Ahmet Yesevi anısına dev sempozyum

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ahmet Yesevi anısına dev sempozyum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet Yesevi anısına dev sempozyum

  Bağcılar Belediyesi, Türk ve İslam dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Hoca Ahmet Yesevi anısına Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu düzenliyor. 20-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyum Holiday İnn Oteli’nde düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

  Hoca Ahmet Yesevi’nin Orta Asya’dan Anadolu ve Balkanlar’a kadar uzanan geniş coğrafyadaki etkisi ile İslam medeniyetine katkısı üzerine sunumların gerçekleştirileceği sempozyuma, Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Kazan, Doğu Türkistan ve Pakistan’dan çok sayıda uzman katılacak.

  NEDEN BAĞCILAR’DA YAPILIYOR?

  Toplantıda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Neden Bağcılar’da Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu yapılıyor?” sorusunun cevabını verdi.

  Bağcılar’da Kazakistan göçmenlerinin ikamet ettiğini söyleyen Çağırıcı, “Hoca Ahmet Yesevi Sempozyumu Bağcılar Belediyesi tarafından 5 yıldır sürdürülen uluslararası bir çalışmanın vardığı yeni bir aşamadır.

  Bağcılar’da ikamet eden Kazak kökenli vatandaşlarımız bizi, Türkiye ve Kazakistan arasında var olan kardeşlik bağlarını güçlendirecek bir dizi faaliyete yöneltmişti.” dedi.

  Sempozyumun Bilim Kurulu Üyeleri’nden Prof. Dr. Kemal Eraslan da yaptığı konuşmada Ahmet Yesevi hakkında bilgi verdi. “İnsanların hayatlarında maddi mimarlara ihtiyaçları olduğu kadar manevi mimarlara da ihtiyaçları var” diyen Eraslan, Hoca Ahmet Yesevi’nin manevi mimarlardan biri olduğunu söyledi.

  Programa katılan Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Şeyma Güngör, Doç. Dr. Necdet Tosun, Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Muhammed Yelten ve Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul kısa birer konuşma yaptı.

  20-21 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumda Hoca Ahmet Yesevi’nin Hayatı, Fikirleri ve Divan-ı Hikmet, Ahmet Yesevi’nin Takipçileri, Orta Asya’dan Balkanlar’a Ahmet Yesevi’nin Tesirleri, Dünden Bugüne Eserlerde Yesevilik, Yesevilik Araştırmaları konu başlıkları altında beş oturum düzenlenecek. Sempozyuma katılmak isteyenler için, Zeytinburnu Adliyesi Önü,

  SEMPOZYUM AÇILIŞINI MECLİS BAŞKANI YAPACAK

  Programın açılışını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin yapacak. Açılış oturumuna ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Devlet Bakanı Faruk Çelik, İslam Konferansına Üye Ülkeler Parlamentolar Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Osman Horata katılacak.

  AHMET YESEVİ KİM?

  Kazakistan’ın Çimkent Şehri’nin Sayram Bölgesi’nde 1093’te doğan Hoca Ahmet Yesevi, ilk eğitimini Babası Hace İbrahim Şeyh’ten almıştır.

  Daha sonra Buhara ve Semerkant’ta Şeyh Yusuf Hemedani’nin yanında eğitimini tamamlayan Yesevi’nin müritleri Anadolu başta olmak üzere bütün dünyaya dağılmıştır.

  Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında büyük katkısı olan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi çok sayıda Anadolu ereni Hoca Ahmet Yesevi’nin fikirlerinden esinlenmiştir. Yesevi 1166’da yine Kazakistan’ın Türkistan şehrinde vefat etti.

  Haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmet Yesevi anısına Forum Tarih
Ahmet Yesevi Kimdir - Ahmet Yesevi Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 29 Mart 2012
Hoca Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Şubat 2012
Güzeltepe Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 17 Kasım 2011
Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu Bilgileri Çankaya Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 15 Ağustos 2011
Ahmet Yesevi Ve Divanı Hikmet Kitap, Resim ve Dergi 20 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş