Akdeniz Universitesi Hakkinda Bilgiler [AU'da Yasam,Sosyal Faaliyetler,Ulasim,Burslar,Kulupler]

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Akdeniz Universitesi Hakkinda Bilgiler [AU'da Yasam,Sosyal Faaliyetler,Ulasim,Burslar,Kulupler] konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Üniversitesi


  1982 yılında 3 fakülteyle kurulan Akdeniz Üniversitesi 1992 yılında 6 yeni fakültenin eklenmesiyle fakülte sayısı 9'a yükseltilmiştir. Daha sonra farklı tarihlerde kurulan fakültelerle birlikte fakülte sayısı 12'ye çıkmıştır. Akdeniz Üniversitesi, laboratuvarları, derslikleri ve diğer imkanları ile öğrencilerine en iyiyi sunmaya çalışan bir üniversitedir.

  Tarihçe

  Akdeniz Üniversitesi, 1982 yılında Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yükseköğretim kurumlarını da kapsayacak şekilde kurulmuş; 1992 yılında Antalya dışındaki birimlerini Süleyman Demirel Üniversitesi'ne devretmiştir.

  Yurt ve Barınma

  Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin büyük çoğunluğu kampüs içerisinde bulunan YURTKUR'a bağlı Akdeniz Öğrenci Yurdu'nda barınma ihtiyacını gidermektedir. Öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak konfora sahip olan yurdun, 1256 kız, 1842 erkek olmak üzere toplam 3098 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca üniversite ve kent işbirliği çerçevesinde öğrencilerin barınma ihtiyaçları, kampus çevresinde bulunan ve yurt özelliği gösteren otel ve pansiyonlardan giderilmektedir. Antalya İl Merkezi Dışında Bulunan Fakülte/Yüksekokul Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Burdur Veteriner Fakültesi Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Fakültenin bulunduğu Burdur İlinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı l600 kişilik öğrenci yurdu öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca fakülte yararına kurulan dernek aracılığı ile işletilmekte olan sosyal tesislerde öğrencilerin beslenme ve barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır. Akseki Sağlık Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurt: Yüksekokul öğrencileri için hazırlanmış yurtta tüm öğrencilerimizin barınabilmesi için yeterli kapasite mevcuttur. Elmalı Subaşı Kız Öğrenci Yurdu: Üniversitenin Elmalı Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılayan Subaşı Kız Öğrenci Yurdu, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak 1999 - 2000 öğretim yılında hizmete girmekte olup, 53 öğrenci kapasitelidir. Kumluca Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Kumluca Meslek Yüksekokulu öğrencileri için hazırlanan öğrenci pansiyonu tüm öğrencilerin barınabileceği kapasiteye sahip bulunmaktadır. Korkuteli Meslek Yüksekokulu Öğrencilerinin Barındığı Yurtlar: Korkuteli Meslek Yüksekokulu Kız öğrencileri kendileri için hazırlanan 15 kişilik öğrenci evinde ; erkek öğrencilerde kendileri için hazırlanan 100 kişilik öğrenci yurdunda barınmaktadırlar. Yukarıda verilen bilgiler ışığında üniversite öğrencileri için yurtlardaki barınma kapasitesi yeterli olmakla birlikte yurtta kalmak istemeyen veya giremeyen öğrenciler için sosyal hizmetler birimine bağlı uzmanlarca yeni kayıtlar ve eğitim-öğretim çalışmaları başlamadan yapılan hazırlıklarla, şehirde kalabilecekleri özel yurt, otel , motel, pansiyon ve apart daireler tespit edilmekte ve öğrencilerin tercihine sunulmaktadır. Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünün yeri Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı binasındadır. ALTERNATİF BARINMA OLANAKLARI *ÖZEL ZÜBEYDE HANIM YÜKSEK ÖĞRENİM ERKEK ÖĞRENCİ YURDU *ATA KIZ ÖĞRENCİ YURDU *MERCEM KIZ PANSİYONU *GÖKSEL APART KIZ PANSİYONU *ELİT OTEL *MELİSSA PANSİYON - HOTEL *APAYDIN H OTEL - YURT *TUNALI APART OTEL *EKİN OTEL *ÜNAL PANSİYON *PANAPART HOTEL *ÇEVİK ÖĞRENCİ EVİ

  Kütüphane

  Üniversite Kütüphanesi ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan Merkez Kütüphanesi, 2000-2001 Eğitim-öğretim yılında yeni hizmet binasına taşınmıştır. "Anglo Amerikan II kataloglama kuralları" ve "LC tasnif sistemi" nin uygulandığı Merkez Kütüphanenin açık raf sistemine göre hizmet vermektedir. Kütüphane koleksiyonu, Türkçe ve yabancı dilde olmak üzere 20.773 adet kitaptan oluşmaktadır."Araştırma kütüphanesi" olması nedeniyle öncelikli olarak üniversiteye hizmet vermektedir. Ancak bölgedeki kütüphane sayısının sınırlı olması göz önünde bulundurulduğu için kütüphane üniversite dışındaki okuyuculara da açılmıştır. Okuyucular belirli kurallar dahilinde ödünç kitap almaktadır. Ayrıca kütüphanede mevcut olmayan yayınlar " kütüphaneler arası ödünç kitap isteme" ağı ile diğer kütüphanelerden temin edilmektedir. Kütüphaneye 4 adet günlük gazete gelmektedir. 545 adet Türkçe - yabancı dil dergi satın alma ve bağış yoluyla sağlanmaktadır. Süreli yayınlar ödünç verilmemektedir. Tıp ve sosyal içerikli dermelerle, Türkiye genelindeki akademik çalışmaları kapsayan tez arşivi mevcuttur. Kütüphane hafta içinde 08.00 - 17.00, Cumartesi 09.00- 16.00 saatleri arasında açık tutulmaktadır. ​
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  10 bilgisayar laboraturı ve 1000 bilgisayarıyla öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamakta olan Akdeniz Üniversitesi isteyen öğrencilerine e-mail adresi de vermektedir. İnternet hizmetini Ulakbim üzerinden karşılamakta olan üniversite ayrıca eğitim-öğretim faaliyetleri sırasında da teorik derslerin yanında pratik uygulamalara da ağırlık vermektedir.

  Beslenme

  Üniversite öğrencilerine, kampus içindeki Merkezi Öğrenci Kafeteryasında öğle yemeği tabldot olarak verilmektedir. Yemekten faydalanmak isteyen öğrenciler; yemek maliyetinin Üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen bir kısmını katılım payı olarak ödemek suretiyle, yemek yiyebilmektedirler. Yemek maliyetinin geriye kalan kısmı ise; Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Öğrenci Sosyal Hizmetler bütçesinden karşılanmaktadır. Öğrenciler, kampüs içindeki Merkezi Öğrenci Kafeteryasında değişik süreler için satılan (aylık ya da onbeş günlük) yemek kartını alarak yemek yiyebilirler. Üniversitede, Üniversite Yönetim Kurulu Kararı ile ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin bir kısmına, ücretsiz öğle yemeği yardımı yapılmaktadır.

  Sağlık

  Akdeniz Üniversitesi öğrencilerine sağlık hizmetleri; Mediko-Sosyal Merkezinde poliklinik düzeyinde, ayakta tedavi hizmeti şeklinde verilmektedir. Hastalar gerekli görüldüğü taktirde, ileri tetkik ve tedavileri için, üniversitenin Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edilmektedirler. Mediko-Sosyal Merkezinde; Göz, KBB, Dahiliye, Cildiye, Nöroloji, Çocuk Psikiyatri ve Diş poliklinikleri ile Eczane ve Laboratuvar, ayrıca; birimin hizmetlerinde kullanılan bir ambulans bulunmaktadır. Sağlık birimi ve polikliniklerin yeri Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı binasındadır.

  Kampus Hayatı

  Olbia Kültür Merkezi Üniversite kampüsü içerisinde; öğrencilerin tüm sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yapılmış, günün her saatinde hizmete açık bulunmaktadır. Kültür Merkezinde; üniversiteye ait Öğrenci Kulüpleri Merkezi, Sanat Galerisi, Kültür Salonları , Amfi Tiyatro, El Sanatları Atölyesi, Fotoğraf Kulübü Atölyesi, Öğrenci Konseyi bürosu bulunmaktadır. Bunların yanında İş Bankası şubesi, çeşitli bankaların bankamatik makineleri, marketler, lokantalar, kafeterya ve fast food salonları, bilardo salonları, internet cafeler, şehirlerarası otobüs işletmeleri şubeleri, kırtasiye, kuaför, çamaşırhane, gözlükçü, konfeksiyon mağazaları ve öğrencilerin sosyal ihtiyaçlarına yönelik işyerleri bulunmaktadır. Öğrencinin ihtiyacını giderebilecek işletme ve tesislerle Merkezi dersliklerde PTT şubesi, kampusun değişik yerlerinde telefon kulübeleri, bankaların ATM'leri, belediye ve halk otobüsü durakları bulunmaktadır. Üniversitenin tüm kampus alanında yapılan çalışmalarla, yeterli düzeyde park, bahçe ve yeşil alanlar oluşturulmuştur.

  Ulaşım

  Kampusün şehir merkezinde olması sebebiyle, öğrenciler her an şehrin imkanlarından faydalanabilme şansına sahiptirler.

  Burslar

  Üniversite; ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla Üniversitenin kendi kaynakları (Öğrenci Sosyal Hizmetler Bütçesi, Üniversite tarafından kurulan Vakıflar, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Dayanışma Derneği, Tıp Fakültesi Fonu vb.) ve çevresinden oluşturduğu kaynaklarla (sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, özel şahıs ve işletmeler vb.) burs verilmektedir. Burs verilecek öğrenciler her fakülte ve yüksekokullarda kurulmuş olan Burs ve Sosyal Hizmet Komisyonlarınca belirlenmektedir. Çalışmaların sekreteryası ve koordinasyonu ise Sosyal Hizmetler Şubesince yürütülmektedir. Öğrencilere gelir sağlamak üzere üniversite içerisinde sürekli eleman çalıştırmanın zorunlu olmadığı birimlerde part - time çalışmak üzere öğrenciler görevlendirilmektedir. Ayrıca şehir genelinde öğrencilerin mesleki deneyim kazanmaları, yeni meslekler edinmeleri ya da gelir sağlamaları amacıyla çalışmalarına yardımcı olunmaktadır.​
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Akdeniz Tanıtım Kulübü
  Antik Çağ Kültürleri Kulübü
  Astronomi Kulübü
  Atatürkçü Düşünce Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Briç Kulübü
  Dağcılık Kulübü
  Dans Kulübü
  Ekoloji Kulübü
  Ekonomi Kulübü
  El Sanatları Kulübü
  Elektronik Topluluğu
  Felsefe Kulübü
  Folklor Kulübü
  Fotoğraf Kulübü
  Gezi Kulübü
  Hukuk Araştırmaları Kulübü
  Kuş Gözlem Kulübü
  Matematik Kulübü
  Müzik Toplulukları Kulübü
  Öğrenci Bilimsel Araştırma Kulübü
  Radyo Kulübü
  Sinema Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Türk Halk Müziği Kulübü
  Yayın Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (EA)


  Fen Edebiyat Fakültesi
  Arkeoloji(SÖZ)
  Biyoloji(SAY)
  Eski Yunan Dili ve Edebiyatı(DİL)
  Fizik(SAY)
  Kimya(SAY)
  Matematik(SAY)
  Sosyoloji(EA)
  Tarih(SÖZ)


  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  İktisat(EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  İşletme(EA)
  Uluslararası İlişkiler(EA)
  Maliye(EA)


  Mühendislik Fakültesi
  Çevre Mühendisliği (SAY)
  İnşaat Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)


  Ziraat Fakültesi
  Gıda Mühendisliği (SAY)
  Peyzaj Mimarlığı (SAY)
  Ziraat Mühendisliği(SAY)


  Güzel Sanatlar Fakültesi
  Sinema ve Televizyon(SÖZ)


  İletişim Fakültesi
  Halkla İlişkiler ve Tanıtım (SÖZ)


  Hukuk Fakültesi

  Uşak Fen-Edebiyat Fakültesi
  Coğrafya (SÖZ)
  Matematik (SAY)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)


  Su Ürünleri Fakültesi

  Antalya Sağlık Yüksekokulu
  Ebelik(SAY)
  Hemşirelik(SAY)


  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik YO
  Konaklama Işletmeciliği (EA)
  Konaklama Işletmeciliği (İkinci Öğretim) (EA)
  Seyahat Işletmeciliği (EA)
  Seyahat Işletmeciliği (İkinci Öğretim)(EA)


  Antalya Akseki Sağlik Yüksekokulu
  Hemşirelik (SAY)


  Tıp Fakültesi

  Burdur Veteriner Fakültesi
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş