Ahmetli Köyü Merkez Mardin

'Mardin Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahmetli Köyü Merkez Mardin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Ahmetli Köyü - Ahmetli Köyü Hakkında - Ahmetli Köyü Tanıtımı - Ahmetli Köyü Resimleri
  Ahmetli, Mardin ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün gerçek adı; bundan yaklaşık 2 asır önce bu köyün kurucusu olan hemedé adındaki şahıstan dolayı Qesra Hemedé'dır. Ahmetli ismi ise cumhuriyet kurulduktan sonra değişen köy isimlerindenden sonra köye verilen isimdir.

  Kültür

  Köyün kendisine has gelenek ve görenekleri yoktur, Mardin bölgesine ait gelenek ve göreneklere sahiptir. Yöreye ait, kutilt (içli köfte), şamborek (Bir çeşit börek, hur u révi ( mumbar), tirşik (türlü, Pel u dolme ( zeytin yağlı sarma ve dolma), bello'i (kısır), yumurtalı köfte, hefrişk, merge, pelul, metfuni ve goşt u girar köyde de sıklıkla yapılmaktadır. Düğünler 3 gün üç gece sürer, nişan ve kına gelin evinde düğün damat evinde yapılır. Düğün günü büyük kazanlarda yemekler yapılır. En meşhur düğün yemeği goşt u girar (et ve pilav) ve tirşiktir. Nişanda geline takılar takılır, kına gecesinde para takılır. Gerdek gecesinden sonraki ilk sabaha bölgede sebbahi derler. ilk sabahta komşu akraba eş dost gelin ve damat için çeşitli hediyeler getirirler. Taziyelerde çadır kurulur, mırra içilir ve sigara dağıtılır, taziye çadırında oturan imam gün boyu gelen misafirlere imamdan, salih amelden, ölümden ve ölümden sonraki hayattan söz eder.

  Coğrafya

  Mardin merkezine 45 km uzaklıktadır. Mardine kadar asfalt bir yola sahiptir. Dara harabelerine 10 km uzaklıktadır. Yardere ve aytepe köyleri ile birlikte dağların arasında olduklarından dolayı her üç köye birden newalé derler. Güneş geç doğar erken batar. Bu yüzden köy gündüz gölgede kaldığından yazları srrin geçer. Köye ait su kaynağı yoktur. Köy; aytepe köyüne ait su kaynaklarından beslenir. Köyde, Mala Hilleké (hilliké ailesi) adında aile tarafından işletilen eski iki adet su değirmeni (aşé Xeçké u aşé eliké) bulunmaktadır. Ancak bu değirmenler artık iş görmemektedir. Değrmenin hemen yanında bulunan gola Xeçké ( Xeçké'nin gölü), köyün delikanlılarının yüzdükleri yegane yerdir. Gola Xeçké dışında Bin Bihé denilen suda da delikanlılar yüzmektedirler. Köye has yumru yumru yetişen tadı eşkimsi bir çeşit domates vardır. Köy meyve ve sebze açısından zengindir. Badem, incir, ceviz, üzüm, şeftali, erik, elma, nektarin, armut, ayva, nar, çilek, böğürtlen köye has tadlarda yetişir. Köyün batı yakasındaki dağın yamacında eski zamanlara ait bir kanal halen tüm ihtişamıyla durmakta olup eskiden bu kanal suyu üst köydeki su kaynağından dara'daki su sarnıçlarına taşırmış. Köy değerlendirilirse tam bir yayla tatili için uygundur. Mardin ve urfa'nın sıcak yaz atmosferinden kaçmak için gelinebilcek en yakın yerdir.

  İklim

  Köyün iklimi, kışları sert ve yağışlı, yazları sıcak geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 40
  2000 10


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. en yakın sağlık ocağı oğuz köyüne ait sağlık ocağı olup 10 km mesafededir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmetli Köyü Merkez Forum Tarih
Sarıahmetli Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Karaahmetli Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Ahmetli Köyü Erzincan Merkez Erzincan Tanıtımı 16 Mart 2010
Seyitahmetli Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Karacaahmetli Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş