Akdoğan Köyü Geyve Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akdoğan Köyü Geyve Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geyve Akdoğan Köyü Bilgileri - Akdoğan Köyü Hakkında - Akdoğan Köyü Tanıtımı - Akdoğan Köyü Resimleri  Akdoğan, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe:GEYVE

  İl: SAKARYA

  İle Uzaklığı:51 km

  İlçeye Uzaklığı:14km

  Rakım:420 m

  Nüfus:

  2000:671
  1997:707

  Tarihi

  Köyün adının ;eski zamanlarda tarlada çalışmakta olan bir annenin,bebeğini beyazdoğanınalıp gimesiyle.Bu annenin bebeğinin ardından ağıt yakarak seslenmesi,şeklinde 'Ak doğan,Ak doğan' diye seslendiği rivayet edilir.Köyün adının da böyle ortaya çıktığı anlatılır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi misafiri severler.ve meşhur düyün yemeyi vardır keşkek.ve yufkalı pilav

  Coğrafya

  Sakarya iline 51 km, Geyve ilçesine 14 km uzaklıktadır.Köy bulunduğu arazinin kuzey yamacına kurulmuş olup,güneye dere yatağına doğru gelişip büyümüştür.Güneyinde bulunan ve kuzey batı istikametine akan bir dere mevcut olup,kışın akar yaz aylarında sulu tarım başlamasıyla tamamen kurur.Doğusunda Çine Köyü,güney doğusunda Günhoşlar Köyü,güney batısında ÇukurköyBatısında Yaylak Köyükuzeyinde Ceceker Köyübulunur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Sonyıllarda sulu tarım yapmak isteyen köy sakinleri köy arazisinin bir çok notasında sulama kuyuları yapmıştır.Özellikle sırık domatesi yetiştiriciliğinde büyük başarı kaydetmişlerdir.Fakat zamanla bu su kuyuları zaamanla köy arazisindeki yer altı su kaynaklarının hızla tükenmesine neden olmuştur.Yaz aylarında köyde içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadır.Köyün geleceği yapılacak sulama barajına bağlıdır.2007 SON BAHARINDA PROJESİ HAZIR OLAN SULAMA GÖLETİ İNSAATI BAŞLAMIŞTIR.2008 Yılı sonunda gölet inşaatı dolgu kısmı bitmiştir.2009 yılı kışı çok güzel geçmesiyle gölet % 80 dolmuştur..

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:ERDAL ÜSTÜN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 5280015
  Cep Telefonu: 05363217982

  Altyapı bilgileri

  Köyde 8 yıllık kesintisiz eğitim yapılmaktadır.İlköğretim binası 1999 depreminde hasar görünce yerine prefabrike bina yapılmıştır.Taşımalı sistemle Çine,Günhoşlar,Gündüzler veÇukurköy öğrencileri burada öğretim görmektedir. Köyde, eski içme suyu sistemi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt dağıtım rölesi vardır.acenta ve şube yoktur. . [[Sağlık ocağı binası var fakat faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akdoğan Köyü Geyve Forum Tarih
Akdoğan Köyü İlköğretim Okulu Yağlıdere Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Kasım 2010
Akdoğan Köyü İlköğretim Okulu Kahta Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010
Akdoğan Köyü Hakkında Bilgi Çaykara Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Akdoğan Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Akdoğan Köyü Devrekani Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş