Akçakale Mağarası Gümüşhane

'Gümüşhane Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçakale Mağarası Gümüşhane konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kayaçların aşınmasıyla oluşan mağaralar - kayaç aşınması sonucu oluşan turistik yerler - turistik mağaralar - kayaçların aşınması
  Gümüşhane’nin doğusunda ve şehir merkezine yaklaşık 10 km. mesafede bulunan Akçakale Mağarası,merkeze bağlı Akçakale Köyünün Arsa mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Gümüşhane – Bayburt karayolunun 4. km’ sinden Kuzeye dönülerek 6 km’ lik bir yol ile mağaraya ulaşılır. Mağara Mart 1996’da Mustafa Levent tarafından bulunmuştur. Mağarada bu güne kadar yapılan bilimsel araştırmalar ve proje çalışmaları K.T.Ü. Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prf. Dr. Remzi DİLEK ve ekibince yürütülmektedir.

  1-Şekli :
  Yaklaşık 18.500 m2’lik iç alana sahip olan mağara kalın katmanlı ve bol çatlaklı üst kratese kalkerlerinin yer altı suları tarafından aşındırılması ile meydana gelmiştir. Mağaranın ağzı deniz seviyesinden 1585 m. yüksekte yer almakta ve içeriye doğru derinleşerek uç kısımdan 1490 metreye kadar alçalmaktadır. Mağaranın uzunluğu 290 m.dir. Tavan yüksekliği ise bazı kesimlerde 40 m.yi geçmektedir. Mağara havalandırma zonunda (vados zon) yer almakta ve düzenli bir akarsu bulunmamaktadır. Buna karşılık dört ayrı yerde küçük gölcükler oluşmuş bulunmaktadır.

  2-Oluşum:
  Mağaranın havası serin (17-20 derece ), nem değeri ise nispeten yüksektir (%68.74) . Mağara Gelişim dönemi itibarı ile olgunluk dönemine ulaşmıştır. Mağarada sarkıt,dikit, mağara incisi, mağara çiçeği, flama, duvar travertenler gibi eşsiz güzellikte damlataşları bazı kesimlerde önemli yoğunluklara ulaşmaktadır. Bu nedenle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Mağaranın turizme kazandırılma çalışmaları hızla sürdürülmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçakale Mağarası Gümüşhane Forum Tarih
Harran Üniversitesi Akçakale Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 25 Şubat 2011
Akçakale Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Akçakale Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Akçakale Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Akçakale Anaokulu Akçakale Şanlıurfa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 23 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş