Akçapınar Köyü Keles Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçapınar Köyü Keles Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keles Akçapınar Köyü Bilgileri - Akçapınar Köyü Hakkında - Akçapınar Köyü Tanıtımı - Akçapınar Köyü Resimleri  Akçapınar, Bursa Keles ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KELES

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:72 km

  İlçeye Uzaklığı:10 km

  Rakım:970m

  Nüfus:

  2000:257
  1997:265

  Tarihi

  Keles’e 13 km Bursa’ya 70 km, Tunçbilek’e 54 km uzaklıkta olan eski adıyla Akçaviran, Akçakilise şimdiki adıyla Akçapınar köyü… Köye ziyarete gitmeden köyün tarihini incelemek için yazılı kaynaklar: Zeus Kersullos tapınağı ve yerleşim biriminin mevcut olduğunu gösterir. Keles Akçapınar köyünün kaynaklara göre tarihi M.Ö 500‘li yıllara dayanıyor. Bir zamanlar adıyla özdeşleşen Pınar’larıyla kehanet merkeziyle, ticaret yoluyla anılan l. Murat’ın sınırlarında at koşturduğu, Çanakkale, Trablusgarp savaşında yüzlerce askerin savaşa gidip geri dönmediği şehitler diyarı öz be öz Yörük Osmanlı köyü Akçapınar. Köye Bayram Kabacı’nın oradan giriyoruz.Kimi zaman umutların başladığı, bazen sona erdiği, bazense köy hayırlarının yapıldığı, köyün dışında lakin inançsal olarak köyün merkezi olarak ifade edebileceğimiz bir alan. Geçmişte burada büyük bir meşe ağacı varmış. Bu ağacın etrafında dualar edilir, kurbanlar kesilir, insanlar burada birbirleriyle bayramlaşırmış. Şimdilerde ise son yedi yıldır ağustos ayında geleneksel hale getirilen köy hayırlarının yapıldığı çevre düzenlemesi için hayırseverlerin desteğinin beklendiği bir alan olarak göze çarpıyor. Tazlak Tepesi dedik mi biraz düşünmek gerek birkaç kelimeyle geçiştirmek yetmez. Tazlak Tepesi, Milattan önce Anadolu topraklarında kahinlerin buluştuğu, dinler merkezi olarak adlandırılabilir. Alman araştırmacı yazar Prof. Elmar Schwertheim her karışını didik didik araştırdığı, her santiminde buram buram arkeolojik kalıntıların var olduğu iddia edilen bir tepe. Romalılar zamanında kehanet merkezi, Osmanlılar zamanında Alperenlerin bayramlaşma yeri. Yaşayan efsanenin diğer adı! Ancak adını andığım efsane yerin altında derin bir uykuda yatıyor. Kendine uzanacak yardım elini bekliyor.

  Kültür

  Karakeçili yörüklerindendir.Sorgun,Belenören,Kocakovacık,Küçü kkovacık,Delice,Düvenli,Baraklı,Sarıot,Pınarcık gibi köylerle akrabadır.

  Coğrafya

  Bursa iline 72 km, Keles ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köylünün büyük bir bölümü tarımla geçimini sağlamaktadır. Hayvancılık ise ticaret için yapılmıyor.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: SELAHATTİN TALEP

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 876 51 19
  Cep Telefonu: 0537 6382741

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi vardır.İçme suyu gunde 1 saat veriliyor su yetersizdir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçapınar Köyü Keles Forum Tarih
Akçapınar Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akçapınar Köyü Merkez Çanakkale Marmara Bölgesi 25 Nisan 2010
Akçapınar Köyü Yenişehir Bursa Bursa Tanıtımı 24 Nisan 2010
Akçapınar Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Akçapınar Köyü Bozüyük Bilecik Bilecik Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş