Akçaavlu Köyü Soma Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçaavlu Köyü Soma Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  akçaavlu köyü bilgileri - akçaavlu köyü resimleri - akçaavlu köyü tanıtım  Akçaavlu, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akçaavlu köyünün adı çok eski tarihe dayanır.Zamanın bekrinde şu anda köyün bulunduğu yere bir çoban gelir ve koyunları için bir ağıl (koyunların barınağı) yapar bulunduğu arazinin ak topraklarla kaplandığı için bu yere Ak ağıl der, daha sonra buraya yerleşir ve 3-5 aile de buraya yerleşince köyün ismi Akça ağıl olarak değişir.Köy bir süre bu isimle anıldıktan sonra Cumhuriyet döneminde köyün adı şu anki ismini alır ve tarihte köye Akçaavlu denmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün başlıca yemekleri arasında Tarhana Çorbası,Patlıcandan yapılan çığırtma yemeği,Kuru fasulye,Keşkek,Kurban etinden yapılan sura Tatlılardan kalbura bastı ve revani vardır.

  Coğrafya

  Manisa iline 107 km, Soma ilçesine 16 km uzaklıktadır. Akdeniz iklim kuşağında olan Akçaavlu'da bol miktarda zeytin ağacı ve zeytinlik vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Gündüz ve gece arasında sıcaklık farkı 10-16 derece arasındadır. Rüzgarlar yaz ve kış kuzeyden yıldız, kuzeydoğudan poyraz, kuzeybatıdan karayel şeklinde eser. Lodos ve batı rüzgarları yağmur getirir. Yıllık yağış miktarı 600-700 mm3 civarındadır.

  Nüfus

  Akçaavlu köyünün nüfusu 1985 yılında 654 iken,22 yıl sonra 2007 yılı sayımında bu rakam 418 kişiye düşmüş diğer bir ifadeyle Nüfus 22 yılda %56 Oranında azalmıştır. 1970 li yılların başlarında önce yurt dışına çalışma amacıyla göç, daha sonraları tarımdaki daralmanın etkisi ile nüfus önemli ölçüde azalmış ve halen azalmaya devam etmektedir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 418
  2000 516
  1997 558

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy sürekli dışarıya göç vermektedir.Genellikle Soma ilçesindeki maden işletmeleri, termik santral ve yan sanayi kuruluşları başlıca iş alanlarını oluşturmaktadır. Yüksekokul okuma oranı oldukça yüksektir.Emekli Öğretmenler (İsmail KARAGÜN,Osman MARAŞ,Mustafa ÇOLAK) Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü (İ.Hakkı ÖZEN), Savcı(Bünyamin ÖZEN),Hazine Avukatı (Zuhal ÇOBAN),uzman doktor(Hayati ARIK)Pratisyen Doktor(Rukiye KURAL),Gama A.Ş. de Mali ve İdari İşler Müdürü Hüseyin Fevzi KARAGÜN,Hava kuvvetlerinde Görev yapan(Mustafa BOSNA ve Bülent FENERCİOĞLU) Kara Kuvvetlerinde Görev yapan(ismail ÖZEN), öğretmen (Vehbi ÇAPAR,Mehmet Emin ÇELİK,İsa KURAL, Raşit DOĞAN, Zafer Çoban),ziraat müh (Hasbi UÇAR),(Recep SÜZEK) son dönemde yüksekokul okuyan başlıca kimselerdir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Eski köy muhtarı Mustafa YENİCEKÖYLÜ ve Eşi tarafından ilköğretim okulu yapılması için bağışlanan araziye çok modern bir ilköğretim okulu yaptırılmıştır.Köyde 2006-07 Eğitim öğretim yılında hizmete giren 300 öğrenci kapasiteli ilköğretim okulu vardır.Aynı yıl civar köylerden taşımalı eğitim kapsamında gelen öğrenciler yeni ve modern dersliklerde eğitim görmektedirler.1990 lı yıllardan sonra içme suyu ve kanalizasyon çalışmaları başlamış ve halen iyileştirme çabaları devam etmektedir.Akçaavlu Köyünde tüm sokaklar parke taşlarla döşeme yapılarak çok modern bir duruma gelmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçaavlu Köyü Soma Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş