Akdik Köyü Hizan Bitlis

'Bitlis Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akdik Köyü Hizan Bitlis konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hizan Akdik Köyü Bilgileri - Akdik Köyü Hakkında - Akdik Köyü Tanıtımı - Li Köyü - Akdik Köyü Resimleri  Akdik ,Bitlis Hizan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: HİZAN

  İl:BİTLİS

  İle Uzaklığı: 0km

  İlçeye Uzaklığı:0km

  Rakım:1710 m

  Nüfus:

  2000:0
  1997:186

  Tarihi

  Köy adını yeni kanuna göre verilmiş olup, eski ismi Li'dir. Li ismide Ermenicedir. Yalnız köy halkı Bitlis İlinin yerlisidir. Sonradan Hizan'a gelip Kavnas köyünden Li köyüne yerleşmişler. Köyün eski sahipleri Cumhuriyetten sonra göç etmişlerdir. Şimdiki halk da göç ediyor. İstanbul, Mersin, Adana, Manisa, İzmir, Bitlis, Aydın gibi illere göç devam etmektedir. Köy yüyıllar öncesinden kalan tarihi eserler ve yer altında çıkarılan çanak çömlekler, altın, bakırlara sahiptir. Yapılan kazılarda çok sayıda tarihi eser çıkarılmıştır. Ama şuan bu eserlerin nerede kimin elinde olduğu bilinmiyor. Bu kalıntılar köyün eski bir yerleşim yeri olduğunu gösterir. Yapılan kazılarda eski sulama kanallarının yapıldığı görülüyor. Ayrıca Köyde bir ermeni kilisesi mevcut olup kilisenin üst katına cami yapılmıştır. Kilise ise halen ayakta olup samanlık olarak kullanılmaktadır. Köy Yazın biraz serin geçmekte ve kışın soğuk ve bol kar yağmaktadır. Köy orman bakımından çok zengindi yaklaşık yirmi yıl boyunca 1982den günümüze kadar sürekli devlet ve halk eliyle ormanlar kesilip çeşitli illere yakacak olarak gönderildi. Bu bilinçsiz orman kesiminden dolayı köy şu an orman bakımından bayağı zayıfladı. Köy genellikle tarım ve hayvancılıkla geçinmekte ancak bundan yeteri kadar yararlanmamaktadır. Hayvancılık mera hayvancılığı tarımda ilkel tarım şeklinde dir. Son yıllarda ilkel tarımdan biraz modern tarıma geçilmiştir. Buda yetersizdir. Su sorunu olduğundan ve ulaşım olanaklarından dolayı alınan ürünler pazar yerine ulaşma sıkıntısı çekmetedir. Köyümüzün yetiştirdiğei önemli şahsiyetler Ali Demir, Musa Demir, Gürgün Irgat, ve Ayrıyetten sayın Kamran İnan'da Köyümüzde doğmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve görenekleri Köyümüz eski bir yerleşim yeri olduğundan kültür çeşitlilik göstermekle beraber kendine has kültürü misafir perverliği ve dostluklar edinmeyi kendine ilke edinmiş olup, Bitlis gelenekleri ve göreneklerine benzerlik göstermektedir.

  Coğrafya

  Bitlis iline 73 km, Hizan ilçesine 25 km uzaklıktadır. Diğer köylere nazaran orman alanı geniş yer kaplamakla birlikte kesilen ormanlar köyü ormansız bir köy haline getirmiştir. 15 yıl öncesinde büyük ormanlar vardı ama şimdi neredeyse çöle dönmüş durumda.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etki alanı içerisindedir.Köyün iklimi diğer köylere göre biraz daha ılımandır. Ormanlık alanlar devlet tarafından yıllarca kesildiği için ormanların tamamı yok olmuştur. Ama kesilen ormanlar yerine yeni fidanlar dikilebilir. Köydeki keçilerin satılması ve devletin keçi karşılığı köylünün geçimini sağlayacak başka olanak sağlaması gerekir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık en çok geliştiği köylerin başında gelir. Son yıllarda köyde ilkel tarımdan modern tarıma geçiş vardır. Mersinden zirai tohumlar getirilip köyde değişik sebze ve meyve türleri yetiştirilir. Tütünü meşhurdur. Yalnız son 5 yıldır tütüne getirilen kota nedeniyle üretim yapılmamaktadır. Buda köyün ekonomisini bozmuştur ve göçlerin baş nedenidir. Bağcılık gelişme göstermektedir. Ceviz ağaçları tomruk tüccarları tarafından insafsızca kesilmektedir.

  BİTLİS’TE PETROL Sultan II. Abdülhamid özellikle 1800’ün son çeyreğinde tüm dünyada gündeme gelen ve stratejik bir maden olduğu kabul edilen petrol için büyük çaba harcadı. Yetişmiş jeoloji ve maden mühendisi olmaması Devlet-i Aliye’nin elini kolunu bağlıyordu. Ancak uğruna savaşların çıkartılacağı, yeni bir dünya düzeninin oluşturulacağı petrolün ehemmiyetini anlayan Abdülhamid sıkıntıları kendi fedakarlıkları ile aştı. Hazine-i Hassa’dan, yani padişahın şahsi malından ödenek çıkartılarak geniş kapsamlı bir petrol rezervi çalışmasına girildi. Sultan’ın kendi parasıyla yaptırdığı çalışmada yabancı ve yerli mühendisler yer aldı. Musul ve Bağdat havalisinde, Dicle ve Fırat nehirleri havzasında petrol taraması yapıldı. Alman maden mühendisi Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi yönetimindeki araştırma ekibi çalışmalarını 22 Ekim 1901’de Sultan II. Abdülhamid’e sundular. Bu zamana kadar söylenen ancak mahiyeti hakkında bir bilginin bulunmadığı “Sultan’ın petrol haritası” sadece Güneydoğu’da değil, Hakkâri ve Bitlis gibi illerde de petrol bulunabileceğini öngörüyor. Haritayı hazırlayan heyet, Bitlis Suyu denilen çayın kıyısı boyunca önemli petrol rezervleri tespit etmiş. Heyetin başkanı Paul Groskoph, petrol noktalarını tek tek tespit ettiklerini aktarırken, takip ettikleri güzergâhı da detaylı bir biçimde anlatıyor. Petrol havzasını dolaşan Paul, Siirt tarafında ve Dicle Nehri kıyısında zengin petrol rezervlerinin bulunduğunu belirtiyor. Dicle Nehri kıyısındaki noktalarda yeterli araştırmayı yükselen sulardan dolayı yapamadıklarını da raporuna ilave eden Paul, nehrin kıyısı dışında, Dicle’nin kıyı şeridi boyunca uzayıp giden yüksek dağlarda da petrol bulunduğunu kaydetmiş. Yine de o dönemin teknik imkânları açısından 900 metre yükseklikteki bu dağlardan petrolün çıkarılması ve nakliyatının zor olacağını eklemeyi unutmamış raporuna. Güneydoğu Anadolu’nun neredeyse tamamı ve Doğu Anadolu’nun bir kısmını kapsayan petrol haritasında Diyarbakır, Mardin, Bismil, Hazro Çayı etrafı, Sinan, Batman Çayı etrafı, Dicle bölgesi, Midyat, Bedran, Tulan, Siirt, Botan Çayı etrafı, Habur, Fındık, Cizre, Habur Çayı etrafı, Bitlis Çayı kıyısı ve Hakkâri’de önemli petrol yataklarının bulunduğu kaydediliyor

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: H.EKREM DEMİR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ve faaldır Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi vardırPtt şubesi ve ptt acentesi yoktur. 1990 da vardı Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyün suyu çoktur. Yalnız köye bir gölet yapmak şarttır. Devletimizidnen bunu bekliyoruz. Sulama sıkıntısı çekmektedir. Su kaynakları çok ama kullanımı zordur. Destek gereklidir. Akşar köyünden köyüme kara yolu bağlanmalıdır. Şu anki yol altı aydan fazla karla kaplı kalmakta, ama akşar tarafından gelecek 4 kmlik yol 12 ay boyunca yolumuzun açık olmasını sağlayacaktır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akdik Köyü Hizan Forum Tarih
Akdik Köyü Pülümür Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Akdiken Köyü Eruh Siirt Siirt Tanıtımı 8 Mart 2010
Akdiken Köyü Akçakale Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 4 Mart 2010
Akdiken ve Akdikenin Faydaları Şifalı Bitkiler 28 Ocak 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş