Ahmetler Köyü Manavgat Antalya

'Akdeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahmetler Köyü Manavgat Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Manavgat Ahmetler Köyü - Ahmetler Köyü Hakkında - Ahmetler Köyü Tanıtımı - Ahmetler Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: MUSTAFA YILDIZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (242) 775 10 03

  Cep Telefonu:
  0 (535) 411 15 98

  Ahmetler, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

  Coğrafya

  Ahmetler Köyü, Toros Dağlarının güney yamacınca deniz seviyesinden yaklaşık 700 m yükseklikte bulunur. Köy, Manavgat ilçesinin en yüksekte yer alan yerleşmelerinden biridir. Köy arazisi, jeolojik olarak karmaşık bir yapı sergiler.

  Kuzeyinde Gûlen Dağının kristalen kalker ve şistleri bulunurken, güneyinde Antalya-Alanya naplarına ait aşınmaya karşı dirençli yaşlı kaya birimleri yüzeylenir. Torosların en tipik özelliklerinden olan naplar (bindirmeler) Ahmetler Köyünün güneyinde çok net olarak izlenebilir. Bu napların altında Kretase kalkerleri bulunur. Bunun en güzel delili ise, köy yerleşim alanının altına doğru gelişmiş olan İnaltı mağarasıdır. Burası bindirmelerin altındaki Kretase kalkerleri içerisinde gelişimini sürdüren aktif bir mağaradır.

  Antalya iline 116 km, Manavgat ilçesine 39 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Güneyindeki Manavgat Metetoroloji istasyonu ile kuzeydeki Akseki Meteoroloji istasyonlarının ortalama değerlerine göre şekillendirilebilir. Buna göre yerel şartlar düşünülmeden sıcaklık haritalarının hesaplanmasındaki formüller kullanılarak, Manavgat yerleşmesinin yıllık ortalama sıcaklığının 18,6 oC olduğu göz önüne alındığında, 700 m yüksekte yer alan Ahmetler köyünün ortalama sıcaklığının yaklaşık 15,1 oC gibi bir değer olduğu söylenebilir. Buna mukabil yükseldikçe yağışın arttığı teoremini de düşünüldüğünde, Ahmetler köyünün yıllık ortalama yağışının da, yıllık yağışın 1109 mm olduğu Manavgat ile yıllık yağışın 1336 mm olduğu Akseki Meteoroloji istasyonlarına ait değerlerin arasında bir rakama, yani yaklaşık 1200 mm civarına tekabül ettiği söylenebilir. Ancak iklim elemanları bilindiği gibi yerel şartlardan oldukça etkilenir. Zaten köy yerleşmesinin iklim elemanlarını üzerinde en önemli etkiyi yükselti ve bakı şartları yaratır. Bu yüzden köyün deniz seviyesinden yaklaşık 700 m yüksekte yer alması, güney yönünün nemli rüzgârlara açık olması ve hemen kuzeyinde yükseltisi 1601 m olan Gûlen Dağının bulunması gibi faktörler düşünülerek, yukarıda belirtilen tahmini ortalama değerlerin burada beklenenden az çok farklılıklar gösterme ihtimali unutulmamalıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 301
  1997 433

  Ekonomi

  Köyün en önemli geçim kaynakları önem sırasına göre hayvancılık, ormancılık, tarım ve arıcılıktır. Hayvancılık için yılın büyük bölümünü köyden uzakta geçiren göçebe nüfus, köyde bulunan evlerinde çok az kalabilmektedir. Ahmetler Köyünde bu tür hayvancılık yapanların; köyde kalış süreleri, yaylalara gidip gelirken izledikleri göç yolları, göç hareketlerinin süresi ve hayvancılık dışında yürüttükleri ekonomik faaliyetlerin olup olmaması gibi özellikleri incelenerek, bir kısmı Dağ Göçebesi bir kısmı ise Göçebe Çoban olarak tanımlanabilirler. Hemen belirtmelidir ki bu tanımlara giren insanların sayıları tüm Türkiye’de oldukça azalmıştır ve Ahmetler köylülerinin bu faaliyetlerine devam etmeleri, geçmişi oldukça eski olan ekonomik bir geçim kaynağının gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından olduğu gibi Yörük-Türkmen kültürü için de oldukça önemlidir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde gittikçe azalan öğrenci sayısı nedeniyle küçük ama yeni bir okul vardır. İki derslikli bu okulda birleşmiş sınıflı eğitim verilmektedir. İlköğretimin ilk 5 sınıfında az sayıda öğrenci var. 6-7 ve 8. sınıflar, taşımalı eğitimle Manavgat'taki okullarda okumaktadır.Köyün okulu Antalya İlköğretim Müfettişleri tarafından 2007 - 2008 öğretim yılında "Örnek Okul" seçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmetler Köyü Manavgat Forum Tarih
Sarıahmetler Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ahmetler Köyü Hakkında Bilgi Kiraz İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Sarıahmetler Köyü Ferizli Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Hacıahmetler Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Ahmetler Köyü Kofçaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş