Akbulut Köyü Palu Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akbulut Köyü Palu Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Palu Akbulut Köyü - Akbulut Köyü Hakkında - Akbulut Köyü Tanıtımı - Akbulut Köyü Resimleri - Züver Köyü
  Akbulut, Elazığ ilinin Palu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Züver olup sonradan Akbulut olarak değiştirilmiştir. Köy, Murat Nehri'ne yakın olduğu için adına Züver denilmiştir.Kebir ise büyük anlamına gelmektedir. Züverliler etnik aidiyetleri olarak Kürtçe'nin Zazaki Lehçesi'ni kullanan bir halktır. Züver-i Kebir yaklaşık 500 hanesiyle Palu'nun en büyük yerleşim yerlerindendi. Züver iki farklı bölgeden oluşan büyük bir yerleşim yeridir. 1993 yılında gerçekleşen boşaltmalardan sonra köy halkı Elazığ Bingöl Malatya ve Diyarbakır illerine yerleşmiştir. Züver'lilerin bir kısmı ise Avrupa'nın değişik ülkelerinde ikamet etmektedirler. Almanya'nın Bremen Kenti'nde Züverlilere ait bir sokak bulunmaktadır. Bugün yeryüzünde yaşayan Züverlilerin sayısı yaklaşık yedi bin kişidir.

  Züver'in bilinen ilk yerleşimcileri Kemerunlular'dır.. Bu yerleşimin tam olarak hangi yıllarda gerçekleştiği bilinmemektedir. Mılunlar'ın Acem olduğu yani Batı İran Bölgesinin Zağros yöresinden gelindiği rivayet edilir. Bu gösterge onların da Kürt kökenli olduğunu gösteriyor.{fact} O dönemden kalan tarihi eserler önemlidir.Daha sonra Bitlis'ten gelen Mele Mahmut ve ailesi bu köye yerleşmiş, Malunlar olarak anılmışlardır. Daha sonra köyün en kalabalık üç ailesi Parsiyan Köyü'nden Züver'e gelmişlerdir. Bu üç aile de kardeş ailedir. Bu üç ailenin kökleri Diyarbakır'ın Eğil İlçesi'ne dayanmaktadır. Sonuç olarak Mılunlar'ın köyün yerlileri olduğunu söyleyebiliriz. Malunlar Bitlis'in Adilcevaz ilçesinden gelmişlerdir ve Çapxunun, İsmalun ve Xalutunlar ise önce Diyarbakır Eğil'den Parsiyan'a daha sonra bu aileden dört kardeş Tunceli Hozat'a diğer üç kardeş ise Züver'e gelmişlerdir. Halen Parsiyan'da bu üç büyük ailenin atası olanİN BAHÇESİ olduğu söylenir.

  Bütün komşu köyler Züver'i gıpta ederek anlatmaktadır.. 1993 senesi öncesinde Palu ve bölgesinde yoğunlaşan çatışma ve Palu'nun doğu köylerinde yaşanan karışıklıklardan dolayı bu köylerin birçoğu devlet denetiminde sistemli olarak boşaltılmıştır. 1993 senesi kasım ve aralığında köyler özel birliklerce boşaltılmış ve yakılmıştır.{fact} bu züverin tarihindeki en kanlı olaydır.{fact} Köyde köye dönüş yasasıyla yaklaşık 30 veya 40 ev inşa edildi.{fact} Ancak köylümüz eski günlerini aramaktadır.

  Kültür-Sanat

  Köyün en önemli geleneklerinden biri bayramlarda bütün küskünlerin barışmasıdır.Evlilikler ise Başlık Parası alınmadan yapılmaktadır. Köyün birlik içinde olduğu en görkemli zamanı cenaze törenleridir. Elazığ'da kalabalık bir cenaze töreni görülse bir Züverlinin vefat ettiği anlaşılır.

  Köyün tarihi üzerine Avrupa'da Züverli'lerin katkısıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Harun Turgut'un Zazaca dil kitabı bölgenin kullandığı dili ebedileştirmiştir. Köyün büyük şehirlerde yaşayan gençlerinin çoğu üniversite eğitimini görmektedirler.

  Coğrafya

  Köyün üç tarafı sularla çevrilidir. Elazığ iline karayolu ile 122 km, demiryolu ile 130 km, Palu ilçesine 50 km uzaklıktadır. Etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunmaktadır. Yakınından Murat Nehri geçmektedir. Kuzeyde Tunceli, batıda Elazığ, doğuda Bingöl, güneyde ise Diyarbakır merkezlidir. Köyün karşısındaki heybetli Akdağ tam bir doğa harikasıdır. Köyün iki yaylası vardır. Köyün içme kaynakları dağ yamacından çıkan sularla sağlanmaktadır. Köyün diğer turistik yerleri ise mezarlıklar bölgesindeki küçük göletler ve tam bir doğa harikası olan Murat Nehri'nin yanındaki Hozel'dir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 86

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde buğday, sebzeler ve meyveler bol miktarda yetişir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde kahvehane yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltyoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akbulut Köyü Palu Forum Tarih
Akbulut Köyü Hakkında Bilgi Gürpınar Van Van Tanıtımı 18 Ocak 2011
Akbulut Köyü Alaçam Samsun Karadeniz Bölgesi 22 Nisan 2010
Akbulut Köyü Aydıntepe Bayburt Bayburt Tanıtımı 30 Mart 2010
Akbulut Köyü Merkez Hakkari Hakkari Tanıtımı 17 Mart 2010
Akbulut Köyü Ceylanpınar Şanlıurfa G.Anadolu Bölgesi 4 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş