Akıncılar Köyü İnegöl Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akıncılar Köyü İnegöl Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnegöl Akıncılar Köyü Bilgileri - Akıncılar Köyü Hakkında -Akıncılar Köyü Tanıtımı - Akıncılar Köyü Resimleri  Akıncılar, Bursa İnegöl ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: İNEGÖL

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:35 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım:404m

  Nüfus:

  2000:466
  1997:447

  Tarihi

  köyünün adı KADİMİ osmanlıdan kalmadır.köy cumhuriyet döneminden sonra akıncılar olarak değiştirilmiştir. Akıncılar isminin; Balkanlardan Göçen/dönen, Zamanla Balkanlara kıncı[((Osmanlı İmparatorluğu Tüm Balkanlarda Elde Ettiği Topraklara Sahip Olunması İçin Türkmen/Yörüklerii Göndermiş Ve Görevlendirmiştir.(Yörükler Anadolu ve Rumeli’de göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan ve mevsimlere göre ova veya yaylalarda kurdukları çadırlarda oturan Oğuz Türklerine verilen ad. Bunlara, Türkmenler adı da verilir. “Cesur, muhârip, iyi yürüyen, eli ayağı sağlam” gibi mânâları ifade eden “Yörük” kelimesi yerine, “yürük” kelimesi de kullanılır. Umumî olarak konar-göçer hayat yaşayan bütün topluluklar için kullanılan bu isim, daha çok göçebe Oğuz boyları için alem (özel isim) olmuştur. 11. yüzyılda Orta Asya’dan göç eden ve göçebe hayat yaşayan Oğuzlar, İran’dan geçerek, Malazgirt Zaferi'nden sonra Anadolu’ya geldiler. Burada da eski hayat tarzlarını aynen devam ettirdiler. İlk zamanlar Türkmen adıyla anılan Oğuzların bir kısmı yerleşik hayata geçti. Anadolu’nun İslâmlaştırılıp Türkleştirilmesi sırasında, Oğuz boyları, Anadolu’nun her tarafına yayıldı. Bir kısmı yerleşik hayata geçerek Türkmen adını aldı, bir kısmı da göçebe hayatını sürdürüp Yörük ismiyle anıldı.Osmanlıların Rumeli’ye geçişinden sonra, Yörüklerin önemli bir bölümü de Rumeli’ye göç ettirildi. .)] Olarak Gönderilen Ve Osmanlı İskan Politikası Nedeniyle Balkanlara Yerleşmiş Olan Akıncı Ailelerden Kaynaklandığı Rivayet Olunmaktadır.

  Kültür

  Her ne kadar yörük kökenli bilinseler de, yörük kültürünün izlerine pek de rastlanılmamaktadır.

  Coğrafya

  Bursa iline 35 km, İnegöl ilçesine 10 km uzaklıktadır. Uludağ'ın yamaçları ile İnegöl Ovası'nın kesişim noktasında, yükseltisi fazla olmayan bir köydür.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. genelde yapılan tarım bugünlerde pek seçilmezken çoğu köylüler hayvancılık ve tarımla uğraşıyor. ama bu insanların çoğuda inegölün sanayi bölgesindede çalışmakta olduğu için pek tarıma elverişli olamıyor.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: SELAHATTİN ULUÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0224 738 11 53
  Cep Telefonu: 0532 589 80 79

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akıncılar Köyü İnegöl Forum Tarih
Yünlüce Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yusufşeyh Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yukarısarıca Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yağlıçayır Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Göllüce Köyü Hakkında Bilgi Akıncılar Sivas Sivas Tanıtımı 19 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş