Akasya Karıncalarının Özellikleri - Akasya Karıncaları Hakkında bilgi

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Akasya Karıncalarının Özellikleri - Akasya Karıncaları Hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  akasya karıncalarının özellikleri - karınca ve akasyanın ortak yaşamı

  Akasya ağacının üzerinde yaşayan akasya karıncası isimli karıncalar, canları pahasına ağacı korurlar.

  Bir sarmaşığın, ağaca ulaşan günışığını engellediğini fark ettiklerinde, hemen müdahale ederler. Sarmaşığın dolanmaya başladığı dalı ya da yaprağı bir araya gelip keser ve atarlar.

  Üstelik bu ağacı sadece sarmaşıklardan korumakla da kalmazlar. Ağacın lezzetli yapraklarının tadına bakmak isteyen çekirgeleri de ısırarak hemen uzaklaştırırlar.

  Ağaca karşı üstlendikleri tüm bu fedakarlığın karşılığında, akasya ağacı onlara mükemmel bir besin sunar. Ağacın nektarı, akasya karıncaları için harika bir besin olduğu gibi aynı zamanda turuncu renkli tomurcukları da akasya karıncalarının sevdikleri bir yiyecektir. Bu tomurcuklar, larvaların büyümesi için gerekli tüm vitaminleri içinde barındıran bir besin paketi gibidir.

  Akasya ağacı, karıncalara sadece besin değil, aynı zamanda kalacak bir yer de sağlar. Ağacın dikenlerini oyarak kendilerine yuva yapan karıncalar, diğer canlıların saldırısından güvende ve besine en rahat ulaşabilecekleri şekilde yaşarlar.

  Karıncalar ile akasya ağacı arasındaki bu ortak yaşam, evrim teorisi açısından çok ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Bir canlının canı pahasına, bir bitkiyi koruması ve bitkinin sisteminin de bu böcek türünden zarar görmemesi çok büyük mucizedir.

  Her iki canlının birbirlerine karşı gösterdiği bu fedakar tavırlar, doğada evrimcilerin iddia ettikleri gibi bir mücadele ve çatışma ortamının değil, Yüce Allah’ın yarattığı bir ahenk ve düzen olduğunun delillerinden biridir.

  “Şu halde hamd göklerin Rabbi, yerin Rabbi ve alemlerin Rabbi Allah'ındır. Göklerde ve yerde büyüklük O'nundur. O, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Casiye Suresi, 36-37)

  Costa Rica yağmur ormanlarında, güneş ağaçların arasından çıkmaya başladığında, hemen sarmaşıklar devreye girer. Tüm ağaçların yapraklarına ve dallarına tırmanan sarmaşıklar, bu ağaçların aldığı güneşi de zamanla keserler. Bu, ormanlardaki tüm ağaçlar için böyledir. Ancak akasya ağaçları hariç.


  İlmi Mercek Dergisi


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akasya Karıncalarının Özellikleri Forum Tarih
Akasya Durağı Dizisi 147.Bölüm Fragmanı İzle Akasya Durağı - Dizisi 18 Aralık 2011
Akasya Durağı Dizisi 146.Bölüm Fragmanı İzle Akasya Durağı - Dizisi 18 Aralık 2011
Akasya Bitkisi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 26 Ağustos 2011
Akasya Durağı Dizisi 125.Bölüm Fragmanı İzle Akasya Durağı - Dizisi 12 Haziran 2011
Akasya Durağı Dizisi 124.Bölüm Fragmanı İzle Akasya Durağı - Dizisi 3 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş