Akörü Köyü Kaş Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akörü Köyü Kaş Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaş Akörü Köyü - Akörü Köyü Hakkında - Akörü Köyü Tanıtımı - Akörü Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Cengiz KARAGÜL

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0.242.8495013

  Cep Telefonu:
  0.5333864341

  Akörü, Antalya ilinin Kaş ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak köy ve çevresinde bir çok tarihi yer ve eser mevcuttur. Bunlar arasında zirvesinde çok büyük, kış-yaz dört mevsim içinde suyun eksik olmadığı tarihi bir sarnıç, bir çok kabir medrese, cami vb bina kalıntıları ve sağa, sola dağılmış bu eserlere ait kesme taşlar bulunan ŞadırvanDağı vardır. Bu dağ İstanbul'daki Süleymaniye Kütüphanesinde "Şadırvan veya Çadıravan Dağı" olarak kayıtlıdır. Şadırvan Dağı diye isimlendirilmesinin sebebi: Akörü Köyünün etrafında bulunan Kızılyaka, Çataloluk Sinneli vb. köylerle köye bağlı BademburnuMahallesinde akar ve çıkar su bulunmamasına mukabil dağ etrafında dörtmevsim akan birçok çeşme ile sayısız kuyu ve kaynağın bulunmasıdır. Ayrıca bilhassa kuzeyden yani Çapar/Gökçeler bölgesinden, kuzeydoğu ve kuzeybatı taraflarından bakıldığında tıpkı bir çadıra benzediğinden Çadırvan/Çadıravan Dağı denilmektedir. Dağ etrafında bulunan bazı tarihi çeşmeler:

  1- Bozca Pınar: Kızılkaya Mahallesinin kuzeybatısında, dağ eteğindedir. Kesme ve moloz taş karışımı olup, haznelidir. Kitabesi mevcuttur. 2- Koca Pınar: Kızılkaya Mahallesinin kuzeyinde, dağ eteğindedir. Kesme taştan olup, haznelidir. Kitabesi yoktur. 3- Orta Pınar: Koca Pınarın 20-30 metre kadar doğusunda aynı yerde bulunmaktadır. Kaynağı Göğalı diye anılan devasa bir kayadan şelale misali akmaktadır. Günümüzde Koca Pınarla birlikte bu iki çeşmenin suyu "Cami Yanı" denilen köy meydanına kesme taştan büyük bir çeşme yapılarak nakledildiği için akmamaktadır. Susuz kalan bu iki tarihi çeşme maalesef ihmal edilerek yıkılıp yok olmağa terk veya mahkum edilmiş durumdadır. 4- Kordonlar Çeşmesi: Orta Pınarın 50 mt. kadar doğusunda olup, kesme ve moloz taş karışımıdır. Halen akar durumdadır. 5- Afara Çeşmesi: Afara Mahallesindedir. Kesme taştan olup, bakımlı, dörtmevsim akar vaziyette olup, kitabesi mevcuttur. 6- Süvecik Çeşmesi: Köyyüzü Mahallesindedir. Dörtmevsim akar durumdadır. 7- Köyyüzü Çeşmesi: Köyyüzü Mahallesinin kuzeyden girişinde yol kenarında, sağdadır. Dörtmevsim akar vaziyette olup, evliyadan Ömer Dede Hazretlerinin kabrinin ayak ucunda bulunmaktadır. Bunlardan başka çeşitli yerlerde sonbahar, kış ve ilkbaharda akıp, yazın kesilen çeşmeler de bulunmaktadır. Ekleyen: Mehmed İhsan USLU

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Antalya iline 195 km, Kaş ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 510

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akörü Köyü Kaş Forum Tarih
Kızılcakoru Köyü - Vezirköprü - Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Kocakoru Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Kocakoru Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Cem Karaca Bu Son Olsun Şarkısı Gitar Akoru Müzik Türleri ve Enstrümanları 23 Mart 2011
Dokuz Altı Yollarında Şarkı Akoru Müzik Türleri ve Enstrümanları 12 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş