Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri ve Konumu nedir?

'Akdeniz Bölgesi' forumunda Mavi_Sema tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri ve Konumu nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz Bölgesinin Beşeri Özellikleri
  Akdeniz Bölgesinin Ekonomik Özellikleri
  Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Konumu

  Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir; adını komşu olduğu Akdeniz'den alır. Yer şekilleri ve buna bağlı olarak ekonomik özelliklerin farklılığı nedeniyle iki bölüme ayrılır:

  * Antalya Bölümü
  * Adana Bölümü

  Akdeniz Bölgesi, Anadolu’nun güneyinde, Akdeniz kıyısı boyunca uzanır; genişliği 120-180 km arasında değişen bir şerit halinde, batıda Köyceğiz dolaylarından başlayarak, doğuda Hatay ilinin bitim noktası olan Basit Burnu yakınına kadar sokulur. Batı ve kuzeybatısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur; güneydoğudan Suriye ile komşudur.
  Yüzölçümü 89.493 km² dolayındadır; Türkiye toplam alanının yaklaşık yüzde 14’ünü kaplar. Kıyı uzunluğu, doğuda Suriye sınırından batıda Dalaman Çayı’na kadar 1.542 km.dir. Bölgenin batı sınırı daha batıdaki Karaağaç Koyu’na kadar uzanır.
  Hatay, Adana, İçel, Antalya, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş ilinin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'ndedir. Ayrıca Muğla ilinin Köyceğiz, Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçeleri de Akdeniz Bölgesi'ne girer.

  Coğrafi Konumu

  Akdeniz Bölgesi, adını komşu olduğu denizden alır. Bölge genişliği 120180 km arasında değişen bir şerit halinde, batıda Köyceğiz dolaylarından başlayarak, doğuda Hatay ilinin bitim noktası olan Basit Burnu yakınına kadar sokulur. Yaklaşık 120.000 km2'lik yüzölçümüyle Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %15'ini oluşturur. Hatay, Adana, İçel, Antalya, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş ilinin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'ndedir. Ayrıca Muğla ilinin Köyceğiz, Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçeleri de Akdeniz Bölgesi'ne girer.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Forum Tarih
Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Konumu ve Sınırları Akdeniz Bölgesi 28 Eylül 2012
Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Özellikleri Akdeniz Bölgesi 23 Mayıs 2011
Akdeniz bölgesinin coğrafi konumu Akdeniz Bölgesi 1 Mart 2011
Akdeniz bölgesinin coğrafi özellikleri nelerdir Akdeniz Bölgesi 1 Mart 2011
Akdeniz Bölgesinin Coğrafi Yapısı Akdeniz Bölgesi 26 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş