Akarköy Hakkında Bilgi Kazımkarabekir Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Akarköy Hakkında Bilgi Kazımkarabekir Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kazımkarabekir Akarköy Köyü - Akarköy Köyü Hakkında - Akarköy Köyü Resimleri - Akarköy Köyü Tanıtım  Plaka Kodu : 70
  Posta Kodu : 70600
  Telefon Kodu : 0 338
  Köy Nüfusu : 646
  Rakım :1030
  Bağlı Olduğu ilçe :Kazımkarabekir
  İli : Karaman  Kazımkarabekir İlçesi Akarköy
  Hacibaba dagi eteginde kurulmus olup, Karaman ve Kazimkarabekir' in batisinda yer alir. Kuzeyinde Kizilkuyu, Güneyinde Kizilyaka, Muratdede köyleri, dogusunda Özyurt, batisinda Emirhan köyleri vardir. Akarköy' ün Kazimkarabekir ilçesine uzakligi 15km., Karaman iline uzakligi 38 km' dir. yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 317, erkek nüfusu 329 olmak üzere toplam nüfusu 646.

  KÖY TARİHİ VE TARİHİ YAPITLAR

  Zamaninda yöreye yerlesen kosti ismindeki tüccarin adi söylene söylene Losta ismini almistir. Yöre çok kurak oldugu için o zamanki insanlar su gibi aksin manasinda “Akarköy” ismini vermislerdir. Köyde akarsu ve pinar yoktur.

  KÖYÜN COĞRAFİ DURUMU


  Hacibaba dagi eteginde kurulmus olup, Karaman ve Kazimkarabekir' in batisinda yer alir. Kuzeyinde Kizilkuyu, Güneyinde Kizilyaka, Muratdede köyleri, dogusunda Özyurt, batisinda Emirhan köyleri vardir. Akarköy' ün Kazimkarabekir ilçesine uzakligi 15km., Karaman iline uzakligi 38 km' dir. yollarin tümü asfalttir.. Kadin nüfusu 317, erkek nüfusu 329olmak üzere toplam nüfusu 646.


  KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

  Köy halkinin çogunlukla geçim kaynagi tarimciliga dayanmaktadir. Ayrica genellikle küçükbas hayvanciligi ile ugrasan vatandaslarin sayisi gün geçtikçe artmaktadir. Toplam nüfusu % 5 ise Karaman ve Konya' da ticaretle ugrasmaktadirlar.

  KÖYÜN EĞİTİM DURUMU

  1949 yilindan itibaren Ilkokul mevcuttur. 1992 yilinda Ilkokul ilkögretim okuluna dönüsmüstür. Toplam ögrenci sayisi 137 olup, 13 ögretmen görev yapmaktadir. Okuma yazma orani toplam nüfusu % 80 civarindadir. Halk gelenek ve göreneklerine baglidir. Ancak köyde modern bir görünüm göze çarpar. Köy halki egitim ve ögretime çok önem vermistir. Ailenin en büyük ideali çocugunu okutabilmektedir.

  [​IMG]  Akarköy Köyüne Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş