Akıllı ev yönetim sistemi

'Ev Teknolojileri' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  Akıllı ev yönetim sistemi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Akıllı ev yönetim sistemi
  [​IMG]
  Bina Otomasyonu uygulamalarının uç noktası olarak AEYS kendi içinde bağımsız şekilde bir evin pek çok farklı parametresini izleyen, denetleyen, kayıt ve kontrol eden bir otomasyon sistemidir. Sistem değişik amaçlara yönelik olarak odalarda ve bina içinde/dışında değişik noktalarda giriş (input) noktası olarak yerleştirilen çok sayıda algılayıcılar (sensör) ile yine değişik fonksiyonlara sahip ünitelerin denetlenmesini sağlayan yarayan çıkış kontrol üniteleri (röle sürücüleri, solenoid-pnömatik valfler, termostatlar, vanalar vs) içermektedir.

  Tüm bu giriş ve çıkış elemanları kendi içinde bağımsız çalışabilen mikrodenetleyici (microcontroller) bazlı PLC (Programmable Logic Controller) ünitesi tarafından kontrol edilmektedir. Sistemin kullanıcı arayüzü, 15" genişliğinde dokunmatik özellikli bir LCD ekran üzerindeki son derece kolay kullanımlı bir yazılım tarafından sağlanmaktadır.

  Son derece basit ama görsel açıdan zengin olarak hazırlanan bir menu üzerinden kullanıcı izlemek/denetlemek veya kontrol etmek istediği parametreyi (aydınlatma, güvenlik, ısıtma, soğutma vs) seçebilmekte, buradaki alt menüler ile istediği detayda kontrol fonksiyonlarına erişebilmekte (tek tek her bir odanın ısısını belirlemek gibi) ya da bu denli detaya girmeksizin önceden hazırlanan bazı senaryoları seçerek pratik şekilde otomasyon dizisini devreye alabilmektedir.

  AEYS aynı zamanda, tek tek tüm giriş ve çıkış birimlerinin bilgilerini ve denetim fonksiyonlarını Kontrol Kumanda Merkezi (KKS)'ne aktarmaktadır. Temel olarak endüstri standardı olan 115 kbps hızında RS-485 protokünde yürütülen haberleşme için bakır tel (twisted pair), fiber kablo veya kablosuz ortamlar (GPRS, WiFi, RF) kullanılabilmektedir.

  AEYS aynı zamanda Akıllı Kart (Smart Kart) çözümleri ile entegre edilebilmektedir. Bu kartlar o binada/sitede yaşayan her erişkin için fotoğraflı ve isme hazırlanabilmektedir.

  Bu durumda aynı smart kart kimlik, belirli işlevler için (ev veya garaj kapıları, turnikeler vs.) erişim anahtarı, yetkilendirme veya şifre aracı, elektronik alışverişler için elektronik cüzdan (e-wallet), indirim kartı, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) hizmet arabirimi gibi aynı anda pek çok farklı amaca yönelik olarak kullanılabilmektedir. Bu durumda Abone Bilgi Yönetim Sistemi (ABYS) de SmartKart'lara gore özelleştirilmektedir.

  AEYS tarafından binalarda otomasyon altına alınabilecek çözümler çok geniş bir aralıkta değişebilmektedir. Bunları başlıkları ile sıralamak gerekirse:

  Aydınlatma otomasyonu
  İklimlendirme: Isıtma, soğutma ve vavalandırma
  Güvenlik: Hırsız alarmları, erişim güvenliği, yangın
  İç haberleşme: intercom, video kamera iletişimi
  Yönetim: ABYS, merkezi duyuru ekranları, alarmlar vs.
  Diğer: TV, data, telefon dağıtımları, kablosuz erişim internet ortamları- WiFi.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akıllı yönetim sistemi Forum Tarih
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
2013 Akıllı Tv Frekansı, Akıllı Tv Frekansları 2013 Populer Uydular Frekanslar 21 Şubat 2013
Akıllı Sözler Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 6 Şubat 2012
Akıllı Tasarım Nedir Akıllı tasarım nedir? Akıllı tasarım hakkında bilgi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Aydilge Akıllı Bir Deli Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 18 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş