Akıllı giysiler çalışanı mola vermesi için uyaracak

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Akıllı giysiler çalışanı mola vermesi için uyaracak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA) - Avrupalı bilim adamları, vücudun yorulduğunu tespit eden ve çalışanı mola vermesi konusunda uyaran akıllı giysilerin üretiminde sona yaklaştı.

  AB tarafından 2,3 milyon avro ile desteklenen ve bu yıl sonuna kadar bitirilmesi beklenen proje ile işçiler, içerisinde kas hareketlerini takip eden algılayıcıların olduğu ''akıllı kumaş''tan yapılmış giysilerin vereceği mesaja göre mola verebilecek. ConText (Contactless Sensors for Body Monitoring Incorporated in Textiles) isimli projede sistem, örneğin işçinin giyeceği yelekteki algılayıcıların, elektromiyografi (hareket halindeki bir adale tarafından meydana getirilen elektrik akımlarının yazılı olarak kaydedilmesi) ve elektrokardiyografi (kardiyak kasılmalara eşlik eden elektrik akımlarını incelemek için grafik metod uygulaması) ölçümlerini baz alarak kişisel sağlık durumunu raporlayabilecek.

  AB tarafından yapılan bir araştırmada, kas yorgunluğu/zorlanmaları gibi sağlık sorunlardan aktif çalışanların yarısı etkileniyor. Her yıl yaklaşık 40 milyon Avrupalı işçi ise tekrarlanan kas yorgunluğu ve zorlanmaları dolayısıyla tedavi olmak zorunda kalıyor. Öte yandan, projede yer alan bir başka grup da söz konusu giysilerin hamilelik ya da spor sırasında kullanılabilmesi için çalışıyor.
   

 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Payşaşım için sağol:)
   

Bu Sayfayı Paylaş