Akdeniz bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi

'Akdeniz Bölgesi' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Akdeniz bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Hakkında Bilgi

  Tarım

  Yazların uzun ve sıcak, kışların ılık geçmesi nedeniyle yılda 2, 3 kez tarımsal ürün alınır. Yaz kuraklığının tarımı olumsuz etkilemesi sulam ayı zorunlu kılmıştır. Kışların ılık geçmesi ve güneşlenme süresinin uzunluğu seracılık faaliyetlerini geliştirmiştir. Bölgede Ekonomik değeri yüksek olan ve ihraç edilen tarım ürünlerinin yetiştirilmesi tercih edilir.

  Tarım Ürünleri

  Kıyı Bölgesi Tarım Ürünleri
  Kış ılıklığına bağlı olarak turunçgil ve muz üretimi yapılır. muzun %100’ü, turunçgillerin % 88’i bu bölgede üretilir. Ayrıca Türkiye pamuk üretiminin % 35’i, sebzenin % 26’sı, yerfıstığının % 88’i anasonun % 65’i ve susamın % 80’i bu bölgeden sağlanmaktadır.


  göller Yöresi Tarım Ürünleri
  Burada yetiştirilen ürünler kıyı kesiminden farklılaşır. tahıl, haşhaş, anason, şeker pancarı, gül ve Tütün yetiştirilir.

  Hayvancılık
  Akdeniz Bölgesi’nde çayır ve otlakların az yer tutmasına karşın beslenen hayvan sayısı bir hayli fazladır. Bu durumun nedeni her zaman yeşil kalabilen ve 800 m’lere kadar çıkabilen maki topluluğunun varlığıdır. Teke Yarım adası, Taşeli Plato su ve Torıs Dağları’nda küçükbaş hayvancılık yaygındır. Özellikle kıl keçisi beslenir. Dağların yüksek kesimlerinde k Oyun yetiştirilir. arazinin çok engebeli olması nedeniyle Hayvanların et ve süt verimi düşüktür. antalya Yöresi’nde arıcılık önemlidir.

  Akdeniz Bölgesinin kıyısında turunçgil, pamuk, muz, soya fasulyesi, susam, Mısır ve yerfıstığı yetiştirilir.

  İç kesimlerde şeker pancarı, tahıllar, haşhaş ve gül yetiştirilir. Dağlık kesimlerde hayvancılık faaliyeti gelişmiştir. Özellikle kıl keçisi yetiştirilir.

  toros Dağları’nın kıyıya paralel uzanması, ulaşımı güçleştirir. adana Bölümü ulaşım bakımından daha elverişlidir. Çukurova, Gülek ve Belen geçitleri ile diğer bölgelere bağlanmıştır. Silifke ovası Sertavul geçidi ile Antalya ise Çubuk geçidi ile iç kesime bağlantılıdır. Antalya dışındaki kentler demiryolu ile diğer bölgelere bağlantılıdır. Mersin ve İskenderun Limanları ard bölgelerine demiryolu ile bağlantılı olduğundan gelişmiştir. Dörtyol ve Yumurtalık ö nemli petrol limanlarıdır.

  Bölgenin Ülke Ekonomisindeki Yeri

  Akdeniz bölgesi Türkiye’nin 4. gelişmiş bölgesidir. Aşağıda bölge ekonomisinde önemli yer tutan ürün ve ekonomik faaliyet türlerinin listesi verilmiştir.

  Muz
  Turunçgiller
  Pamuk
  Yerfıstığı
  Sebze
  Meyve
   

 2. süper çok teşşekür ederim
   

 3. çok güzel olmuş ellerinize sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akdeniz bölgesinde Tarım Forum Tarih
Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nedir Akdeniz Bölgesi 3 Aralık 2013
Akdeniz Bölgesinde Tarım Akdeniz Bölgesi 14 Haziran 2011
Akdeniz Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Akdeniz Bölgesi 13 Haziran 2011
Akdeniz Bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir? Akdeniz Bölgesi 14 Şubat 2011
Akdeniz bölgesinde hayvancılık faaliyetleri kısaca Akdeniz Bölgesi 26 Haziran 2015

Bu Sayfayı Paylaş