Ahmet Davutoğlu Kimdir - Ahmet Davutoğlu Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 18 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ahmet Davutoğlu Kimdir - Ahmet Davutoğlu Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmet Davutoğlu Kimdir - Ahmet Davutoğlu Resimleri - Ahmet Davutoğlu Biyografisi - Ahmet Davutoğlu Hakkında

  Ahmet Davutoğlu (d. 26 Şubat 1959), Türk profösörü,Türk siyasetçi, uluslararası ilişkiler uzmanı, akademisyen ve büyükelçi.

  1 Mayıs 2009'da, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak TBMM dışından atandı. 58., 59. ve 60. hükümetler döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hem bakanlık hem de cumhurbaşkanlığı görevlerinde Abdullah Gül'e dış politika başdanışmanlığı yapmıştır.

  Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Ahmet Davutoğlu; İngilizce, Almanca ve Arapça bilmektedir.


  Yaşamı

  1959 yılında Konya'nın Taşkent ilçesinde doğan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1983–84 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi'nin "Ekonomi" ve "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler" bölümlerini çift ana dal programıyla(ÇAD) bitirdi. Aynı üniversitenin "Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler" bölümünde doktora yaptı.

  1990 yılında, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi’nde yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başladı. Üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü.

  1993 yılında Doçentlik unvanını aldı ve 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde çalıştı.

  1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi.

  1999–2004 yılları arasında Profesör unvanı ile Beykent Üniversitesinde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı.

  Ahmet Davutoğlu, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve dönemin Başbakanı Abdullah Gül'ün 17 Ocak 2003'te birlikte aldıkları ve 18 Ocak 2003'te Resmî Gazete'de yayımlanan kararlabüyükelçi unvanı verildi.

  Büyükelçi Davutoğlu, Gazze Savaşına çözüm getirmek için Türk Hükümeti'nin mekik diplomasisinde kullandığı önde gelen aktörlerdendi. Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'na 1 Mayıs 2009'da atandı. Halen Dışişleri Bakanıdır.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmet Davutoğlu Kimdir Forum Tarih
Ahmet Davutoğlu Kimdir? Biyografi & Otobiyografi 6 Şubat 2012
Stratejik Derinlik - Ahmet Davutoğlu Kitap, Resim ve Dergi 25 Şubat 2010
Hezarfen Ahmet Çelebi'nin yaptıkları kısaca Biyografi & Otobiyografi 26 Ocak 2017
Ahmet Kutsi Tecer kimdir hayatı ve edebi kişiliği kısaca Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2017
Ahmet Muhip Dıranas kimdir kısaca Biyografi & Otobiyografi 7 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş