Akciğerimizin görevi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Akciğerimizin görevi nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akciğerimizin görevi nedir?

  Akciğer, insan vücudunda göğüs kafesinin içinde sağda ve solda iki parça şeklinde yer almış temel solunum organıdır. Sağ taraftaki bölüm üç lobdan, sol taraftaki parça ise iki lobtan meydana gelir. Çünkü sol tarafta 3. lop yerine kalp bulunmaktadır. Ciğerler küçük kan hücreleriyle kaplıdır. Bünyesinde ise 300 milyon hava torbacığı barındırır.

  Akciğer; birçok omurgalı canlıların solunum ihtiyacını karşılayan bir organdır. Solunum olayı; havadaki oksijen’in alınıp, kanda biriken karbondioksitin atılması şeklinde gerçekleşir.

  Esas görevi ise; oksijeni kana vermek ve karbondioksiti kandan atmaktır. Bir diğer görevi vücut sıcaklığını ayarlamaktır.

  Akciğerler vücudumuzun en fazla kan alan organıdır. Kalp tarafından dakikada 5-6 litre kan akciğerlere pompalanır. Oksijeni az karbondioksiti fazla olan kirli kan, alveollerden geçerken oksijen alıp karbondioksiti vererek temiz kan şekline dönüştürür.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Akciğerimiz, her nefes alış ve verişlerde havadaki oksijenin kanımıza taşınmasını ve vücutta oluşan karbon diyoksitin dışa aktarılmasını sağlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akciğerimizin görevi nedir Forum Tarih
Hangi kan hücrelerinin görevini yerine getirebilmesi solunum sisteminin çalışmasıyla ilişkili Sağlık Merkezi 7 Ekim 2017
7. sınıf sosyal sayfa 112 Performans Görevi cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017
Osmanlı'da nişancının görevi kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Uyluk kemiğinin görevi nedir kısaca Genel Sağlık 31 Ekim 2015
Pankreasın görevi görevleri nelerdir Genel Sağlık 2 Ekim 2014

Bu Sayfayı Paylaş