Akaryakıta DNA şifresi geliyor

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Akaryakıta DNA şifresi geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - (AA) - Türkiye pazarında satılan akaryakıtın kaynağının anlaşılması için işaretleyici olarak kullanılan ulusal markerin güvenliğinin daha da artırılmasına yönelik ''DNA şifresi'' ilave edilecek.

  Geçen hafta Gebze'de, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş başkanlığında TÜBİTAK yöneticileri ile ulusal marker uygulamasının geldiği boyut ve bundan sonra yapılacaklar hakkında bir toplantı yapıldı.

  Toplantıda TÜBİTAK yetkilileri, bir milyon litreye 8 litre gibi çok küçük bir oranda katılan ve içinde bulunduğu akaryakıtın ülkeye yasal yollardan girdiğini gösterdiği için taklit edilmemesi büyük önem taşıyan ulusal markerin güvenliği hakkında bilgi verdi.Buna göre, bugüne kadar 60 milyon YTL'nin üzerinde harcama yapılan uygulama kapsamında toplam 300 bin litre ulusal marker akaryakıta eklenmek üzere ilgili şirketlere teslim edildi. Bugüne kadar rafineriler tarafından 19, dağıtım şirketleri tarafından 10 milyon ton olmak üzere toplam 29 milyon tonun üzerinde akaryakıt ulusal marker ile işaretlendi.

  Türkiye çapında Emniyet, Jandarma, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde 130 binin üzerinde marker ölçümü yapıldı. Denetim sırasında sahadan alınıp TÜBİTAK laboratuvarlarında analiz edilen ürünler içerisinde bu zamana kadar içinde ulusal marker taklidi olan herhangi bir ürüne rastlanılmadı. Ancak içerisinde yeterli miktarda ulusal marker bulunmayan ve kaçak akaryakıt sattığı kesinleşen tesisler hakkında da idari para cezaları ile adli işlemler yapıldı.

  TÜBİTAK yetkilileri, ulusal marker uygulaması ile ilgili hiçbir sorunla karşılaşılmadığını ve uygulamanın başarıyla sürdürüldüğünü bildirdi.Bu kapsamda, ulusal markerin yüksek güvenlik önlemleri kapsamında formülünün birkaç defa değiştirilerek piyasaya sürüldüğü öğrenildi. Bugüne kadar üretilmiş ve teslim edilmiş olan ulusal marker teslimatları arasında da farkların ayırt edilmesini sağlayan özel tedbirler alındı.

  Güvenlik çalışmaları kapsamında, 2009 yılında da birkaç defa marker da formül değişikliği yapılacağı ve güvenliğin en son aşaması olarak ulusal markerin içerisine DNA şifresi ilave edileceği belirtildi. TÜBİTAK bu kapsamda ihale sürecini tamamlayarak endüstriyel üretime yönelik çalışmalara başladı. Uygulamaya 2009 yılı içinde geçileceği öğrenildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akaryakıta şifresi geliyor Forum Tarih
Wolfteamda Şifresi Nasıl Değiştirilir Diğer Oyunlar 26 Eylül 2012
Gta San Andreas Oyunu Bölüm Geçme Şifresi Diğer Oyunlar 16 Ekim 2011
E Devlet Şifresi Alma, E Devlet Şifresi Nasıl Alınır Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ekim 2011
Msn Şifresi Değiştirme MSN Diğer Paylaşımlar 22 Temmuz 2011
GTA Helikopter Şifresi Nedir? PSP Gta Libertycity'de Helikopter İndime Şifresi Nedir? Oyun Hileleri 21 Temmuz 2011

Bu Sayfayı Paylaş