Ahurözü Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahurözü Köyü Hakkında Bilgi Mihalıçcık Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahurözü Köyü Mihalıçcık - Ahurözü Köyü - Mihalıçcık - Ahurözü Köyü Hakkında  Ahurözü, Eskişehir ilinin Mihalıçcık ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün kökenlerinin orta Asya Horasan bölgesinden göç ettiği sanılmaktadır. köyün ismi hakkında pekçok rivayet olmakla birlikte bunlardan en kayda değerleri: osmanlı'ya çok fazla ahi öğrenci verdiği için ahi özüdür ama yerel halkın ağzında bu isim "ahur" olarak değişmiştir.Yİne bir rivayete göre: kurtuluş savaşından önce yunanlıların civardaki 7 köyü (aren,güreler,dedeler,delilerdamı,adacık,güceviz,k uyu mevkilerinde bu köylerin kalıntıları mevcuttur) istila etmesiyle evleri yıkılan köylülerin bu köydeki bir ahır'a saklanmasıyla bu köyün adı ahurözü olmuştur. bir diğer unsur ise "AHUR" kelimesinin eski dönemde bu alanda yapılan at yetiştiriciliği olmasıdır çok geniş bozkır araziye sahip olan köy osmanlı ve selçuklulara at yetiştiriciliği yapan seyisleri ve arı at cinsleriyle ünlüdür. ancak günümüzde bu özelliğini kaybetmiştir.AHURÖZÜ Köyü tarihi bir yapısıyla da çok zengin olup bir çok kez arkeolojik eserlerlede karşılaşılmıştır.Köyün eski zamanlarda kale surları ile çevrili olduğu ve iki tane kapısının olduğu bilinmektedir.Günümüzde bu kapıların olduğu yerler Yukarıkapı ve Aşağıkapı mahalleleri olarak adlandırılmaktadır.Ve halen bu surların kalıntıları köyün içerisinde mevcuttur. Köy arazisi içerisinde tarihi ve hangi devre ait olduğu bilinmeyen oyma mağaralar mevcuttur.(Çırçır,igdelidere,killikiçi mevkilerinde)

  Kültür
  Yemekleri bazlama,gözleme,arabaşı ve genellikle ızgaradır. Arabaşı,pişmiş hamur ve tavuk suyu çorbasından oluşan daha birkaç yörede daha bulunan bir yemektir. Köy ayrıca çok lezzetli kuzu eti ile tanınır yörede yetişen hayvanların etlerinden yapılan ızgara ve güveç ünlüdür. Asker uğurlama geceleri ve düğünleri ünlüdür.Ayrıca asker uğurlamada yapılan Sayacı oyunu orta Anadolu türk geleneklerini yansıtır. Köyün etrafı ormanlık alan olduğundan avcılık sporu oldukça yaygındır.Başlıca av hayvanları:Yabandomuzu,tavşan,kurt,tilki,geyik,boz ayı(nadiren karşılaşılmaktadır),kınalı ve çil keklik,yaban ördeği(porsuk nehri kenarlarında avlanılabilir)

  Coğrafya
  Eskişehir iline 131 km, Mihalıçcık ilçesine 35 km uzaklıktadır. Geniş bozkır ve düzlükleri ile bilinir. Arazisi çok geniş olup güneyi porsuk nehrine kuzeyi ise Sündiken dağlarına kadar uzanır.Yüzölçümü bakımından Mihalıçcık ilçesine bağlı en büyük köylerden biridir.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 355
  1997 360

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal arazi genel olarak kıraç bir yapıya sahiptir.Fakat sulama tekniklerinin de yardımıyla sulak arazi oranı %30 dolaylarına çıkmıştır. Çiftçiler;soğan,arpa,buğday,kimyon,mercimek,ayçiçe ği,şekerpancarı,haşhaş,mısır,nohut,bostan,yonca,fi i(karayem),anason ekmektedir. Ayrıca köyün arazisinden alçı ve kavalin madenleri çıkmaktadır. Köyde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yaygındır.Mera ve otlaklarında,bol miktarda bulunan kekikten dolayı,bilhassa ahurözü keçileri etiyle ve peyniriyle meşhurdur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009- İBRAHİM DÜŞMEZ KALENDER
  2004 - İbrahim Düşmezkalender
  1999 - İbrahim Düşmezkalender
  1994 - Tekin Üstündağ
  1989 - Rasim Emek
  1984 - Galip Düşmezkalender
  1979 - Nafi Emek
  1974 - Süleyman Ertural
  1969 - Mustafa Üstündağ
  1965 - Mustafa Fikri Emek
  1961 - Mehmet Kılıcal
  1956 - Osman Cevher
  1951 - Celal Düşmezkalender
  1946 - Mehmet Emin Kirit

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır.ancak sadece bir öğretmen vardır. Köyün içme suyu şebekesi var. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet vardır.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahurözü Köyü Hakkında Forum Tarih
Ahurözü Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Mihalıççık Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş