Akçaalan Köyü Finike Antalya

'Akdeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Akçaalan Köyü Finike Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Finike Akçaalan Köyü - Akçaalan Köyü Hakkında - Akçaalan Köyü Tanıtımı - Akçaalan Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Akçaalan, Antalya ilinin Finike ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Akçaalan köyü eskiden, Yalnız köyünün bir mahallesi olup; sonradan köy yapılmıştır.

  Kültür

  Köyün kültür yapısı Antalya yörüklerinin kültür yapısını yansıtmaktadır. Türk geleneklerinden çok farklı bir geleneği olmayıp, köye has bilinen bir yemeğide yoktur. Ancak; Yahni (köyde sulu et diye bilinir), keşkek, höşmerim, sündürme (peynirden yapılıyor) v.b. yemekler özel zamanlarda pişirilip yenilmektedir.

  Coğrafya

  Köy; Antalya iline yaklaşık 125 km, Finike ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Köyün etrafı ormanlarla çevrilidir. Ormanlarda ağırlıkla çam ağaçları ve çalılıklar olup yüksek kesimlerde katran ve ardıç ağaçları da vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları genelde yağmurludur. Kışın hava sıcaklığı gündüzleri 17-23o civarında, geceleri ise 7-12o civarındadır. Yazları köy sıcak olup, Köy halkı yazı geçirmek için; Belenyayla, Oluklu, Güdüzen ve Kırkmuvar yaylalarına gitmektedir.

  Nüfus

  Köyde yaşayan nüfus çok fazla değildir. Köy nüfusuna kayıtlı olup ta; Finike ve Kumluca ilçeleri ile bu ilçelerin değişik belde ve köylerinde ağırlıklı olarak seracılık yapmak için ikamet eden nüfus yoğunluktadır. Köy nüfusunun diğer yerleşim yerlerine göç etmesinin ana nedenlerinden birisi köy de içme ve sulama suyu şebekesinin bulunmamasıdır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 185
  2000 139


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık olarak kıl keçisi yetiştiriciliği ağırlıktadır. Kıl keçisi yetiştiriciliği bir zamanlar köyün ana geçim kaynağı olup zamanla yerini seracılığa bırakmıştır (Seracılık köyde değil, Finike ve Kumluca ilçeleri ile bunların bazı köy ve beldelerinde yapılmaktadır).Az da olsa Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Köyün arazi yapısı ve toprak çeşidi tarım a çok elverişli olup sulama suyunun olmamasından dolayı tarım yapılamamaktadır. Köyde aşağı yukarı her evin bahçesinde badem ağaçları, incir ağaçları, dut ağaçları ve asma bağları vardır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat yeterli öğrenci olmadığı için eğitim yapılmamaktadır. İlköğretim çağındaki çocuklar zorunlu eğitimini tamamlamak için Finike ve Kumluca ilçeleri ile, bunların değişik belde ve köylerine gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. 2004 yılında köydes projesi kapsamında köye su getirmek için çalışmalar başlatılmış olup, devam etmektedir. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Akçaalan Köyü Finike Forum Tarih
Akçaalan Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 25 Ocak 2011
Akçaalan Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Akçaalan Köyü Lapseki Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 29 Nisan 2010
Yeniakçaalan Köyü Kumru Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Küçükakçaalan Köyü Dursunbey Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş