Akçakaya Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçakaya Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pamukova Akçakaya Köyü - Akçakaya Köyü Hakkında - Akçakaya Köyü Tanıtımı - Akçakaya Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: OSMAN IŞIK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 264 5514152

  Cep Telefonu:
  05447485423

  COĞRAFİ DURUM :

  Akçakaya köyü, E25 karayoluna 9 km uzaklıkta, yaka adı verilen Yörede kurulmuştur. Kuzeyinde Kemaliye ve Hüseyinli, doğusunda Hüseyinli ve Bacı, güneyinde İsebalı ile Şeyhvarmaz, batısında Ahılar köyü ile komşudur.

  Köy ovayı çok iyi gören, yerde kurulmuştur. Köyün önemli mevkileri; Çakılarası, Aselkayası, Yalecik, Dedikalanı, Tahtacık, Sazakkenarı, Celepçayırı, Enizler, Aksekiler, Sarımeşelik,Yukarıbağlar, Dikilitaşaltı, Guzgun, Asaraltı, Hırsızyatağı, Tilkikayası, Emzepınarı, Holluklupınar, Kaynar, Teknekaya, Durmuşdere, Düzbayır, Akkavaklar,Yaka ve Erenler’dir.

  KÖYÜN TARİHİ :

  Köyün kuruluşu ve adının nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bizanslılar döneminde para (akçe) basım merkezi olduğu, Akçakaya adının da buradan, ya da köyün civarındaki mermer kayalıklarının renginden geldiği sanılmaktadır.

  Selçukluların Anadolu’ya hakim olmasından önceki yıllarda, bu günkü Akçakaya Köyünün kurulu olduğu yerin; yörede İznik (Nicea) den sonra en büyük yerleşim merkezi olan Terbos ili olduğu bilinmektedir. Bazı tarihçiler ise Emevi orduları tarafından 705 Yılında fethedilen Rinsel Tekfurluğunun; Akçakaya köyü ve civarı olduğunu iddia etmektedir.

  Akçakaya tarihi eser bakımından ilçenin en zengin köyüdür. Köyde kilise kalıntıları, tapınak ve taş mezarlar bulunmaktadır. Dikili taş anıtı, köyün simgesi gibidir. Üzerindeki yazılar, yerli ve yabancı araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Köy civarından çıkan bazı tarihi eserler halen İzmit Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesindedir. Köy ve civarı 26 Mart 1991 Tarihinde sit alanı ilan edilerek, koruma altına alınmıştır.

  EKONOMİK VE SOSYAL DURUM :

  Köy halkı, genellikle çiftçilikle uğraşır. Başlıca gelir kaynakları, hayvancılık, bağcılık ve tarım ürünleridir. Köy arazisi, sulanmamasına rağmen, toprakları çok verimlidir. Tarım, oldukça gelişmiş olup, modern tarım aletleri kullanılmaktadır. Köyde, bir ilkokul ve lojmanı mevcuttur. Köyün öğrenim düzeyi, çevre köylere göre daha yüksektir. Köyde bir camii ve kadrolu imamın Kur’an-ı Kerim öğrettiği kuran kursu mevcuttur.

  Köyün önemli sülaleleri; Osmanlılar, Keyalar, İmamlar, Mollalar, Garsenler, Hacılar, Kocaeliler, Tumbanlar, İbramkeyalar, Ustalar, Kamburkızlar, Havizler, Vezirler, Baklacılar, Çamhasanlar, Tenekeciler, Hacıahmetler, Dudular, İsmetkeyalar ve Zilalar gibi sülalelerdir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre köyler arasında yolu asfalt olmayan tek köydür.KÖY geçlerinin öğrenim düzeyi diğer köylere oranla en yüksek köydür. HER akçakayalının ilçede şahsına ait evi bulunmaktadır


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.


  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. mesutbakla

  mesutbakla Yeni Üye

  buraya nasıl resim yukleyebılırım.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör


Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçakaya Köyü Pamukova Forum Tarih
Akçakaya Köyü Hakkında Bilgi Talas Kayseri Kayseri Tanıtımı 24 Ocak 2011
Akçakaya Köyü Merkez Balıkesir Marmara Bölgesi 18 Nisan 2010
Akçakaya Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 14 Nisan 2010
Akçakaya Köyü Söke Aydın Aydın Tanıtımı 6 Nisan 2010
Akçakaya Köyü Merkez Çorum Çorum Tanıtımı 6 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş