Akciğer kanserinde erken teşhis önemli - Akciğer kanseri Sorularla

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Akciğer kanserinde erken teşhis önemli - Akciğer kanseri Sorularla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akciğer kanserinde erken teşhis önemli - Akciğer kanseri Sorularla

  Radyo 7'de yayınlanan Eda'yla Günortası'na bugün Dr. Temer Vardaloğlu konuk oldu. Vardaloğlu, akciğer kanseri konusunda bilgiler verdi.

  İstanbul’da 104. 6 Frekansıyla yayın yapan Radyo 7’nin programcılarından Eda Çelebi’nin hazırlayıp sunduğu Eda’yla Gün Ortası programının bugünkü konuğu Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Tamer Vardaloğlu oldu. Akciğer kanserinde erken tanı, tedavi şekilleri konularında konuşulan programda sorular yanıtlandı.
  EDA: Akciğer kanseri nasıl bir hastalıktır?
  Tamer Vardaloğlu: Öncelikle, kanser vücuttaki herhangi bir organda var olması gereken hücrelerin fazla miktarda, kontrolsüz şekilde büyüyerek başka organlara da sıçramasıdır. Önlenemez hücre büyümesi de denebilir. Akciğer kanseri de aynı bu şekilde akciğerin herhangi bir hücresinin kontrolsüz gelişimi sonucu ortaya çıkar. Hücre büyürken diğer organlara da sıçrar ve o bölgede de gelişim gösterir. Bunun sonucunda ölümlerle sonuçlanabilen hastalıklar meydana gelir. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis bu hastalıkta da büyük önem taşır.
  EDA: Her tümör kanser midir?
  Tamer Vardaloğlu: Tümör geniş bir kavramdır. Bu sebeple her tümör kanser değildir. Tümör anlam olarak şişlik demektir. İyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Kanser kötü huylu tümörlerden olur. Yani sonuç olarak her tümör kanser değil, kötü tümör kanserdir demek daha doğru olacaktır.
  EDA: Bu konuda Türkiye’de durum nedir?
  Tamer Vardaloğlu: Konuyla ilgili olarakyapılan ciddi bir istatistik çalışma yok. Ancak benim hastalarımdan ve diğer çalışmalardan edindiğim en önemli gerçek bu hastalığı sigaranın fazlasıyla tetiklediği. Erkeklerde günümüze değin en sık görülen kanser çeşididir. Kadınlarda ise bir dönem meme kanseri ve benzeri rahatsızlıklar ağır olarak görünmekte iken şimdilerde akciğer kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Bu oran öylesine büyümüştür ki yılda 3 milyon kişi akciğer kanserinden hayatını kaybeder olmuştur.
  EDA: Akciğer kanseri teşhisinde en uygun tetkik nedir?
  Tamer Vardaloğlu: Aslında yıllardır aranan şeyde budur. İstenen sonuç henüz elde edilmemiştir ki edilemeyecektir de zaten. Öncelikli hedefimiz, yumuşak bir organ olan akciğerde hücrelerin olumsuz yönde gelişim ve dağılımı engellemek olabilir ancak. Her hangi bir belirti gözlenemediği için hastalığı tanımak oldukça güçtür. Akciğer kanserinde erken teşhis durumu maalesef ki henüz yok. Yapılabilecek röntgen, tomografi çektirmektir.
  EDA: Akciğer grafisi yanlış tümör tespitine neden olur mu?
  Tamer Vardaloğlu: Tabi ki olur. Hatta akciğer grafisi, akciğer kanseri taramasında bir yöntem bile değildir. Bu, günümüze kadar doğru gelen yanlışlardandır. 1 cm büyüklüğünde ki bir tümör çok küçük olduğu için bu yöntemi uygulayan kişilerce çok rahatlıkla atlanabilir. Böyle durumlarda tomografi çektirmek daha doğrudur. 40 yaşın üzerinde sigara içen insanlarda tomografi çok büyük farklar sağlayabilir. Ancak bu yöntemin kanserden ölümleri azaltıp azaltmayacağı konusunda kesin bilgiye sahip değiliz.
  EDA: Erken teşhisle hastalığı % 100 önleyebilir miyiz?
  Tamer Vardaloğlu: Kesinlikle zamanında ve doğru tedavi uygulandığında % 100 iyileşme görülen bir hastalıktır. Üzülerek söyleyebilirim ki günümüzde çok ciddi boyutlara ulaşan kanser ilerleyen dönemlerde değim yerindeyse bu günleri aratacaktır. İnsan ömrünün uzaması, teknolojinin getirdiği kolaylık yanında çevre kirliliği bu hastalıkları arttıracak en önemli faktörler.
  EDA: Sadece göğüs cerrahlarının tedavi ettikleri bir hastalık mı?
  Tamer Vardaloğlu: Akciğer kanserinde ameliyat aşamasını cerrahlar gerçekleştirir. Mesela evre 1 akciğer hastalıklarında 5 yıl yaşama şansı varken evre 3–4 gibi dönemlerde cerrahinin yanı sıra kemoterapi, radyoterapi tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Yani hastalığın içinde bulunduğu evreye göre onkoloji uzmanından da yardım almak gerekebilir. Ancak esas tedaviyi etik olarak konunun uzmanı olan bir göğüs uzmanının yapması daha doğru olacaktır.
  EDA: Hastalığın kaç evresi vardır?
  Tamer Vardaloğlu: İlk evre sayılmazsa hastalığın 4 evresi vardır. İlk evrede hastalık yakalanabilirse başarı şansı % 100 olacaktır. Ancak belirttiğim gibi çok yavaş ve fark ettirmeden ilerleyen bir hastalık olduğu için ilk aşamada yakalanması, kişilerin ne kadar sık doktora başvurdukları ile ilgili. Evre 1 de ameliyattan sonra sadece hasta takip edilir. Evre ilerlemişse diğer tedavi yöntemleri de gerekir.
  EDA: Kanser tedavisinin yan etkileri tedaviye mi hastaya mı bağlıdır?
  Tamer Vardaloğlu: Her ikisi de etkilidir. Hastanın saçının dökülmesi, cildinin renk değiştirmesi, bulantı ve kusmalarının olması tedavinin olumlu- olumsuz ilerlediği ile ilgili değildir. Bu hastalıkları hiçbir yan etkiye maruz kalmadan atlatanlar olduğu gibi birçok belirtiyi gösteren hastalar da vardır.
  EDA: Ameliyat riski var mıdır?
  Tamer Vardaloğlu: Bütün ameliyatlarda olduğu kadar vardır. Biz hastayı ameliyata almadan önce ameliyat olup olamayacağını tespit ediyoruz. Hastalık ilk evrede dahi olsa eğer hastanın vücut fonksiyonları bu ameliyat için uygun değilse müdahalede bulunamayız.
  EDA: “Bıçak Değmesiyle” kanserin ilerlediği yönünde söylentiler vardır. Bunlar ne kadar doğru?
  Tamer Vardaloğlu: Tamamen doğru olmasa da böyle bir durum var. Az önce bahsettiğim evreleme dönemi bu devrede önem kazanıyor zaten. Eğer hastalık 4. evredeyken ameliyata alındıysa bıçak cerrahi olarak sadece hastalığı oluşturan tümörün bulunduğu yere vurulur. Ki aksi takdirde söylendiği gibi bıçağın değdiği her yere tümör bulaşacaktır.
  EDA: Bu hastalığı geçirmiş olan kişilerin genellikle sırt ağrısı ve göğüs sıkışması ile doktora başvurdukları biliniyor. Her sırt ağrısında tehlike vardır demek mümkün mü?
  Tamer Vardaloğlu: Kesinlikle mümkün. Sessizce ilerleyen bir hastalığın en belirgin ve somut hali omuz, sırt, göğüs ağrılarıdır. Bu sebeple hastalar genellikle fizik tedaviye yönelebilmekte. Bu şikâyetler sürekli ise akciğer kanserinden şüphelenmek oldukça doğru. Uyanık olmakta fayda var.
  EDA: Ameliyat sonrası normal yaşama dönmek ne kadar zaman alır?
  Tamer Vardaloğlu: Genel olarak ameliyat sonrası bir hafta kadar hasta hastanede tutulur. Ayaklanma süresi ise kişisel gayrete bağlıdır. Zaten ileri evreyse 1 ay içerisinde hastalar kemoterapi, radyoterapiye başlayacakları için iyileşmiş olmaları gerekir.
  EDA: Kemoterapi ve radyoterapi nedir?
  Tamer Vardaloğlu: Kemoterapi, kanserin tedavisinin ilaçlarla olmasıdır. Radyoterapi ise ışınlarla tedavi sürecidir.
  EDA: Hastaların takibi ne kadar önemlidir bu süreçte?
  Tamer Vardaloğlu: Kanser sadece belirli bir bölgeyi ilgilendiren bir hastalık olmadığı için takip aşaması önemlidir. Kanserin diğer bölgelere sıçramaması, sıçradıysa bile erken teşhisi, alındığı bölgede nüksetmemesi adına hastalarla sürekli diyalog halinde olunmalıdır.
  haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akciğer kanserinde erken Forum Tarih
Akciğer Kanserinde Tanı Nasıl Konulur Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Akciğer Kanserinde Belirtiler Nelerdir Genel Sağlık 23 Kasım 2011
Sigara İçen Bir İnsanın Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı Nedir Genel Sağlık 29 Ocak 2014
Akciğerin Yeri ve Görevi Nedir Kısaca Genel Sağlık 9 Kasım 2013
Akciğerin Görevleri Kısaca Nelerdir Genel Sağlık 24 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş