Akciğer nakli bu kez başarılı oldu

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 8 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Akciğer nakli bu kez başarılı oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nden bir grup bilim insanı, başarılı bir akciğer nakli yaptı. Akciğer nakli daha önce üç kez denenmiş ama hastalar yaşamamıştı.

  İSTANBUL Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin otoparkında 2005’te vurularak öldürülen Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı’nın üç kez denediği ancak hastalarını kaybettiği akciğer nakli ameliyatı, dün Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldı. Prof. Dr. Asım Kutlu, Dr. Şenol Üreç ve Dr. Erdal Taşçı’dan oluşan ekip, Konya’da trafik kazasında yaşamını yitiren 13 yaşındaki Simge Nur Etki’nin akciğerini, 34 yaşındaki iki çocuk babası yufkacı Eyüp Üstün’e nakletti. Üç buçuk saat süren ameliyatın ardından bir açıklama yapan Prof. Kutlu, "Gelen akciğer, hasarsız ve çok iyi durumdaydı. Ameliyat başarıyla yapıldı. Hastamızın durumu çok iyi. Destek tedavilerini kesmeyi düşünüyoruz. Silikoz ve kot taşlama işinde çalışanlara bir ümit ışığı doğmuş oldu." dedi.

  Prof. Dr. Necip Kalaycı üç kez denemişti

  AKCİĞER nakli en zor organ nakli olarak kabul ediliyor. Aralık 2008’de bakanlıktan ruhsat alan Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan akciğer nakli, dünyada ilk kez 1963’te denendi. Başarı ancak 1983’te yakalandı ve hasta yaşadı. Türkiye’de ise Prof. Necip Göksel Kalaycı ve ekibi üç hastaya akciğer nakletti ancak vakalar ileri safhada olduğu için hastalar kaybedildi.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akciğer nakli başarılı Forum Tarih
Sigara İçen Bir İnsanın Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı Nedir Genel Sağlık 29 Ocak 2014
Akciğerin Yeri ve Görevi Nedir Kısaca Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Akciğerin Görevleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 24 Ağustos 2013
Akciğerlerin Görevleri Nelerdir Genel Sağlık 27 Şubat 2012
Akciğer Modeli Deneyi Seviyeli-Ciddi Konular 29 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş