Aileden Habersiz Yapılan Nikah Geçerli Olur mu

'İslamda Aile ve Kadın' forumunda SeLeN tarafından 24 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Aileden Habersiz Yapılan Nikah Geçerli Olur mu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aileden habersiz nikah - denetimsiz nikah - mezhebine göre nikah - nikah sözleşmesi - sadece iki şahitle nikah  Soru: Aileden habersiz yapılan imam nikâhı geçerli olur mu?

  Cevap:

  Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya velisinden istenir, kıza mehri verilir ve nikâhı kıyılırdı. İslam bu uygulamayı kabul etmiştir. Buna göre kızın ailesinin izni ve onayı olmadan kıyılan nikâh geçerli değildir.

  Bu konu çok önemli bir konudur. Bugüne kadar yanlış anlaşılmalara sebebiyet olan bu konuda meşhur mezhepler Kur’an-ı Kerim ile bağdaşmayan görüşler bildirmişlerdir. Mesela Hanefi mezhebi, iki şahitle kıyılan denetimsiz nikahı geçerli saydığı için bu görüş; okullarda, iş yerlerinde ve bir çok mekanda gizli nikâhlara veya kız kaçırmalarına yol açmıştır. Kaçırılan kıza iki şahit huzurunda “evet” dedirtilerek iş bitirilmiştir.

  Şafiî, Malikî ve Hanbelî mezheplerinin nikâhta velâyet görüşü ise, başlık parasına yol açmıştır. Madem velinin taraf olmadığı nikâh geçersizdir, öyleyse onu ikna etmek gerekir. Bunun en kısa yolu başlık vermektir! Başlığı mehirle karıştırmamak gerekir. Mehir kızın kendine verilir. Başlık ise babasına, kardeşine, amcasına vs. verilir.

  Bu makaleyi okuyarak; Kur’an’a uygun, Kur’an’ın onayladığı bir nikâhın nasıl olması gerektiğini, velinin nikâh sözleşmesindeki yerini, aileden habersiz bir şekilde nikâh kıyılıp kıyılamayacağını vb. konuları Kur’an ve Sünnet ışığında öğrenebilirsiniz. Ayrıca yine aynı bölümde yer alan diğer yazıları da okumanızı tavsiye ederiz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aileden Habersiz Yapılan Forum Tarih
Aileden Habersiz Kıyılan İmam Nikahı Geçerli mi? İslamda Aile ve Kadın 6 Ağustos 2011
Çocuklar, Ramazan’ı aileden görerek seviyor Çocuk ve İslamda Eğitim 19 Ocak 2010
Kastamonu'da Korkunç Kaza: Aynı Aileden 5 Ölü Yurt İçi Haberler 7 Eylül 2008
Seni Senden Habersiz Gizliden Gizli Sevdim (Resimli Şiir) Resimli Şiirler 14 Haziran 2011
Petek Dinçöz - Habersiz Sessizce şarkı sözleri Yerli şarkı sözleri 4 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş