Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkısı nedir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 7 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkısı nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkıları nelerdir kısaca,

  Dinimizde, bu dünyanın bir sonu olduğuna ve bu dünyadan sonra ahiret hayatının varlığına inanılır. Bu durum toplum üzerinde çok önemli ve büyük bir etki yaratır. Ahirete inanan her insanın, bu dünyadaki davranışları bu inanca göre şekil alır. Bu durum da, toplumda insanların hareketlerini kontrol ederek yaşamasına ortam hazırlar. Ahiret inancı, toplumun düzenini sağlayan en önemli inançlar arasındadır. Toplum hayatına çok fazla yarar sağlamasının yanı sıra, iyiliğin her zaman ön planda olmasını sağlar.

  İnsanların yalnızca bu dünyanın varlığına inanmamaları, bu dünyadan sonra bir de yapmış olduklarının karşılığını iyi ya da kötü bir şekilde alacağına inanılan bir ahiret kavramı vardır. İnsanların inanmış oldukları ahiret kavramına göre, iyilik yapan iyilik ile kötülük yapan ise kötülük ile karşılaşır. Bu inanç, insanların bu dünyadaki davranışlarının belirlenmesinde etkili bir rol oynar. İnsanlar, ahiret hayatının varlığının bilincinde olarak hareket eder ve hayatı daha anlamlı bir şekilde yaşamaya başlar.

  Ahiret inancı olmayan insanlar, bu dünyada istedikleri gibi davranır. Bu davranışlar kimi zaman kötü davranışlar da olabilmektedir. Bu durum kötülüğün yaygınlaşmasını sağlar. Oysa ki ahiret inancı, kötülüğü engelleyen ve iyiliği daha da fazla yayan bir inanç olarak kabul edilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahirete imanın anlamlı Forum Tarih
âhirete îmânın gençlerdeki te’sîri İman ve İslam Forumu 30 Nisan 2010
Ahirete imanın, İnsanın Psikolojik ve Ruh Yapısına Etkisi İman ve İslam Forumu 13 Aralık 2008
Internetten Ahirete Davetiye İslami Kıssalar & Hikayeler 9 Şubat 2010
Ahirete iman rüknünün, diğer iman rükünlerinden farkı nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 23 Ekim 2009
Hazırlanınız! Ahirete Gidecegiz.. Dini Resimler 23 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş