Ahmet Kanneci kimdir ? - Ahmet Kanneci hakkında

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 26 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ahmet Kanneci kimdir ? - Ahmet Kanneci hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet Kanneci, Türk klasik gitar virtüözüdür. 21 Haziran 1957 tarihinde doğmuştur.

  Ankara Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra geç sayılabilecek bir yaşta gitara ilgi duymuştur. Yabancı kuruluşlardan aldığı burslarla Avrupa'da eğitim görmüş daha sonra Türkiye'ye dönmüştür. Anadolu ezgilerini gitarla yorumlamıştır.

  [​IMG]

  Müzik alanındaki teori eğitimine Türkiye'nin önde gelen bestecilerinden Turgay ERDENER ile başladı. İstemihan Tavİloğlu ve Ali Sevgİ’den armoni ve kontrpuan dersleri aldı. 1977 yılında Julian BYZANTINE ile tanıştıktan sonra çalışmalarını tamamen klasik gitara yoğunlaştırdı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra İspanya Hükümeti'nin verdiği bursa hak kazanarak gittiği Conservatorio Superior de Música Óscar Esplá de Alicante'de José TOMÁS’ın sınıfından ve ayrıca Fransa'nın Perpignan kenti Devlet Konservatuvarı’ndan “Birincilik Ödülü” ile mezun oldu. Konserini dinleyerek tutkunu olduğu ve 30 yıldır dersler aldığı Alirio DÍAZ gibi ünlü bir virtüöz ile birlikte çalma şansına sahip oldu ve olumlu kritiklerini aldı.

  [​IMG]

  Avrupa’daki çalışmalarını tamamlayıp ülkesine döndükten sonra dört ayrı konservatuvar ve üniversitede gitar bölümlerini kurdu. 1993 yılında “Fulbright Araştırma Bursu” kazanarak araştırmalarını sürdürmek amacıyla ABD’ye gitti. KANNECİ’ye Fulbright Komisyonu tarafından “Sanatta Ömür Boyu Başarı”, ODTÜ Senatosu tarafından “Takdir”, Harran Üniversitesi ve Isparta S.D. Üniversitesi tarafından da “Fahri Doktora” ödülleri verilmiştir. Aralarında Museo Andrés Segovia (İspanya), Carnegie Hall (ABD), Merkin Concert Hall (ABD), Royal Festival Hall (İngiltere) ve Teatro Colón (Arjantin) gibi salonlar da bulunan üç kıtada çeşitli yerlerde birçok konser verdi. Birlikte konser verdiği sanatçılar arasında Ayhan Erman (Keman), Jorge Cardoso (Gitar), Victor PIkaIzen (Keman), Selva ERDENER (Soprano), Dorothy RANDOLPH (Barok Keman), Şefika KUTLUER (Flüt), Ekrem Öztan (Klarinet), Hiroki Terashima (Gitar), Javier Garcia MORENO (Gitar), Diler ARGAT (Piyano) ve Sibel ÖZGÜN (Piyano) gibi önemli isimler vardır.

  Sanatçı halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Sevda - Cenap AND Müzik Vakfı’nda gitar öğretmenliği yapmaktadır. Çalışmalarını kendisine ithafen yazılan bestelere ve Türk gitarist Savaş ÇEKİRGE ile birlikte başlattıkları araştırmalara yoğunlaştırmıştır. T. ERDENER, F. SAY, J. CARDOSO, F. ORTIZ, E. BAYRAKTAR, H. E. KORKMAZ, İ. TAVİLOĞLU, N. BOSNA, M. A. CHERUBITO, C. PADRO, T. WALKER, M. TOROS, T. SHAHIDI, M. HOSHINO, H. TERASHIMA, F. CUENCA gibi önemli besteciler KANNECİ’ye ithafen eserler bestelemişlerdir.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmet Kanneci kimdir Forum Tarih
Ahmet Kanneci Kimdir - Ahmet Kanneci Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 21 Haziran 2011
Hezarfen Ahmet Çelebi'nin yaptıkları kısaca Biyografi & Otobiyografi 26 Ocak 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Ahmet Muhip Dıranas kimdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 7 Ocak 2015
Ahmet Adnan Saygun Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş