Aileden Habersiz Kıyılan İmam Nikahı Geçerli mi?

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aileden Habersiz Dini Nikah Geçerli Olur Mu
Aileden Habersiz Kıyılan İmam Nikahı Geçerlimidir


Nikâh, Hem Aile Hem De Toplum İçin Büyük Öneme Sahip Bir Sözleşmedir. Bu Sebeple Yalnızca Kadın İle Erkeğin Evlenmek Üzere Anlaşmaları Yeterli Görülmez. Bu Konuda Her Toplumun, Kendi İnancına, Gelenek Ve Göreneklerine Göre Koyduğu Kurallar Vardır. İslam’dan Önce Mekke’de Kız, Babasından Veya Velisinden İstenir, Kıza Mehri Verilir Ve Nikâhı Kıyılırdı. İslam Bu Uygulamayı Kabul Etmiştir. Buna Göre Kızın Ailesinin İzni Ve Onayı Olmadan Kıyılan Nikâh Geçerli Değildir.

Bu Konu Çok Önemli Bir Konudur. Bugüne Kadar Yanlış Anlaşılmalara Sebebiyet Olan Bu Konuda Meşhur Mezhepler Kur’an-I Kerim İle Bağdaşmayan Görüşler Bildirmişlerdir. Mesela Hanefi Mezhebi, İki Şahitle Kıyılan Denetimsiz Nikahı Geçerli Saydığı İçin Bu Görüş; Okullarda, İş Yerlerinde Ve Bir Çok Mekanda Gizli Nikâhlara Veya Kız Kaçırmalarına Yol Açmıştır. Kaçırılan Kıza İki Şahit Huzurunda “Evet” Dedirtilerek İş Bitirilmiştir.

Şafiî, Malikî Ve Hanbelî Mezheplerinin Nikâhta Velâyet Görüşü İse, Başlık Parasına Yol Açmıştır. Madem Velinin Taraf Olmadığı Nikâh Geçersizdir, Öyleyse Onu İkna Etmek Gerekir. Bunun En Kısa Yolu Başlık Vermektir! Başlığı Mehirle Karıştırmamak Gerekir. Mehir Kızın Kendine Verilir. Başlık İse Babasına, Kardeşine, Amcasına Vs. Verilir.
 

Üst