Ahmetler Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahmetler Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ahmetler köyü resimleri - ahmetler köyü tanıtım - ahmetler köyü bilgileri  Ahmetler, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün Ahmet isminde üç yörüğün köyün bulunduğu yere yerleşmesi ile Ahmetler ismini aldığı söylenir.Köyün en eski ve köklü aileleri hacıali ve hatipoğlu aileleridir. Köy yaklaşık 250 yıl önce kurulmuştur,köyün tarihi eseri olan camisinin yapılış tarihi de 1771'dir.Köye kurtuluş savaşı sırasında Yunan askerlerinin sokulmadığı anlatılır çünkü köyde Rumca'yı çok iyi bilen insanlar vardır bu insanların bir şekilde istilacıların girmesini engellediği köy ihtiyarları tarafından anlatılır.
  Kültür

  Köyün gelenekleri;düğün törenlerine ve yemeklerine katılmak yazısız bir kuraldır,düğünlerden önce bütün köylüye oku şekeri(davetiye)verilir,davetiyeyi alan herkes düğün törenine katılır;köyde cenaze olduğunda da herkes katılır bu da çok önemli bir gelenektir mazereti olmadan bu törenlere katılmayanlar ayıplanır... Görenekleri :Köye gelen bir misafir ya muhtarın organizesiyle ya da köyün önegelenlerinin takibiyle yedirilir, içirilir eğer yatılı kalması gerekiyorsa konuk edilir,yatırılır. Yemeklerine gelince:En meşhur yemeği tarhana çorbasıdır;pişirmesi kolay,ekonomik ve besleyicidir çünkü içinde;kırmızı biber,nohut,un,soğan gibi besin değeri yüksek ürünler vardır.İkinci meşhur yemeği ise -özellikle düğünlerde-keşkektir,kaliteli bir aşçı pişirirse bir de içine kızartılmış tereyağı konulursa tadına doyum olmaz.
  Coğrafya

  Manisa iline 180 km, Demirci ilçesine 27 km,İcikler kasabasına 10km,Borlu beldesine 20km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 523
  1997 558
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda tütün üreticiliği temel geçim kaynağı olmakla birlikte palamut toplama da önemli geçim kaynaklarındandır.Son yıllarda nüfusun artmasıyla ekilebilir alanların yetersiz olmasından palamut fiyatlarının geçmişe göre-köy ihtiyarlarının anlattığına göre 60'lı yıllararda kg'ı 2lira(bu günkü parayla)- çok düşük olmasından dolayı (bu günlerde 25krş)çalışmak amacıyla başta İstanbul olmak üzere diğer şehirlere göçler yaşanmaktadır. Esasen palamut için ciddi bir pazar bulunarak köyün ekonomisine ciddi katkıda bulunulabilir çünkü köyün çevresi adeta bir palamut-meşe-ormanı bu ürün için hiç bir masraf yok-ilaçlama,sürme,gübreleme-ve mevsimlik bir ürün kısa sürede bozulma riski de yok iyi kurutulduğunda birkaç yıl depolanabilir.Boya ve deri sanyisinde kullanmak için tabii bir maddedir.Umarız ki avrupalılar beslenmede naturele döndükleri gibi boya ve deri sanayisinde de doğal'a dönerler de köy ve civarının ekonomisine ciddi can gelir Hayvancılık:Özellikle köye içme suyu geldikten sonra(2007)büyükbaş hayvancılık daha da yaygınlaştı,vatandaşın ayağına süttoplama araçları gelmeye başladı bu işe önem verenler de gelirlerini artırmaya başladı;köyde az da olsa küçükbaş hayvancılığı kapsamlı yapan aileler var bunun yanında herkesin kendi yiyeceği sütünü ve ayranını çıkaracağı ,kurbanlığını elde edeceği beşer onar keçisi koyunu var ve bunları kezek usulu otlatıyorlar. Halıcılık:Eskiden el halıcılığı bütün köylü tarafından- özellikle kış mevsimlerinde- kadın-erkek herkes tarafından yapılırken şimdilerde daha az aile tarafından yapılmaktadır. Ayrıca tarlaların köye olan uzaklıgı oldukça fazla oldugu için yaz mevsiminde genelde herkes yaylaya çıkar
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim (1,2,3) birleştirilmiş sınıf vardır, ancak taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:02364971044
  Cep Telefonu:05348334670
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmetler Köyü Demirci Forum Tarih
Sarıahmetler Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ahmetler Köyü Hakkında Bilgi Kiraz İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Sarıahmetler Köyü Ferizli Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Hacıahmetler Köyü Büyükorhan Bursa Bursa Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Ahmetler Köyü Kofçaz Kırklareli Kırklareli Tanıtımı 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş