Akarbaşı Köyü Karakoçan Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akarbaşı Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakoçan Akarbaşı Köyü - Akarbaşı Köyü Hakkında - Akarbaşı Köyü Tanıtımı - Akarbaşı Köyü Resimleri - Çakan Köyü

  Akarbaşı, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Köyün adı Çakan olup, resmi adı Akarbaşı olarak değiştirilmiştir. Çakan köyünün kurucusu ve kardeşlerinin 1200'lü yıllarda bölgeye Mevlana Celaleddin Ruminin babası Bahaaedin-i Veled le beraber bölgeye geldikleri rivayet edilir. Selçuklu okçularından Okçu Yusuf'un kardeşlerinden biridir. Eyyubi Devleti'nin kurucusu olan Selahattin Eyyubi'nin akrabası oldukları rivayet edilir. Köy halkı, adını Selahattin Eyyubi'nin dedesinden alan ve en büyük Kürt Aşiretlerinden biri olan, Şadi Aşireti'ne mensupturlar. Şadi Aşireti'nin kökeni bugünkü Ermenistan ve Azerbaycan bölgesinde hüküm süren ve bir Kürt Devleti olan Şeddadi Devletine kadar dayanmaktadır. Köy halkı temelde, köyün kurucusu Çak'ın 4 oğlundan sağ kalan Hacı, Ömer ve Cebrail'in soyundan gelen Hacıyan, Ömeran, ve Cowan şeklinde adlandırılan 3 ezbetten oluşmaktadır. Köyde yerleşik bulunan bir diğer ezbet olan Başan ezbeti ise 1900'lerden sonra gelmiş diye bilinir. Bu 4 ezbet dışında da köye Dersim bölgesinden gelerek yerleşen ve Xıran aşiretinden olan Şakiyan isimli bir başka ezbette bulunmaktadır.

  Köyün kurucusu Çak ve kardeşleri Delikan köyünde yaşamış olan Alevi piri, Pir Cemal Abdal'ın müridi olmuşlardır. Diğer tüm Şadi Aşireti mensupları gibi Çakan köyü halkıda Alevi inancı gereği Cemal Abdal Ocağı'nın talipleridirler.

  Kültür

  Kürt - Alevi yaşam tarzı ve inancı ağırlıktadır. Köyde 1970'li yılların başında cami yapılmasının ardından bazı ailelerde sünnileşme olmuşsa da, sünnileşmeye meğilli aileler dahi halen Alevi kültür ve geleneklerinin etkisinde yaşamaktadırlar. Köyün Ari Elê, Elbegyan ve Hop isimli üç mezrası bulunmaktadır. Ari Elê mezrası köyün merkezinden gidenler tarafından kurulmuştur. Elbegyan ve Hop mezraları da, Kureyşan İsimli Alevi Ocağı mensubu Alevi dedelerinin yaşadığı yerleşim birimidir. Büyük ve saygıdeğer Alevi dedelesi olan Ali yê Makli'de Elbegyan'lıdır. Elbegyan ve Hop'lular köy merkezinin aksine Zaza Kürtçesinin Dersim ağzını konuşmaktadırlar. Köy merkezi ile Ari Elê mezrasında ise Kurmanç Kürtçesi konuşulmaktadır. Başlıca yemekleri zılfet, girmiyadın, borani, patile, keşke, heyre, sir ve lopıktır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 138

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akarbaşı Köyü Karakoçan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş