Akıllı Evler İle Enerjiden Tasarruf Edin

'Ev Teknolojileri' forumunda DeMSaL tarafından 12 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akıllı Evler İle Enerjiden Tasarruf Edin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Evlerde Enerji Tasarrufu - Hayatı Kolaylaştıran Evler - Akıllı Mekanlar - Enerji Tüketimini Azaltmak - Akıllı Çözümler Projesi


  İnternet altyapısını kullanarak sürekli geliştirilen teknolojiler sayesinde, daha binalar inşaat aşamasındayken başlayan avantajlar, binaların tamamlanmasıyla birlikte yaşayan ve çalışanlar için hayatı kolaylaştıran, maliyetleri düşüren unsurlar haline geliyor.

  Bu yeni teknolojiler; açık bırakılan ışıkları, prize takılı unutulan ütüleri sorun olmaktan çıkarıyor, farklı merkezlerden yönetilmelerine olanak sağlıyor. Artık gayrimenkul satış ve pazarlama stratejilerinin bir parçası haline gelen akıllı ev teknolojisi, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmakla kalmıyor, onların enerji gibi alanlarda tasarruf etmesini de sağlıyor.

  Akıllı mekân çözümleri sunan Cisco Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Önder Güler, tüketimi azaltan sistemin tüketicilerin yüksek enerji faturalarını yönetmelerine imkân tanıdığını söyledi. İnternet teknolojilerini kullanarak mekânlardan güvenlikten iletişime, eğlenceden güvenliğe, asansör ve otopark kontrolünden yangın alarmlarına kadar birçok alanda fark yaratmanın mümkün olduğunu vurgulayan Güler, "Mesela, araştırmalar kullanıcıların elektrik faturalarının yüzde 20'ye kadar düşebildiğini gösteriyor. Birleştirilmiş iletişimlerin ve üretim araçlarının bir araya gelmesi, en yüksek işgücü mobilitesi sağlıyor. İş, doğru zamanda ve doğru yerde gerçekleştirilebiliyor" dedi.

  Almanya'daki eve Londra'dan müdahale
  Akıllı mekânlar, gün ışığı, güneş enerjisi gibi doğal kaynaklarla ilişkili alanların yaratılmasına destek oluyor ve enerji tüketimini azaltıyor. Artan mobil işgücünün de işe gitmek için trafikte kalmayı istemiyorlarsa, her zaman ve her yerde çalışmayı daha esnek kıldığını öne süren Güler, "Seyahat ve alan ihtiyaçlarının azalması, kıt doğal kaynaklara ihtiyacın azalmasıyla sonuçlanıyor.

  Yani geliştirdiğimiz çözümler insanları sadece daha üretken yapmıyor, binaları da daha etkili kılıyor" dedi. Akıllı mekânların bina ve organizasyona değer sağladığına inanan Cisco şirketi, mekânlarda her biri ayrı ve farklı şebekeye sahip iletişim, güvenlik ve bina sistemlerini tek IP ağı üzerinde birleştirerek operasyonları basitleştiriyor ve maliyetleri azaltıyor. Önder Güler, "Doğal kaynakların kullanımı ve enerji tüketiminde azalma, daha az kablo ve ağ gibi malzeme kullanma, mobil işgücü sayesinde küçük ofis alanları yaratmak bu teknoloji ile mümkün" dedi.

  Akıllı mekânlar fikrinin ortaya çıkması ile binadaki kablo, boru ve su tesisatının yanı sıra altyapıya network ağı da ekleniyor. Gelecekte yaşam alanlarında ses, video ve internet iletişiminin tek ve çok yüksek bir bant genişliği üzerinden gerçekleşeceğini anlatan Güler, "Network üzerinden her şey, herkes internet üzerinden erişilebilir hale geliyor. Almanya'daki bir binada açık bırakılan ışıkları, Londra'da başka birisi kapatabilecek" dedi.

  Akıllı çözümler projeleri nasıl etkiledi?
  Isıtma, soğutma ve ışıklandırmanın akıllı ağ üzerinden yönetildiği Kanada'daki London Health Sciences Center'da yıllık enerji masrafları yüzde 5 ile 10 arasında düştü.
  Amerika Boston'daki Boston Properties projesinde de enerji giderlerinde yüzde 15-20 arasında düşüş sağlandı.
  İsrail'de Adgar Towers binasında fiyatlar yüzde 100 artarken, net kârlılıktaki artış oranı yüzde 25'i buldu.
  ABD Charlotte'ta alışveriş merkezi, otel ve ofisten oluşan Ballantine Village projesinde işletme giderlerinde SF başına yarım dolar tasarruf edildi. 1-2 dolar arasında giderler azaldı. 3 dolar yeni gelir yaratılırken kiracı sadakati sağlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akıllı Evler İle Forum Tarih
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
2013 Akıllı Tv Frekansı, Akıllı Tv Frekansları 2013 Populer Uydular Frekanslar 21 Şubat 2013
Akıllı Sözler Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 6 Şubat 2012
Akıllı Tasarım Nedir Akıllı tasarım nedir? Akıllı tasarım hakkında bilgi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Aydilge Akıllı Bir Deli Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 18 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş