tarafından oluşmaktadır.Sonrasında Afyon Emirdağ bölgesinden köye göç eden aileler olmuştur. 1951 yılında Bulgaristan dan gelen göçmen aileleriyle birlikte köyde hızlı bir değişim yaşanmıştır.

  Kültür

  Köyde düğünler iki gün sürer. Birinci günün akşamı, köy halkına ve misafirlere akşam yemeği verilir (Etli nohut, pilav, turşu, komposto gibi)ve kına eğlencesi yapılır. İkinci gün, gelin alıcı merasimi düzenlenir.Yörenin en meşhur yemeği sini mantısı (sıkma mantı)dır.Hatırlı misafirler için özel hazırlanır. 1978 den beri her yıl mayıs ayında köy mevlûdü yapılmaktadır.Bayramlarda çocuklar evleri dolaşarak şeker ve yer fıstığı toplamaktadırlar.Yine bayramlarda gençler okul bahçesinde eğlenceler düzenleyerek birbirleriyle tanışırlar. Köy nüfusunun büyük bir bölümü göçmen vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.Son yıllarda Karacabey, Bursa ve Bandırma başta olmak üzere köyden göç yaşanmaktadır.

  Coğrafya

  Bursa iline 85 km, Karacabey ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Komşu Köyleri

  * Guneyinde İsmetpaşa Köyü, Hamidiye köyü
  * Kuzeyinde Sultaniye Köyü
  * Dogusunda Küçükkaraağaç Köyü, Yenisarıbey Köyü, Ortasarıbey Köyü

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Verimli topraklara sahip olan Akhisar'da ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi sulu tarımdır modern teçhisatla çalışılır. Tarla ürünleri, sebze ve meyve yetiştirilir. Köyde yetiştirilen sebze ve meyve ürünleri çevre iller başta olmak üzere İstanbul Ankara gibi büyük şehirlerde pazarlanırken ayrıca yurt dışına ihracata gönderilmektedir. Sebze ve meyve alanında domates, biber, mısır, patlıcan,pancar ve bunun yanısıra soğan ve buğday son yıllarda çeltik ekimi önemli yere sahiptir.Manyas gölünün ayağı Karadere köyün yakınından geçmektedir.Derenin karşısındaki tepeliklerde sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır.Son yıllarda zirai ilaçların damlama sulama sisteminden verilmesi bölgede arıcılık faliyetini hızlandırmaktadır. Akhisar köyü civarlarında çeşitli gıda sanayileri yer almaktadir.

  * Tunç gıda san.A.Ş
  * Tamek Gıda ve Konsantre San. A.Ş.
  * Tat Konserve San. A.Ş.
  * Merko gıda san.A.Ş

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: CEMALİ ATIŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 696 70 15
  Cep Telefonu: 0 (533) 321 35 25

  Altyapı bilgileri

  Köyde,İsmetpaşa Köyü ile ortak kullanılan ilköğretim okulu ve lojmanı vardır .Okul inşatına Atatürk ün emriyle 1937 yılında başlanmış iki sene içinde tamamlanmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT otomatik santrali vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Düğün salonu, hal binası, kantar,yükleme rampası, Atatürk heykeli ve meydanı vardır.Köy meydanında parke taş döşeli olup ilköğretim okuluna kadar kaldırım vardır.Lokanta bir market iki bakkal dükkanı vardır.Haftada bir köde pazar kurulmaktadır. Muhtarlık binasıyla birlikte iki köy kahvehanesi ve iki özel kahvehane vardır. Köyle Karacabey arasındaki ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve internet bağlantısı vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akhisar Köyü Karacabey Forum Tarih
Toprakhisar Köyü Hakkında Bilgi Altınözü Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Akhisar Köyü İnegöl Bursa Marmara Bölgesi 22 Nisan 2010
Bünyani Osmaniye Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010
Büknüş Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010
Boyalılar Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 17 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş