Aikido Sporu nedir - Aikido Teknikleri Nelerdir ?

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Aikido Sporu nedir - Aikido Teknikleri Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  aikido nedir,
  aikido teknikleri,  Aikido, Morihei Ueshiba (1883-1969) tarafından geliştirilmiş bir Japon savaş sanatıdır. O Sensei Ueshiba, yaklaşık 900 yıllık Daito Ryu Aikijutsu tekniklerini, kendi aydınlanma yolunda kazandığı anlayışıyla yoğurarak farklı bir savaş sanatı olan bugünkü aikido formunu ortaya koymuştur. Aikido, Japonya’da 20. yy’ın ilk yarısında doğmuş ve geliştirilmiştir. Ueshiba 19. yy sonlarında küçük bir kasabada doğmuş, çok küçük yaşlardan itibaren Budoya ilgi duymaya başlamıştır.. Savaş sanatlarının tamamını kısa sürede öğrenmiş ve ustalık mertebesine ulaşmıştır. Özellikle KITO ve DAİTO RYU AİKİJUTSU sanatları ile ülkenin kılıç geleneğini sürdüren YANGU ailesi ustalarından öğrendiği KENDO (kılıç sanatı) son derece ilgisini çekmiş ve bu dallarda yoğunlaşmıştır. Judonun doğuşuna da tanık olmuş, gelişmesine çok katkıda bulunmuştur.

  Ancak bu genç adam her Budo dalında uzmanlaşmasına rağmen sürekli bir eksiklik duygusu içerisindeydi ve bu çalışmalardan tatmin olmamaktaydı. Sonunda kendini felsefeye ve daha sonraları dine verdi ve bir gün gerçeğe, aradığı noktaya ulaştı. Sevgi ve uyum, barış ve şefkatin "yol" u Aikido doğmuştu. Tamamen yeni olan bu öğreti, savaşlara karşı doğayı ve yaratıcının tüm varlıklarını korumaya yönelik, doğayla, evrenle bir bütün olma sanatıydı ve Budo’nun tamamının üzerinde yer almaktaydı. Aikido çok kısa zaman içinde tüm Japonya’da duyuldu ve yaygınlaştı. Şu sıralar Japonya da 1300′e yakın üniversitede ders ve bir spor branşı olarak okutulmaktadır.

  1. Dünya savaşında dahi yayılma hızı düşmeyen Aikido, savaştan sonra yakınlaşan Japonya-ABD ilişkileri ile ABD’ye, oradan da Avrupa’ya sıçramıştır. Batıda Aikido barışçıl ruhu, oryantal felsefesi ve bitmek tükenmek bilmeyen estetik teknikleri ve doğal egzersiz yöntemleriyle özellikle entelektüel kesimce ilgi görmüş ve hemen hemen tüm Avrupa ve Güney Doğu Asya ülkelerinde aynı hızla yayılmaya başlamıştır. Boyutları sadece düşmanı öldürmenin ötesine ulaşmış ve birçok öğeyi kucaklayarak günlük yaşama dönüşmüştür.. Gelişimi O’ Sensei Morihei Ueshiba’nın ölümünden etkilenmeksizin sürmüş ve sürecektir. Aikido, bugün pek çok dünya ülkesinde 7′den 70′e kadın, erkek ve de çocuklar tarafından yapılmaktadır.

  Tamamıyla fiziksel bir düzeyde bakarsak jiu-jitsu’dan türetilmiş bazı fırlatışlar ve eklem kilitleri ile kenjutsu kaynaklı atışlar ve bazı diğer teknikleri barındıran bir sanat sayılır. Aikido rakipleri yumruklamaya ya da tekmelemeye odaklanmaz. Onları kendi enerjilerini kullanarak kontrollerini ele geçirmeye ya da fırlatışlarla sizden uzaklaştırmaya önem verir. Statik bir sanat değildir, harekete ve hareket dinamiğine büyük önem verir.

  Daha yakından bakıldığında ise Aikido’yu uygulayanlar onda aradıklarını bulacaklardır; uygulamalı kendini savunma teknikleri, manevi aydınlanma, fiziksel sıhhat ya da zihinsel barış. O Sensei uyum ve barışın gelişimine büyük önem vermiş ve bu sanatın ahlakî ve manevî yönlerini vurgulamıştır. "Aikido"nun bir tercümesi "Ruhun Uyum Yolu" olarak yapılabilir. Bugün birçok stil ruhanî yönlerini farklı seviyelerde vurgulasalar da bu ilke Aikido için hâlâ geçerlidir..

  Aikido’yu birçok şekilde özetlemeye çalışabiliriz ama hiçbiri tam olmayacaktır. Bu yüzden Aikido’nun herhangi bir önyargı olmaksızın kendileri için ne anlama geldiğini onu uygulayanlara bırakalım.

  DOJO KURALLARI


  1.) Tüm Uzakdoğu felsefesinde ve özellikle Japonya’da "saygı" kavramı çok önemlidir. Bu nedenle bir Dojo’ya girdiğinizde önce Dojoya, sonra oradaki insanlara selam vererek onlara saygınızı gösteriniz.

  2.) Temizlik yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda bir saygı göstergesi ve disiplin eğitimidir. Kendinizi ve Aikido elbisenizi daima temiz tutunuz.

  3.) Dojo temizliği, kişisel temizlikle eş değerdedir. Her çalışmadan önce veya sonra Dojo temizliğine katılınız. Bazı Dojolarda tatamiler (minderler) her ders toplanıp kaldırılır. Bu nedenle tüm öğrenciler minder taşımaya yardım etmelidir.

  4.) Çalışmaların başındaki ve sonundaki seremoniler, Aikido eğitiminin önemli bir parçasıdır. Her öğrenci, derse zamanında gelmekle yükümlüdür.

  5.) Tatamide uygulanacak tek oturma şekli SEİZA’dır. Bağdaş kurmak ya da başka bir şekilde oturmak yalnızca, hocanızın iznini alarak veya rahatsızlık durumlarında uygulanabilir. Ancak hiçbir zaman Dojoya yakışmayan saygısız biçimde olamaz.

  6.) Aikido bir savaş sanatıdır. Bu niteliği unutulmadan çalışılmalıdır.. Çalışmaya ara vermek ya da bırakmak için mutlaka hocanın izni alınmalıdır.

  7.) Çalışmanın bölünmemesi ve dikkatlerin dağılmaması için cep telefonu, alarmlı saat vb. gürültülü cihazlar önceden kapatılmalı, derse geç kalınmışsa sessizce mindere çıkıp hocanın izni alınarak derse katılınmalıdır.

  8.) Hoca bir tekniği gösterirken, çalışma alanının kenarında oturun ve tüm dikkatinizle izleyin. Bu esnada konuşmak, başka yere bakmak, elbiseyle oynamak, yüzünü silmek vb. davranışlarda bulunmak doğru değildir. Bu durum hem diğer öğrencilerin, hem hocanın, hem de sizin dikkatinizi dağıtır. Hoca bir tekniğin bittiğini işaret edince hemen çalışmaya ara veriniz ve süratle çalışma alanını meşgul etmeyecek şekilde oturunuz.

  9.) Eğer hoca çalışma sırasında bir öğrenci ile özel olarak ilgilenirse, o bölümdeki öğrenciler çalışmaya son verip oturmalı ve hocanın açıklamalarını dikkatle izlemelidirler. Açıklaması bittikten sonra hoca arkasını dönmüş bile olsa selam verip çalışmaya devam etmelidirler.

  10.) Aksine bir şey söylenmedikçe tatamide bir yerden bir yere gidiş "ŞİKKO" ile yapılır. Şikko, seiza otururken, dizlerinin üzerinde yürümek suretiyle gerçekleşir.

  11.) Aikido öğrenme konuşma ile değil, kendini eğitime verme ve çok çalışma ile olur. Çalışma sırasında konuşma en az düzeyde tutulmalıdır. Hiçbir zaman ortada ilgisizce dolaşmayın, durup beklemeyin, her an çalışır durumda olun. Eğer sıranızı bekliyorsanız, seizada oturup çalıştığınız kişileri (başkalarını değil) izleyiniz.

  12.) Hocaya soru sorulması gerektiğinde (teknikle ilgili ya da izin almak için) kimseye engel olmayacak, dikkati dağıtmayacak şekilde yanına gidin ve selam vererek hocanın ilgilenmesini bekleyin.. Hiçbir zaman işaretle ya da yüksek sesle hocayı yanınıza çağırmayın. En iyisi soru sormak için hocanın boş zamanını beklemektir. Hoca başkalarıyla ilgilenirken rahatsız etmeyin. (sakatlık vb. acil durumlar dışında) Eğer hoca öğrenciler arasında dolaşıyorsa, mümkün olduğunca yaklaşmasını bekleyin. Hoca meşgul ise ya da uzakta ise, tekniğin yapılışı ile ilgili olarak, size yakın eski öğrencilere (sempai) danışabilirsiniz.

  13.) Sempai’ler (eski öğrenciler), kohai’leri (yeni öğrencileri) dojo kuralları ve tekniklerin yapılışı konusunda uyarmak, bilgilendirmek ve yardımcı olmakla yükümlü ve yetkilidirler. Bu konuda kohailerin sempailere, sempailerinde kohailere itiraz hakkı yoktur.

  14.) Bir tekniğin yapılışı konusunda sempailerinizle veya hocanızla hiçbir zaman tartışmayın, onlara karşı gelmeyin. Eğer çalıştığınız kişi sizinle aynı düzeyde ve bir hareketin en temel ve kesin noktalarında bile hata yapıyorsa, konuşarak değil hareketin doğrusunu yaparak yol gösterebilir ya da karşınızdaki kişinin onurunu zedelemeyecek şekilde hocadan, o hareketi sizinle çalışmasını isteyerek hatalarını görmesini sağlayabilirsiniz.

  15.) Unutmayınız ki hoca sizden muhakkak ki daha deneyimli ve bilgili kişi olarak size bildiklerini aktarmaktadır. Bu nedenle anlamsız ya da vakitsiz sorular sormak yerine öncelikle kendinizi yaptığınız işe vermeli, hocanın gösterdiklerini sorgulamadan en iyi şekilde uygulamaya çalışmalısınız. Ancak zamanı geldiğinde, kendi kendinize tüm sorularınızın cevabını bulduğunuzu göreceksiniz.

  16.) Aikido dersine katılmanızı engelleyecek hafif sağlık sorunlarınız olduğunda (grip, sakatlanma, ameliyat sonrası, ilaç ya da alkol alma gibi) ya da derse katılamayacak kadar geç kaldığınızda hocanın iznini alarak dersi izlemelisiniz. Dersi izlemek de, derse girmek kadar hatta bazen daha da fazla öğretici olabilir. Derse hiç gelmemek yerine, dojoya gelip dersi izlemelisiniz.

  17.) Devamsızlık halleri önceden hocaya bildirilmeli ve izin istenmelidir.

  ÇALIŞMA ESASLARI


  Aikido, kişinin kendini geliştirmesi, bedenini, aklını ve ruhunu eğitmesidir. Bu yolla başkalarına ve kendinize karşı içten, dürüst ve saygılı olmak çok önemlidir. Batıdakinden farklı olarak hocalık, bu sporda büyük bir onur ve saygıdeğer bir konumdur. Hocayı yalnızca size teknikleri gösteren kişi olarak görmeyiniz. O, size yaşamınız boyunca kullanacağınız bilgileri aktaran kişi, bir yol göstericidir. Ona her zaman saygı gösteriniz.

  Aikido uyum üzerine kurulmuştur. Çalışma alanında hiçbir zaman kavgaya, güç denemelerine, yarışmaya yer yoktur. Aikido okulu egonuzu tatmin edeceğiniz bir yer değil; kişiliğinizi geliştireceğiniz, bilincinizi daha yüksek bir düzeye çıkarmayı öğreneceğiniz yerdir.

  Çalışmalarda değişik yaş, cinsiyet ve güçte insanlar bulunacaktır. Her ne kadar teknikleri tüm benliğimizle, kendimizi vererek ve gerçekçi yapmak gerekiyorsa da, karşımızdaki insanın bedensel sınırlarını ve bize aktardığı gücü göz önünde tutarak çalışmalıyız. Aikido’nun özü uyum olduğuna göre çalıştığımız kişiyle uyum içinde olmalıyız.

  Selamlama, Aikido’da çok önemli olan saygılı olmanın,bunu göstermenin en güzel ve birinci yoludur. Aikido’da selamlama ayakta Japon tarzında eğilerek olur ya da seiza otururken yapılır. Selamlama saygınızı gösterirken bir yandan egonuzu eğitmenize de yardımcı olur.. Her dersin başındaki ve sonundaki seremoniler öncelikle Aikido’nun kurucusu O’SENSEİ (büyük usta) MORİHEİ UESHİBA’ya olan saygımızı göstermek ve teşekkür etmek, sonra da birbirimize bu duygularımızı göstermek amacıyla yapılan bir selamlama sürecidir. Dersin başında tüm öğrenciler kıdem sırasına göre, seiza oturarak, sağdan sola doğru dizilirler. Sağ başta en kıdemli öğrenciler, sola doğru yeni gelenler sıralanırlar. Her yeni katılan, sıranın soluna, en sona geçer. Bu sıralamadan sonra ‘MOKSO’ adı verilen küçük bir meditasyon yapılır.. Sonra, Ueshiba’ya ve birbirimize selam vererek ısınma hareketlerine geçilir. Dersin sonunda da aynı sıralama düzeni içinde önce mokso yapılır ve selam verilerek ders biter. Mokso ve selamlama bizi derse hazırlayan en önemli süreçtir. Bu nedenle geç kalmamaya çalışınız. Geç kaldığınızda eğer mokso ya da selam süreci başlamışsa dojoya girmeyip dışarıda bekleyiniz. Selamlama bittikten sonra içeri girip sessizce mindere çıkıp Ueshiba’ya ve hocaya selam verip derse katılınız.

  Temizlik, hem kendinize hem başkasına duyduğunuz saygının bir diğer göstergesidir. Elbiselerimiz ve kendimiz her zaman temiz, bakımlı ve hoş kokulu olmalıdır. Tırnaklar kısa (ve kadınlar için makyajsız) olmalıdır. Saçlar uzun ise dağılmayacak şekilde toplanmalıdır. Eğer tırnaklar uzun, makyajlı ya da saçlar dağınık olursa, hem çalıştığımız kişiye ya da kendimize zarar verebilir, hem de arkadaşımızın ya da kendimizin elbisesini kirletebiliriz. Böylece dikkatimiz, kendimizi ya da arkadaşımızı incitmemek ya da kirletmemek konusunda yoğunlaşacak ve konudan uzaklaşmış olacağız. Saçların toplandığı malzeme de, aynı şekilde zarar vermeyecek malzemeden seçilmeli, çalışırken her türlü saat, süs eşyası, takı vb. çıkarılmalıdır. Tırnaklar diğer kişilere zarar vermemesi açısında kesilmiş olmalıdır. Erkekler ceket pantolon ve kemerden oluşan Aikido elbisesini giyerken ceketin içine fanila vb. gibi şeyler giymeyecekler, kadınlar ise ceketin içine beyaz bisiklet yaka fanila giyeceklerdir. Kıyafetler de, kendimiz de zihnimizi ve ruhumuzu sadeleştirme çabamız gibi sade ve temiz olmalıdır.

  Bu sanata dair başka öğe de sempai-kohai ilişkisidir. Kohai yeni öğrenci, sempai eski öğrencidir. Sempailer kohailere yardım etmek, yol göstermek; kohailer de sempailere saygı göstermek, onların bu yolda kendilerinden ilerde ve deneyimli olduğunu unutmamakla yükümlüdürler. Kohailer, çekinmeden; ama saygılı bir biçimde selam vererek sempailerle çalışabilir, soru sorabilirler. Ancak antrenman sırasında konuşmanın en az düzeyde tutulması gerektiğini her iki taraf da hatırlamalıdır. Çalışmalar sırasında genellikle eşli çalışılır. Bir saldırgan (uke), bir de savunan (tori ya da nage) olmak üzere iki kişi beraber çalışır. Bir antrenmanda birçok kez hem saldıran, hem de savunan oluruz. Hem arkadaşımızın iyi öğrenebilmesi ve çalışabilmesi, hem de bizim öğrenmemiz için saldırırken mümkün olduğunca gerçekçi, dikkatli ve uyumlu olmalıyız. Saldıran olduğumuzda, teknik bize uygulanıyor olduğundan iyi düşmek ve kendimizi incitmeyecek şekilde uyumlu olmakla, arkadaşımızın hareketi en iyi şekilde yapmasın sağlamakla yükümlüyüz. Rolleri değişip savunan (hareketi uygulayan) olduğumuzda da saldırganın gücünü, fiziksel durumunu, Aikidodaki düzeyini dikkate alarak son derece uyumlu ve dikkatli çalışmalıyız. Arkadaşımızın iyi düşebilmesi, düşerken kendine ve başkalarına zarar vermemesi savunan kişinin sorumluluğundadır.

  Aikido derslerinde zaman zaman ufak incinmeler, yaralanmalar olabilir. En basitinden bazen nefesinizi kontrol edemeyebilir ya da lensinizi düşürebilirsiniz, bu gibi durumlarda eğer antrenmana ara vermek gerçekten zorunlu olursa, mümkün olduğunca sessiz, dikkat dağıtmadan hocadan izin alınmalıdır. Sadece çalışmaya ara vermesi gereken kişi izin istemeli, diğerleri ise çalışmaya devam etmelidir. Çok nadiren olmakla birlikte eğer incinen kişi kıpırdayamayacak durumda ise sadece onunla çalışan kişi kendisine yardımcı olmalıdır.

  Tüm bu kurallar ve esaslar bir Aikido dersinin ve kişiler arası ilişkilerin uyumlu ,düzenli ve sağlıklı olması için gereklidir. Bunlar yüzyılların deneyimi ile oluşturulmuştur. Bu kurallara uymak öncelikle kişinin kendi gelişimi için gereklidir. Tüm kural ve esaslara uyulduğu sürece herkes gerçek ilerleme imkanına sahip olacaktır.

  ZİYARETÇİLER


  Ziyaretçiler her zaman çalışmaları izleyebilirler. Ancak önceden kendilerini hocaya tanıtmalı ve izin istemelidirler.

  Ziyaretçiler kendilerine ayrılan bölümde sorumluluk içinde oturmalı ve çalışmayı ciddiyet ve dikkatle izlemelidirler. Bu sırada bir şeyler yemek, içmek, okumak, konuşmak vb. dikkat dağıtıcı şeyler yapmak yasaktır. Bu durum herhangi bir nedenle derse katılmayıp dersi izleyen öğrenciler için de geçerlidir.

  Hocanın izni alınmadan fotoğraf ya da film çekilmez.

  Çalışmakta olan kişilerle ders sırasında konuşmak, işaretleşmek vb.. Çok gerekli hallerde hocadan izin alınmalıdır.

  TÜM AİKİDO ÇALIŞANLARINA, YÜRÜDÜKLERİ YOLDA BAŞARILAR DİLERİZ. TÜM SEVGİMİZLE

  TEKNİKLER & TERİMLER

  TEMEL TERİMLER

  Uke

  Saldıran. Tekniği alan.

  Nage (Tori)

  Savunan. Tekniği yapan.

  TEMEL PRENSİPLER

  İkkyo

  1. Temel Prensip

  Nikyo

  2. Temel Prensip (Bileği sıkıştırma)

  Sankyo

  3. Temel Prensip (Bileği içe döndürme)

  Yonkyo

  4. Temel Prensip

  HAREKET ŞEKİLLERİ ve YÖNLER


  İrimi

  Bir ayağın öne gitmesiyle (direk rakibe) giriş

  Tenkan

  Bir ayağın geriye gitmesiyle vücudun 180 derece dönmesi

  Shikko

  Diz üstü yürüyüşü

  Mae

  Öne doğru

  Ushiro

  Geriye doğru

  Omote

  Ön (rakibin içine)

  Ura

  Geri (rakibin arkasına)

  DURUŞLAR (HANMİ)

  Seiza

  Dizlerin üstünde oturuş

  Kamae

  Temel ayakta duruş pozisyonu.

  Ai Hanmi

  Uke ve Nage’nin aynı ayaklarının önde olduğu uyumlu duruş

  Gyaku Hanmi

  Uke ve Nage’nin zıt ayaklarının önde olduğu karşıt duruş

  Gedan

  Alt gart pozisyonu

  Chudan

  Orta gart pozisyonu

  Jodan

  Yüksek gart pozisyonu

  TEKNİK ÇALIŞMA BİÇİMLERİ

  Tachi Waza

  Hem uke’nin hem de nage’nin ayakta uyguladığı teknikler.

  Hanmi Hanchi Waza

  Ayaktaki uke’ye nage’nin oturarak uyguladığı teknikler.

  Suwari Waza

  Hem uke’nin hem de nage’nin oturarak uyguladığı teknikler.

  VURUŞLAR (UCHİ)


  Atemi

  Ölümcül noktalara yapılan her türlü vuruş

  Shomen Uchi

  Kafanın ön kısmına yapılan vuruş

  Yokomen Uchi

  Kafanın yanlarına yapılan vuruş

  Mune Tsuki

  Kemer hizasına yapılan vuruş

  Zuki

  Yumruk

  TUTUŞLAR (DORİ)

  Katate Dori

  Tek elin tek eli tutması

  Kosa Dori

  Uke’nin bir eliyle, Nage’nin aynı elini tuttuğu uyumlu tutuş (Ai Hanmi Katate Dori)

  Junte Dori

  Uke’nin bir eliyle, Nage’nin ters elini tuttuğu karşıt tutuş (Gyaku Hanmi Katate Dori)

  Morote Dori

  İki elin tek eli tutması

  Ryote Dori

  İki elin iki eli tutması

  Kata Dori

  Tek elin yakayı tutması

  Ryokata Dori

  İki elin yakayı tutması

  Hiji Dori

  Dirseği tutmak

  Sode Dori

  Elbise kolundan tutmak

  Kubi Shime

  Boğmak

  FIRLATMALAR

  İrimi nage

  (Direk rakibin içine) girişle fırlatma

  Kaithen nage

  Dönüşle fırlatma

  Kokyu nage

  Nefes gücüyle fırlatma

  Shiho nage

  Dört yönlü fırlatma

  Tenchi nage

  Yer - gök fırlatması

  Kote gaeshi

  Tekagami

  (Ters Kote gaeshi)

  Kokyu ho

  Bir tür kokyu nage. Nefes kullanımı anlamını kapsar.

  Ushiro Udoroshi

  Arkadan geriye çekmek

  DÜŞÜŞLER (UKEMİ)

  Mae Ukemi

  Öne doğru düşüş

  Ushiro Ukemi

  Geriye doğru düşüş

  Yoko Ukemi

  Yana doğru düşüş

  Hyaku Ukemi

  Yüksekten (mae ukemi) düşüş

  KONUŞMALAR

  Domo arigato gozaimaş’ta

  (Benimle çalıştığın için) çok teşekkür ederim.

  Onegaishimasu

  Lütfen (beraber çalışalım.)

  DİĞER

  Dojo

  Yolun yeri. İdman yapılan yer. Bir dojo bizim kendimizle, korkularımızla, endişelerimizle, alışkanlıklarımızla doğrudan bağlantıya geçtiğimiz küçük bir evrendir.

  Tatami

  Minder

  Bokken

  Tahta kılıç

  Jo

  Tahta sopa

  Tanto

  Tahta bıçak

  Gi

  Eğitim elbisesi

  Hakama

  Siyah veya lacivert renkte, genellikle siyah kemer sahibi olmuş aikidocularca giyilen parçalı etek.

  Hara

  Vücudun ağırlık merkezi. Geleneksel olarak ruhun, aklın ve ki’nin kaynağının yeri olarak düşünülür. Aikido teknikleri mümkün olduğunca insanın hara bölgesinde yapılmalıdır.

  Rey

  Selam ver

  Kohai

  Yeni öğrenci

  Sempai

  Eski öğrenci

  Sensei

  Öğretmen

  Kyu

  Öğrenci derecesi

  Dan

  Üst derece

  Mokuso

  Meditasyon
  Budoyu öğrenmek amacıyla tüm ülkeyi karış karış dolaşmış, devrin en büyük ustaları ile ilişki kurup onların öğrencileri olmuştur Ölüm yollarından yaşam yollarına doğru geçiş yapmıştır Her ne kadar barış ve uyumu arayan bir savaş sanatı bir paradoks olarak görülse de; bu, Aikido’nun en temel prensiplerinden biridir Çalışma alanı önemli bir neden olmadan, mecbur kalınmadıkça terk edilmemelidir Cevabınızı aldıktan sonra yine selam vererek aynı şekilde yanından ayrılın Dojo’ya girerken Dojoyu, tatamiye çıktığınızda tatamiyi; çıkarken de önce tatamiyi sonra dojoyu selamlamalısınız Mokso kendinizi derse hazırlamak amacıyla, bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirmek için yapılır dikkati dağıtacak hareketlerde bulunmak yasaktır

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aikido Sporu nedir Forum Tarih
Tırmanma sporu ve tırmanma çeşitleri kısaca Diğer Spor Dalları 11 Ocak 2016
Sporun Türklerin hayatındaki önemi kısaca Diğer Spor Dalları 25 Mart 2014
Atatürk'ün yukarıdaki sözüne göre sporun hayatımızda nasıl bir değişiklik yapar? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Şubat 2014
Türklerin Hayatında Sporun Önemi Nedir Diğer Spor Dalları 28 Aralık 2013
Sağlıklı Yaşamda Beden Eğitimi ve Sporun Yeri Nedir Genel Sağlık 15 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş