Akçainiş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçainiş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Akçainiş Köyü - Akçainiş Köyü Hakkında - Akçainiş Köyü Resimleri - Akçainiş Köyü Tanıtım  Akçainiş, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. nüfusu giderek azalmaktadır. Bizim köy adını yanındaki dağdan (Purdan) almıştır o dağın üzerinde yol geçermiş eskiden büyüklerimiz o yolun adına ağcainiş derlermiş bizim köy oradan almış ismini, 42 adet ilbeyli köylerinden biridir. İlbeyli ismini buraya daha önce halepten ondan öncede Türkmenistandan buraya gelip yerleşen İlbey yörüklerinden alır. Köyün ileri gelen aileleri;demirci ( demirci kazımgil ) bu ailenin mensupları kayseri ve diğer yerlere göç vermiştir. Yeniyakagil (Kurt aileleri), Gülmez ve Deniz aileleridir. Gülmez ismini karşıki tepelerden alır. Köyün ana yol kenarındaki ilk evi Gülmez ailesinin olup misafirperverliklerinden dolayı gelip geçen yolcuların da uğrak yeri olmuştur.

  Coğrafya

  Sivas merkezine 51 km uzaklıktadır.trenle ulaşım kolaylıkla sağlanabilir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 38
  2000 77
  1997 125
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Şaban Deniz
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  2009 ömer gülmez

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Muhtarlık İletişim ve Altyapı Bilgileri  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş