Akşar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akşar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akşar Köyü Şenkaya resimleri - Akşar Köyü Şenkaya hakkinda bilgiler  Akşar (bucak merkezi), Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün eski adı Kosor dur.Muhtemelen Rusça veya Ermenice dir.Bizans İmparatorluğunun bir uç karakolu olup o döneme ait kalıntılara rastlanmaktadır.Yaylası uzun yıllardır Allahuekber dağının eteklerindedir.Osmamlı döneminde Oltu Vilayetine bağlı bir nahiye iken daha sonra Cumhuriyet döneminde köy statüsüne dönüşmüştür. Çok önemli bir konuma sahiptir.Erzurum Kars Erzurum Ardahan Artvin Kars yolları buradan geçmektedir.Zamanla gelişmekte ve büyümektedir.Şuanda Şenkaya ilçesine bağlıdır.Ama Şenkaya dan daha işlektir.Şenkaya İlçesinin en önemli merkez köyüdür.

  Kültür

  Yarı göçebe bir hayat sürülmektedir.Yazları yaylaya kışları ise daha sıcak olan köye dönülmektedir.Yayla yerleşkesi Allahuekber Dağının eteklerinde Sarıkamış şehitliğinin hemen yanında yer almaktadır.İnsanları sevgi dolu misafirperver ve güleryüzlüdür.Üniversiteye (hukuk,öğretmenlikler, mimarlık,işletme ,ekonometri, endüstri mühendisliği gibi bölümlerde halen okuyan öğrenciler bulunmaktadır.) öğrenci gönderebilen bir köydür.Bir bakıma Sovyet Rusya nın yol kenarlarında kurulan kasabalarından birini anımsatmaktadır.İnsanları çalışkan ve ilim azmiyle doludur.En büyük sülaleleri;

  Goluksorlar(Yıldırım) körçobanlar<aktükler<hıdılar<ataklardır bazkurtlar> beylerdir>abaslar<ayıldızlardır

  Köyde salı günleri kurulan büyük pazara, çevre köylerden ve şenkaya merkezinden de yoğun ilgi vardır.Yazları köyün yaylası Allahuekber Dağı zirvesini turistler yoğun olarak ziyaret etmektedir.Ayrıca şehitlerimizi anma törenleri ve festivaller yapılmaktadır.


  İklim

  Köyün iklimi, önceleri karasal iklim görülürken artvin ve ardahan barajları yapıldıktan sonra karadeniz iklimine dönük bir iklim etki alanı içerisindedir. -
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1985 2000 1650 1997 1500

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarlar.

  2009 - NIHAT YILDIRIM
  2004 - İsrafil AYYILDIZ
  1999 - Nihat YILDIRIM
  1994 - Ali Sinan Yıldırım
  1989 - Adil Yavuz
  1984 - Orhan Yıldırım
  1979 - Ali Rıza Altınsoy
  1974 - İsmet Atak
  1971 - İsmet Atak
  1967 - Dursun Altınsoy
  ( 1963) - Turan Bozkurt

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyonkanalizasyoncu şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır . Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde lise VE tarım kıredı koperetıfı va bal paketlemem tesısı itfayesı ve çöp arabası vardır.

  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi
  yerel.net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akşar Köyü Hakkında Forum Tarih
Akşar Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Aksaray Köyü Şiran Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010
Akşar Köyü Hizan Bitlis Bitlis Tanıtımı 18 Mart 2010
2017 Aksaray nüfusu Aksaray Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Aksaray nüfusu kaçtır? Aksaray Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş