Akdurak Köyü Besni Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akdurak Köyü Besni Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Besni Akdurak Köyü - Akdurak Köyü Hakkında - Akdurak Köyü Tanıtımı - Akdurak Köyü Resimleri - Kösyenli Köyü
  Köy Muhtarı: Vakkas ERYALÇIN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0-416-333 20 50

  Cep Telefonu: 0-534-9528034


  Akdurak, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akdurak Köyü 1900'lü yıllardan itibaren şu anki yerindedir. Daha önceleri ise baharla birlikte Hatay ya da Suriyeden Ağrı iline doğru yaylaya gittikleri, kışları ise kışlaklarına döndükleri söylenmektedir. Bu gidiş-dönüşler esnasında bazı ailelerin şu anki yerde konakladıkları vr göçebe hayatından vaz geçerek yerleştikleri anlatılmaktadır. 1970'li yıllara kadar "Devecilik" yapmışladır. Develerle yurdun dört bir yanına nakliyecilik yapmışlardır.Halen Besni'de deveci olarak bilinirler.

  Kültür

  Akdurak köyü geleneklerine ve göreneklerine baglı bır köydür. Köyün esas adı "Kösyenli" dir. Yazları Malatya ilinin Erkenek yaylasına göç ederler. Fakat yaylaya gidenlerin sayısı giderek azalmaktadır.Gecimini zar zor saglayan köylü yaylaya gitmek icin ayakbasma paralarindan haraclara kadar varn bir cok haksizliklara ugramistir! özellikle Adiyamanin tut belediyesi ve Askeri yöneticileri tarafindan ve Malatyanin Erkenek Kasabasi belediyesi ve emniyeti tarafindan tüm büyük ve kücük bashayvanlari teker teker sayilarak harac alinmistir ve hayla köylü yaylalara gitiginde ayakbasma parasi adi altinda harac kesilmektedir. bundan dolayi köylü yaylalara gitmekten vazgecmistir! su anda cok az sayida köylü yaylaya gitmektedir.Köylünün ana dili Kürtcedir. Köyde konusulan dil Kürtcedir.Köylünün okuma yazma seviyesi gittikce yükselmektedir.

  Coğrafya

  Köy coğrafi kaynaklarda Kızıl Dağ olarak adlandırılan dağ silsilesinin üzerinde kurulmuştur. Bu coğrafi konumu sayesinde Besni Ovası ve Araban Ovasına hakim pozisyondadır. Ayrıca Gaziantep ile Adıyaman arasındaki önemli bir geçiş noktasıdır. Adıyaman iline 85 km, Gaziantep iline 90 km, Besni ilçesine 36 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise soğuktur.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.En önemli gecim kaynagı Antep Fıstıgı üretimidir. Yazları Erkenek yaylasına çıkan ailelerin temel geçim kaynağı hayvansal ürünlerdir. Ayrıca köyde avcılık da yapılmakta olup, avcı kolu başkanlıgını Vakkas Dogan, yardımcılıgını Mehmet Doğan'ın yaptıgı bir avcı grubu vardır.


  Altyapı Bilgileri


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akdurak Köyü Besni Forum Tarih
Akdurak İlköğretim Okulu Besni Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş