AK Parti İzmir'de seçim başlangıcını yaptı

'Yurt İçi Haberler' forumunda Siraç tarafından 15 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  AK Parti İzmir'de seçim başlangıcını yaptı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AK Parti İzmir'de seçim başlangıcını yaptı


  Devlet Bakanı Mehmet Aydın, ''Bizim İzmir'i değiştirme mecburiyetimiz ve görevimiz vardır'' dedi.
  Devlet Bakanı Aydın, Alsancak Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, AK Parti'nin değişim kavramıyla diğer siyasi hareketlerin ifade ettiği değişim kavramının çok farklı olduğunu, AK Parti'nin değişim anlayışında istikrar içinde sürekli yükselme hedefi ve hem maddi hem manevi kalkınma amacının yattığını söyledi.
  İzmir'in de bu değişme anlayışına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu:
  ''İzmirimizin böyle bir değişime hakkı vardır. Bizim İzmir'i değiştirme mecburiyetimiz ve görevimiz vardır. İzmir, öteki belediyelerle, Ankara, İstanbul, Konya, Kayseri ve Bursa ile karşılaştırıldığında gerçekten hak ettiğini alamıyor. Olumlu istikamette, kalkınma istikametinde çok ağır ilerliyor.
  Değişmeyenler, yerlerinde duranlar bizi anlamakta zorluk çekiyorlar. Çünkü biz hızla değişen büyük bir medeniyet hareketinin içinden çıkan siyasi hareketiz. Hükümet hızlı çalışıyor, o hıza ayak uyduramayanlar anlamakta zorluk çekiyorlar.''
  İzmir halkıyla hiçbir sorunlarının olmadığını ifade eden Aydın, ''İzmir, Türkiye'nin en değişime açık, demokrat illerinden biridir, dinamizm dolu bir kenttir. İzmir'in değişime kapalı olmasının kabahati İzmirli'nin değildir. Dünyadaki, Türkiye'deki değişimi göremeyenler, hükümetin 6 yılda gerçekleştirdiği değişimi anlamakta zorluk çekenlerin kabahatidir. Ben inanıyorum ki 30 Martta Türkiye, yepyeni bir sabaha uyanacak'' dedi.
  AK Parti olarak İzmir'e büyük önem verdiklerini, parlamentodan çok değerli bir üyeyi bu kente hizmet ve değişim getirmek için aday gösterdiklerini söyleyen Aydın, bu süreçte kendilerinin ellerini taşın altına sokacaklarını kaydetti.
  İzmir'in AK Parti'nin yönetimde olduğu diğer büyükşehirlere göre çok yavaş ilerlediğini belirten Aydın, mevcut yerel yönetimin projeleri zamanında bitiremediğini ifade etti.
  -ADAY BELİRLEME SÜRECİ-
  Belediye başkanlıkları için adaylar belirlenirken ''çalışkanlar içinden çalışkanları'' seçmeye gayret ettiklerini, birçok adaylık için 20 kişiden birini seçmek zorunda kaldıklarını bildiren Aydın, seçilemeyen 19 kişinin adayları için canla başla çalışacaklarından şüphelerinin olmadığını söyledi.
  AK Parti'nin gösterdiği birlik ve beraberlikle de daha önce görülmemiş bir özelliğe sahip olduğunu, diğer partilerin bunu anlamakta güçlük çektiğini belirten Aydın, şunları kaydetti:
  ''Her zaman buralara dokunmak isteyenler çıkabilir. Hizmette vizyon sahibi olmayanlar, eleştirilerini o noktada toplayabilirler. O modası geçmiş bayat söylemleri duyabilirsiniz. Çağdaşlıktan, ilericilikten bahsedenler, çağdaşlığın değişim, demokrasi, insan hakları olduğunu, tüm komşularla barış içinde yaşamak olduğunu, AB yolunda mesafe almak olduğunu bilmezler. Akılları buna yatmadığı için onların çağdaşlık söylemlerinin çağdaşlıkla ilgisi yoktur. Bunlara aldırmayacaksınız. Çağdaşlık laf üretmek değil iş üretmektir. Adalet içinde kalkınma sağlamaktır.''
  Mehmet Aydın, Türkiye'de artık demokratik yürüyüşü engellemeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini, demokrasiyi nasıl kökleştirdilerse bunun böyle devam edeceğini bildirdi.
  -MİLLİ SAVUNMA BAKANI GÖNÜL-
  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de İzmir'in Ankara'nın hızına ayak uyduracak bir lidere teslim edilmesi gerektiğini belirterek, İzmirlilerin geçen süreçte hükümetin hizmetlerini takdir ettiğini söyledi.
  2002 seçimlerinde İzmir'den çıkardıkları milletvekili sayısının muhalefet partisinin yarısı kadar olduğuna, son seçimde ise bu sayının eşitlendiğine değinen Gönül, şimdi mahalli idareler için değişim sloganıyla yeni kadrolarla hizmet vermek üzere hazırlandıklarını ifade etti.
  AK Parti Hükümeti döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 700 milyon TL'den 3 milyar TL'ye çıktığını ancak mevcut yönetimin bunu hizmete çeviremediğini anlatan Gönül, hizmetin gelmesi için Taha Aksoy'un beklendiğini söyledi.
  Taha Aksoy ise İzmir'in tarihsel önemine dikkati çekerek, kentin eski çağlardan Cumhuriyet'e uzanan tarihinde pek çok ilke imza attığını ve birçok alanda öncülük ettiğini vurguladı.
  Türkiye'nin 7 yıldır aralıksız büyüdüğünü, dünyada eski konumundan çok farklı seviyeye yükseldiğini, birinci ligde oynayan bir dünya ülkesi haline geldiğini anlatan Aksoy, birçok kentin bu adımlara ayak uydurmayı başardığını ancak İzmir'in bu sürecin gerisinde kaldığını savundu.
  Türkiye'nin geleceğinde mutlaka güçlü bir İzmir'in olması gerektiğini ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:
  ''Bu yarışta İzmir vagon değil lokomotif olmalıdır. İzmir bundan kaçındıkça yalnız kendisi değil Türkiye kaybeder. Dünya koşarken İzmir durup seyredemez. İzmir duramaz, çünkü kalkınmanın, ileri gitmenin, özgürleşmenin dinamosudur. İzmir'de yerel seçimler bizi bir gerçeğe taşıyor. İzmir seçimleri belediye başkanlıklarının şu veya bu partiye kazandırıldığı bir süreç değildir. Bununla sınırlı değildir. Bu sığ bir anlayış olur. Bu seçimler, büyük şehri tarihi misyonuyla buluşturma, uygarlığın zirvesine yönlendirme meselesidir. Bu seçim, İzmir'in yeniden Türkiye'nin lokomotifliğini üstlenme meselesidir.
  Türkiye dev adımlarla ilerliyor, pek çok kent buna ayak uyduruyor. Türkiye'nin batıya açılan kapısı, batıya uzanan köprüsü bu koşuda lider olmak zorundadır. Bunun için tüm benliğimizi sarsan duygularla değişim şart diyoruz. Bu şehir artık boynu bükük oturamaz, artık kendisini gelip geçenleri seyredemez, günlük işlerle uğraşmakla yetinemez, bu şehir artık büyük düşünecek. Bu şehir Türkiye ve dünya için büyük düşünecek. Bunun için 'Sen İzmirsin büyük düşün' diye haykırıyoruz.''
  Aksoy, Heraklitos'un ''Değişmeyen tek şey değişimdir'' sözlerine atıfta bulunarak, ''İzmir'e sesleniyorum. Beni bağışla İzmir, bugün burada seni sana anlattım. Binlerce yıl öncesinden bir evladın, tüm dünyaya 'Değişmeyen tek şey değişimdir' demişti. Kendimi, bugün yaşayan evlatlarına bunu hatırlatmak zorunda hissettim'' dedi.
  Daha sonra, AK Parti'nin ilçe belediye başkan adayları halka tanıtıldı.

  AA

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parti İzmir'de seçim Forum Tarih
İlk Siyasi Parti Kim Tarafından ve Ne Zaman Kuruldu? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 Şubat 2014
Bugüne Kadar Kaç Siyasi Parti Kapatıldı? Seviyeli-Ciddi Konular 21 Nisan 2012
Türkiye Anayasası Mahkemesi Kurulduğundan Beri Kaç Parti Kapatılmıştır Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2012
Partikül Nedir – Partikül Ne Demektir? FrmArtuklu TatLı SöZLük 25 Aralık 2011
Türkiyede İlk Siyasi Parti Seviyeli-Ciddi Konular 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş