Ahmet Muhip Dranas Kimdir - Ahmet Muhip Dranas Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ahmet Muhip Dranas Kimdir - Ahmet Muhip Dranas Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet Muhip Dranas-Ahmet Muhip Dranas Kimdir-Ahmet Muhip Dranas Biyografisi-Ahmet Muhip Dranas Hakkında Bilgi-Ahmet Muhip Dranas Eserleri


  Ahmet Muhip Dranas


  [​IMG]


  Türk şairi ve tiyatro yazarı (1909).

  Sinop'ta dünyaya gelen Ahmet Muhip Dranas Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra çeşitli işlerde çalıştı. Bir süre hukuk ve edebiyat fakültelerinde okuduysa da tamamlamadı. Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınlan yönetmeni (1938-1942), Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü (1946) ve başkanı (1957) oldu. iş Bankası yönetim kurulu üyeliğinde bulundu.

  Dranas'ın liseyi bitirdiği 1930'lardan başlayarak şiirleri Varlık, Ülkü, Çığır, Yücel, Şadırvan v.b. çeşitli sanat dergilerinde çıktı. Bütün şiirleri Şiirler adı altında bir kitap halinde yayımlandı (1974). Ayrıca, tiyatro türünde de eserler verdi: Gölgeler (1946), O Böyle istemezdi (1948). Gölgeler adlı oyunuyla C.H.P. Piyes Yarışması'nda ikincilik kazandı.

  SANATI VE KİŞİLİĞİ

  Dranas'ın şiiri biçim bakımından kendinden öncekilere benzerse de dil ye imge bakımından onlardan çok farklıdır. Bu kalıplar içinde kalarak Türk şiirine değişik bir anlatım, taze bir ses ve ahenk getiren şair, çağın sorunlarına karşı ilgisizdir. Süsten arınmış söyleyişi, yalın ve sade dili, şiir sezgisi ve şiir kurma gücüyle içindeki duyguları yansıtmağa, güzel günlerin anılarını tazelemeğe, bunlarda bir yaşama sevinci bulmağa çalışır. Dranas'ın insan hakkındaki görüşü karamsardır.

  A. Muhip Dranas'ın bütün şiirlerinin özü sevmek, yaşamak ve ölüm kavramlarıdır denebilir. O bu üç temayı «bir büyük şarkı» bütünlüğü içinde ve güzellikler halinde, ama sade bir anlatımla dile getirir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmet Muhip Dranas Forum Tarih
Ahmet Muhip Dranas Kimdir - Ahmet Muhip Dranas Hayatı Biyografi & Otobiyografi 22 Temmuz 2011
Ahmet Muhip Dıranas kimdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 7 Ocak 2015
Hezarfen Ahmet Çelebi'nin yaptıkları kısaca Biyografi & Otobiyografi 26 Ocak 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Ahmet Adnan Saygun Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş