Ahududu (Rubus idaeus)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ahududu (Rubus idaeus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahududu (Rubus idaeus)

  [​IMG]
  Ahududu (Rubus idaeus), gülgiller (Rosaceae) familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türü.
  Genelde ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür. Ahududu çiçeği, arılar için temel bir nektardır. Nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden ürer.
  İki türü ticari olarak mevcuttur: yazın çok kısa bir dönemde yetişen vahşi türü, ve sürekli meyve veren türü.
  Ahududu yaprakları, taze veya kurutulmuş olarak bitki çaylarında kullanılır. Yaprakları 3'lü veya 5'li gruplar halinde bulunur ve altları gümüş-beyaz renktedir.  [​IMG]


  Yetiştirilmesi

  Ahududu, taze ürünler pazarı ve ticari işleme için yetiştirilir. Geleneksel olarak yaz sonu mahsülü olan ahududu, yeni bir teknoloji, çeşitlilik ve yenilikler sayesinde tüm yıl boyunca tüketilebilir. Ahududunun tam olgunluğuna erişebilmesi için bol güneş ışığı ve suya ihtiyacı vardır. Kuş dışkısı ile yayılan tohumlarla ahududular bahçelerde sık sık yabani ot olarak baş gösterirler.
  Ahududuların yetiştirilmesine normalde kışın dip sürgünlerden başlanır. Bu sürgünler bir metre aralıklarla verimli, iyi kanalize edilmiş topraklara ekilmelidir. Dikimden önce toprağı derinlemesine kazarak ve gübre gibi organik maddeler ekleyerek hazırlayın.
  İlk sene, bitkinin rezervlerini depolaması ve büyüyebilmesi için bütün çiçekler toplanır. İkinci seneden itibaren bir önceki senin fidanları ilkbaharda çiçeklenecek ve yazın meyveler olgunlaşacaktır. İlkbahar ve yaz boyunca bitkiyi iyi sulanır, fakat sonbahar döneminde su miktarını azaltılır. Bu, fidanların kışı geçirebilmeleri için sertleşmekerini sağlayacaktır.
  Kış boyunca eski çiçeklenmiş fideleri toprak seviyesinde budanır. Yeni fidelerin de küçük ve zayıf olanları ayıklanır. Birbirilerine çok yakın büyüyen fideleri sökülür, fidelerin arasında 10-15 cm mesafe olmalıdır. Çoğu ahududu çeşidinin kazığa bağlanması gerekecektir.
  Ahududular kuvvetlidir ve biraz istilacı olabilirler. Bitkinin biraz uzağında sürgün verebilirler. İlkbaharda bitkinin sınırlarını işaretlenir ve bu bölgeyi bir bel ile kazınır. Bu işlem sürgünleri ayıracaktır. Bölgenin dışındaki sürgünleri kazıp çıkartılır.
  Koyu kırmızı rengini almış ve göbeğine dokunulan meyveleri toplanır. Meyveler bu zamanlarında en tatlı hallerine ve olgunluğa erişmiştir. Fazla meyvelerden ahududu reçeli yapılabilir veya bu meyveler dondurulabilirler.

  Irkları

  Son yıllarda yapılan iyileştirme çalışmalarıyla dikensiz ve destek gerektirmeyen dik boylu kültür ırkları elde edilmiştir. Ayrıca Rubus cinsinin diğer üyeleriyle yapılan çaprazlamalar sonucunda çok sayıda hibridler elde edilmiştir.
  Kara ahududu (Rubus occidentalis) Kuzey Amerika'ya özgü farklı bir bitki türüdür. Farklı yörelerde ahududu olarak adlandırılan diğer Rubus türleri şunlardır:
  • Kuzey ahududu (Rubus arcticus)
  • Kokulu ahududu (Rubus odoratus)
  • Şarap ahududusu (Rubus phoenicolasius)
  • Beyaz kabuklu ahududu (Rubus leucodermis)
  Hastalık ve zararlıları

  Ahududu bazı kelebek (Lepidoptera) türlerinin larvaları için ana besin kaynağını oluşturmaktadır.

  Resim galerisi

  [​IMG]

  Ahududu (kızıl) - suluboya, 1892


  [​IMG]

  Ahududu (siyah) - suluboya, 1893


  [​IMG]

  Ahududu ve yabanarısı


  [​IMG]

  Kızıl, mor, siyah ve albino ahududu


  [​IMG]

  Rubus occidentalis - yaprağın alt yüzü gümüş beyazdır


  [​IMG]

  Böğürtlen - yaprağın alt yüzü yeşildir


  [​IMG]

  5 yapraklı yabani kızıl ahududu


  [​IMG]

  Yabani mor ahududu


  [​IMG]

  Yabani albino ahududu


  [​IMG]

  Mor çiçekli ahududu


  [​IMG]

  İlk yılda ahududu fideleri meyve vermez


  [​IMG]

  Farkli büyüklükte ahududu yaprakları​

   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahududu (Rubus idaeus) Forum Tarih
Ahududulu Limonlu Kek Tarifi Yapılışı Resimli Pasta ve Hamur İşleri 25 Temmuz 2012
Ahududu Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 13 Aralık 2011
Ahududu Bitkisi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 26 Ağustos 2011
Ahududulu Pasta Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Nisan 2011
Ahududulu Muffin Tarifi,Yapılışı Tatlılar ve Reçeller 10 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş