Ahmediye Köyü Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ahmediye Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahmediye Köyü Çorum resimleri - Ahmediye Köyü Çorum hakkinda bilgiler  Ahmediye, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı KAYMAKÇI`dır.Kaymakçı isminin eskiden beri köyde çok yapılan meşhur manda kaymağından geldiği söylenmektedir.Daha sonra ismi Ahmediye olarak değiştirilmiştir.Köyün tarihinin çok eski olmadığı bilinmektedir.Köy Kafkaslardan gelen Ahıska Türkleri diğer göçmen muhacirleri ve Türkmenlerle kürtlerinde zamanla buraya yerleşmesi ile kurulmuştur.Bu üç topluluk birbirine zamanla kaynaşarak sırın bir aile oluşturmuştur.Kimi zaman küçük tartışmalar yaşansada dostluklar devam etmektedir.

  Kültür

  Köyde düğünlerde büyükbaş hayvan kesilerek misafirlere Çorum beşlisi olarak bilinen et yahnisi,su böreği,düğün çorbası,pilav ve Çorum baklavası ikram edilir.Kız tarafında ise kız evinde kına gecesi yapılır.Bayramlarda Bayram Namazından sonra toplu bayramlaşma yapılır. Köyde yetişen madımak bitkisi meşhurdur.Bu bitki toplanılarak madımak yemeği yapılır ayrıca köyün kendine has içimi lezzetli bir suyu vardır.Köyde cenaze olduğu zaman aileye yardım olsun diye yemekler yapılır ve misafirlere ikram edilir.Bu da cenaze evine olan saygıyı ifade eder.

  Coğrafya

  Çorum merkezine 12 km uzaklıktadır.Köyün kuzeydoğusu meşe ormanları ile kaplıdır.Coğrafi yapısı genelde meşe ormanları ile karışık,mera ve engebeli tarım arazilerinden oluşmaktadır.Köye ait meşe ormanlarından yıllık düzenli olarak orman kesimi yapılarak yakacak odun temin edilir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadenizle İç Anadolu geçiş iklimi görülmesine rağmen yükseltisinin fazla oluşu ve coğrafi konumu gereği Çorum-Samsun arasındaki en yüksek nokta olmasından dolayı kışları çok soğuk ve kar yağışlı geçer,kışın zaman zaman Ankara-Samsun karayolu Kaymakçı mevkiinde aşırı kar yağışı ve buzlanma nedeniyle trafiğe kapanır.Yazları ise yükseltisinin etkisinden dolayı serin geçer.Köyde su imkânları kısıtlı olmasına rağmen su sıkıntısı yoktur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 106
  1997 125

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün soğuk karasal iklimi,engebeli arazisi ve su yetersizliği sulu tarıma imkân vermemektedir.Bu yüzden genelde tahıla dayalı buğday,arpa,fiğ tarımı yapılır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Haşim Ahıskalı
  1999 - Haşim Ahıskalı
  1994 - Elvan Demir
  1989 - Behçet Ahıskalı
  1984 - Ömer Ahıskalı

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahmediye Köyü Merkez Forum Tarih
Eşme Ahmediye Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ahmediye Köyü Hakkında Bilgi Akören Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Eşme Ahmediye Köyü Hakkında Bilgi Kartepe Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Ahmediye Köyü Altınova Yalova Yalova Tanıtımı 28 Nisan 2010
Ahmediye Köyü Büyükçekmece İstanbul İstanbul Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş