Ahmetoğlu Köyü Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda Dine tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ahmetoğlu Köyü Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmetoğlu Köyü Devrek hakkinda bilgiller - Ahmetoğlu Köyü resimleri - zonguldak koyleri  Ahmetoğlu, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.


  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Ekonomi
  * 7 Muhtarlık
  * 8 Altyapı bilgileri
  * 9 Dış bağlantılar

  Tarihi

  Bu köye deliahmet ismini Mahmutbeyin soyundan gelen Ahmetbeyin akrabaları tarafından verilmiştir.Kızılahmetbey ve İsmailbey Candaroğlubeyliğinin son beyleridir.Ahmetbeye deli denmesinin sebebi Ahmetbey Candaroğlubeyliğine bey olabilmek için kardeşi İsmailbeyin üzerine Fatih Sultan Mehmet Hanı kışkırtmış ancak iki ay beylik yapabilmiş Fatih onuda beylikten almış Yunanistan daki Moraya göndermek istemiş ancak Kızılahmet kaçmıştır.Bu delinin yüzünden Candaroğlu beyliği devleti ortadan kalkmıştır.Köyün yerindeki 15 yüzyıldaki Ahmet beyin çiftliği yaklaşık 50-60 yıl kadar sonra soyundan gelen torunlarına kalmıştır.Ahmet beyin soyundan gelen kişiler Osmanlı Devletinde vezirlik ve Devrek Boluya bağlı iken Bolu Sancak Beyliği yapmışlardır Şemsi Ahmet paşa sülalesi Ahmetbeyin soyundan gelmedir.( Prof.Dr.Ahmet Akgündüz ve Tarihçi Erhan Afyoncu'nun verdiği bilgiler doğru ise Fatih Sultan Mehmet'in annesi Ahmetbeyin kız kardeşidir.)Muharrem Sarıçam muhtar sevinçköyü olmasını istemiş fakat zamanın valisi ismet metin bey ahmetoğlu olarak karar kılmıştır

  Tarihi çok eskilere dayandığına dair bir örnek vermek istiyorum.Odabaşoğlu Mahallesinde bulunan yeraltı şehri diyebileceğimiz mağara yıllardır bütün vatandaşların ilgisini çekmektedir.Halk dilinde mağara hakkında değişik hikâyeler anlatırlar.Mağaranın ilgililer tarafından reklamının yapılarak burasının turistler için bir uğrak yeri olabileceği kanısındayım.

  Kültür

  GENEL BİLGİ KÖYÜN SUYU VE MAĞARALARI ÇOK MEŞHURDUR... KÖY TAM BİR DAĞ VE ORMAN KÖYÜDÜR... KÖYDE DAHA ÖNCEDEN AVCILIK BÜYÜK AVLAR YAPILIRDI..

  Coğrafya

  Zonguldak iline 75 km, Devrek ilçesine 20km uzaklıktadır.

  Etrafı dağlarla çevrili, engebeli yapısı, tarım alanı az, hayvancılık yok denecek kadar az. bitki örtüsü çam, kayın, meşe vb.orman ağaçlarından oluşur.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 512
  1997 437

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ancak madende çalışanda vardır köyün çokgüzel suyu vardır devrek in ileri gelenleri içme suyunu buradan almaktadır köyde arıcılık yapılmakta çok kaliteli bal bulunmaktadır.Köyde oturanların %80 madenden emekli olmuş yaşlı insanlardan oluşmaktadır.Orman gelirinin azalması ve işsizlikten dolayı son 15 yılda İstanbul iline özellikle gençler olarak büyük bir göç olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: Muharrem SARIÇAM Muhtarlıktan çekildiği için yerine azalardan Fahrettin İNAM olmuştur.2007

  2009 - Fahrettin İNAM
  2004 - Muharrem SARIÇAM
  1999 - Muharrem SARIÇAM
  1994 - Muharrem SARIÇAM
  1989 - Osman ATAR
  1984 - Abdullah INAM
  1979 - Osman ATAR
  1974 - Osman ATAR
  1969 - Osman ATAR
  1964 - Osman ATAR

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Mart 2010

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmetoğlu Köyü Devrek Forum Tarih
Deliahmetoğlu Köyü Ladik Samsun Karadeniz Bölgesi 27 Nisan 2010
Ahmetoğlu Köyü Tosya Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Hacıahmetoğlu Köyü Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2010
Selahattin Karaahmetoğlu Kimdir - Selahattin Karaahmetoğlu Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 3 Mayıs 2011
Hacıahmetoğlu İlköğretim Okulu Of Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş