Akıllı (İnteraktif - Elektronik ) Tahta Hakkinda Bilgiler

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 12 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Akıllı (İnteraktif - Elektronik ) Tahta Hakkinda Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AKILLI (İNTERAKTİF - ELEKTRONİK) TAHTA NEDİR ?
  Akıllı - İnteraktif - Elektronik tahtalar aslında beyaz tahtanın,dokunmatik bir bilgisayar ekranına çevrilmesi şeklinde algılanabilir.
  Standart beyaz bir tahtanın dokunmatik bir bilgisayar ekranına çevrilmesi olayı değişik teknolojilerle mümkün olmaktadır. Bu da Akıllı tahta teknolojilerini çeşitlendiren en temel ayrışımdır.
  Genel olarak bütün akıllı tahta teknolojileri üçlü bir yapıda kullanılır. Bilgisayar - Projeksiyon - Akıllı Tahta.
  Akıllı tahta yazılımı içeren bir bilgisayar kablolu - kablosuz olarak Akıllı tahtaya bağlanır. Projeksiyon cihazı bilgisayardan aldığı görüntüleri akıllı tahta yüzeyine yansıtır. Elektronik beyin tahta yüzeyindeki dokunmayı algılar ve bu şekilde tahta yüzeyi interaktif bir bilgisayar ekranına dönüştürülmüş olur. Artık yapabileceklerimiz bilgisayar teknolojisindeki olanaklara bağlıdır. Ayrıca kullanılan akıllı tahta yazılımları, eğitime ve sunuma yönelik özel geliştirilen yazılımlar olduğu ve sürekli kendileri yeniledikleri için kullanıcalara çok kullanışlı olanaklar sunarlar.

  AKILLI (İNTERAKTİF - ELEKTRONİK) TAHTADA TEKNOLOJİLER
  Üç temel Akıllı - İnteraktif - Elektronik Akıllı Tahta Teknolojisi Vardır...
  1.)Mekanik Teknoloji: Bu teknolojide tahta özel bir zarla kaplanır. Siz tahtaya dokunduğunuzda bu zarda hareketlenme olur. Yazılım bu hareketlenmeyi değerlendirerek sizin ne yaptığınızı algılar. Bu teknolojide tahta herhangi bir elektronik kaleme ihtiyaç duymadan elle kullanılabilir. Akıllı tahtalarda en pahalı teknoloji budur. Diğer akıllı tahtalardaki sert ve sağlam yüzey doğası gereği bunlarda yoktur, dolayısıyla sert darbelere karşı dayanıksızdırlar. Mekanik bir teknoloji olması nedeniyle seri hareketleri algılayamazlar. Daha çok iş dünyasının sunum için tercih ettiği bir teknolojidir.
  (Akıllı tahta)ya adını veren Smart Board (ki ingilizce akıllı tahta demektir) bu teknolojinin öncü markasıdır.
  2.)UltraSonic ya da İnfrared Teknoloji: Ses ya da Kızılötesi dalgalarla çalışır. Elektronik bir beyin, düz beyaz bir zemin üstüne tahta yüzeyini görecek şekilde yerleştirilir ve tahtanın yüzeyi ses yada kızılötesi dalgalarla taranır. Sizin tahta üzerine yaptığınız basınç dalgalarda değişikliğe neden olacaktır. Bu şekilde hareketiniz algılanmış olur.
  Mimio ve Ebaim cihazları bu teknolojiyi kullanır. Yaklaşık bir kilo ağırlığında olan bu cihazlar taşınabilirdirler ve herhangi bir beyaz tahtayı akıllı tahta haline getirmekte kullanılırlar.
  Bu teknolojide tahtanın, emaye kaplı ve ışığı somuran bir yapıda olması dayanıklılık ve gözü yormayan bir görüntü elde etmek için önemlidir.
  Piyasada ebaim ya da mimio cihazı kullanılarak üretilen çok sayıda değişik marka bulunmaktadır. QBoard, EmkoTech ve CleverBoard bu markaların en çok duyulanlarıdır.
  En büyük dezavantajları 100-120 usdlik pilli ağır bir elektronik kalem kullanmalarıdır. Bu kalemler düşme gibi durumlarda kolayca bozulabilmektedirler.
  3.)Manyetik Teknoloji: Bu teknoloji tahta yüzeyinin pasif elektromanyetik dalgalarla kaplanmasına dayanır. Temel çalışma yapısı ultrasonic - infrared teknolojiyle aynıdır, fakat çok daha hassastır. Ebaim - mimio gibi ayrı bir aparat içermez. Elektromanyetik indiksiyon teknolojisiyle üretilen tahtalar kurşun kalem ucundan daha küçük bir alanda dokunma algılama hassasiyeti kazanmıştır. Kompak Laminant bir yüzeyle kaplandıklarından darbelere karşı dayanıklılardır.
  Promethean, Inwrite, Ipboard bu alandaki tanınmış markalardır.
  15-20 usdlik Pilsiz hafif bir elektronik kalemle kullanılırlar.
   

 2. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  bizim okulda var bir tane akıllı tahta 2 yıldır felan bir kere kullandık hocayla okadar :) :) :) eskimeye bırakıldı ..... :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akıllı (İnteraktif Elektronik Forum Tarih
Akıllı bir varlık olmak insana nasıl yararlar sağlar kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
2013 Akıllı Tv Frekansı, Akıllı Tv Frekansları 2013 Populer Uydular Frekanslar 21 Şubat 2013
Akıllı Sözler Mesajlar Güzel Sözler-Mesajlar 6 Şubat 2012
Akıllı Tasarım Nedir Akıllı tasarım nedir? Akıllı tasarım hakkında bilgi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Aydilge Akıllı Bir Deli Şarkısı Sözleri Yerli şarkı sözleri 18 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş