Akgümüş Köyü Andırın Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akgümüş Köyü Andırın Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akgümüş Köyü Andırın Bilgileri - Akgümüş Köyü Hakkında -Akgümüş Köyü Tanıtımı -Akgümüş Köyü Resimleri

  lçe: ANDIRIN - İl: KAHRAMANMARAŞ
  Köy Muhtarı: CELAL ATEŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  03445871068

  Cep Telefonu:

  05344651855


  Kahramanmaraş
  Bilgiler
  Nüfus 627 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 46426
  Alan Kodu 0344
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Kahramanmaraş
  İlçe Andırın
  Web Sitesi

  Akgümüş, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir köydür. Köy 93 haneden oluşmaktadır. 1923 yılında Bunduk ismiyle kurulmuş ismi 1968 yılında Akgümüş olarak değiştirilmiştir. Akdeniz iklimi etkisi altındadır.


  Tarihi

  Akgümüş köyü 1923 yılında Bunduk ismiyle kurulmuş ismi 1968 yılında Akgümüş olarak değiştirilmiştir. 93 Haneden oluşan köyde kişi yaşamaktadır. Hemen her hanede telefon bulunmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürmekte olup yaz aylarında oldukça sıcaktır.kış ayları ise fazla kar yağışlı olmayıp,genelde yağmurlu geçer.Ocak ve şubat aylarında köy yolu kardan zaman zaman kapanmaktadır. Köy halkının yakşak % 75 i Okur yazar olup, köyde yaşayan erkeklerin okur yazarlık durumu kadınlara göre biraz daha fazladır. Akgümüş köyü mıntıkası içerisinde Seğ yaylası bulunmaktadır. Buraya kendi köy halkından yaz aylarında geçici olarak çadır kurup hayvanları otlatmaktadırlar. Köy halkının tamamına yakını hayvancılıkla uğraşır. Özellikle büyükbaş hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır. iki adet mandıra ve tarımsal kalkınma kooperatifi kurulmuştur .bunduk anlatıldığı üzere öyle eski bunduk ve su bulma hikâyelerinden tamamen ilgisiz ve ayrıdır.bun duk malum olduğu üzere o köye dışardan gelenleden öncede vardı ve bir ermeni yerleşim merkeziydi. şüphe duyanlarolursa açıp osmanlı arşivine baksınlar derim halk arasında anlatılanlar asılosız olup bilimsel bir temele dayanmamaktadır bunduk ermenice bir isimdir. bunduk ismi bir tür taş ismidir. ve araştırmaya açılmalıdır.

  Kültür

  Ana geçim kaynağı tarım ve özelliklede hayvancılıktır. Özellikle 1990 yılından sonra köy halkı dışarı açılmıştır. Devlet ve özel sektörde çalışan sayısı her geçen yıl artmaktadır. Eğitime her geçen gün daha fazla önem verilmektedir. Köy; 1985 yılından sonra dışarı açılmış olup;her geçen gün dışarıya göç vermektedir. Köylü; 1985 sonra çalışmak için İstanbul'a daha sonra yıllarda da K.Maraş'a ve Osmaniye'ye göç etmiştir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 110 km, Andırın ilçesine 35 km uzaklıktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 627
  1997 -480

  Ekonomi

  KÖYÜN EKONOMİSİ TARIM VE HAYVANCILIĞA BAĞLI OLSADA TARIMDA HAYVANCILIKTA İLKEL YÖNTEMLERLE YAPILMAKTADIR. ÇUKUROVA BÖLGESİNDE BİR AİLE 10 DÖNÜM ARAZİ İLE GEÇİNİRKEN BU KÖYDE 50 DÖNÜM ARAZİ İLE GEÇİNEMEYİP ÇUKUROVA IRGATLIK YAPMAYA GİDENLER VARDIR. KÖYDE VE ANDIRINDA İSTİHDAM YARATILMADIĞINDAN BU KÖYDE OTURANLARIN OKUMAK YADA GÖÇMEK ARASINDA BİR TERCİH YAPMALARI SÖZ KONUSUDUR. BU KÖY YILLARDAN BİRİ 93 HANE DİR. HER AİLENİN ORTALAMA 8 ÇOCUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRSEK NÜFUSUN ARTMAMASI HANE SAYISININ 93 DA KALMASI TAMAMEN GÖÇE BAĞLI BİR NEDENDİR. AİLELERİNİN ÇOCUK SAYISI ÇOKTUR BUNA PARELEL OLARAKTA OKUR YAZARDA ÇOKTUR.Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İki adet mandıra ve tarımsal kalkınma kooperatifi vardır. Büyükbaş hayvancılık köyün önemli geçim kaynağıdır Köyde sulama suyu olmadığı için tarım da ilerleme olmamıştır. Yinede tarımdan vazgeçmemişlerdir, kışlık arzaklarını ve hayvanların yiyeceklerini karşılıyor.köyün coğrafi bölgesi tarim ve hayvancılığa elverişlidir.bundan 10 yıl öncesine kadar hemen hemen herkesde küçük baş hayvanda vardı ( koyun ve keçi ) ormana zarar verdigi için ve ormanların tel örgü içine alındığı için otlatma olanı bitti bir de köyün yeni nesilleri başka illere göç ettiği için adamı olmayanlar küçük baş hayvanlarını satmış. şimdi de yaşı dayılar ve emmiler büyük baş hayvancılık yapmaktadır. büyük baş hayvanlar için devlet desteğiyle köy için 150-200 dönümlük mere inşaa edilmiştir.tarımda ise hemen hemen herkesin traktörü ve tarim aletleri vardir. yeni moderin bir tarım
  yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009Celal Ateş -
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Kamber Kaya
  1999 Kamber KAYA
  1994 Yusuf NARİNOĞLU
  1989 Zeki SİNCER


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akgümüş Köyü Andırın Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş