Akçaköy Köyü Merkez Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçaköy Köyü Merkez Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  akçaköy köyü bilgileri - akçaköy köyü tanıtım - akçaköy köyü resimleri  Akçaköy Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  1800'lü yıllarda Bigadiç İlçesinin Tufullar Köyünden ayrılan Yörük Veliler, Hacı Hasanlar ve Kel Ağalar liderliğindeki Akçakız obasının, şu anda köyün bulunduğu yere gelerek Türkmen Tepesi'nin eteğine yerleşerek, zamanla büyümüş ve Akça adını almıştır. Osmanlı Devleti döneminde köyün adı Akça'dır. Cumhuriyetle birlikte köyün adı Akçaköy olmuştur.[1] M.Ö 500 yıllarda Hintliler yaşamıştır.
  Kültür

  Ege ve marmara bölgesinin gelenek ve görenekleri mevcuttur.Oyun havaları; Bengi, Güzelim, harman dalı, Ağır Hava'dır.Yemekleri; tarhana çobası, keşkek, kabakulak hamuru ve tatlılardan da; höşmerim,kara helva,kabak saraylısı meşhurdur.
  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi,Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Hemen yanında bulunan İkizce Tepeler Barajının etkisiyle daha ılıman bir iklime sahiptir. Şehir merkezine 27 km.uzaklıktadır.
  Nüfus

  Özellikle genç nüfusun Tarım ve hayvancılıkta gelirin düşmesi sebebiyle Şehir merkezine yoğun bir göç vermektedir.Kalan nüfusun çoğunluğu 40 yaş ve üzerindedir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 686
  2000 850
  1997 841
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tütüncülük de yapılmaktadır.Son zamanlarda büyük baş besi hayvancılıgına önem verilmiştir.Hemen Köyün yanında bulunan İkizce tepeler barajı sebebiyle sulak ve verimli topraklar baraj göleti altında kalmıştır.Çam Ormanlarının Dikilmesi sebebiyle mera alanları küçülmüş ve küçük baş hayvancılığı azalmasına etken olmuştur.Köyün ileri gelenleri yatırımlarını köy dışına yapmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçaköy Köyü Merkez Forum Tarih
Akçaköy Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Akcakoyun Yatılı İlköğretim Okulu Bilgileri Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 13 Ocak 2012
Akçakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Akçakoyunlu Köyü Hakkında Bilgi Akdağmadeni Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Dağakçaköy Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş