Ahiret Aleminde Zaman Kavramı Nasıl Olacak?

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda RiVeR_Nn tarafından 21 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Ahiret Aleminde Zaman Kavramı Nasıl Olacak? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahiret Aleminde Zaman Kavramı Nasıl Olacak?

  Kabir ve ahiret alemlerinde zaman vardır ancak zamanın işleyişi farklılık gösterebilir. Dünyamızda zaman farklı bir hızla işlerken uzayda farklı bir hızla işlemektedir. Dünyamızın bir yılı güneşin bir anına denk gelebilmektedir. Ayrıca bizim bir günümüz bazı mahluklar için bir ömür demektir.

  Ahiret ve kabir alemlerinde de zaman boyutu farklıdır. Mesela cennetin bir anı dünyamızın binlerce senesine mukabil gelebilir. Ayrıca kabir aleminde de zaman kişiden kişiye değişir. Nimet içinde olan insanlara bin sene bir an gibi gelir, azab içinde olanlara ise bir an bin sene gibi gelir.


  İnsanların hayatı ve geçirdiği zaman birimleri aynı değildir. Mesela, birkaç dakikalık rüyada günler, aylar ve yıllar geçmiş gibi geliyor. Bazen de yeni yatıp kalkmış gibi bir gecenin nasıl geçtiğini fark edemiyoruz.

  Bunun gibi kabre erken giren bir insan, Ahirette yeni kalkmış gibi olabilir. Bir diğeri ise birkaç sene kabir de kalır, ama binler sene kalmış gibi azap çekebilir.

  İşte kabre erken veya geç gitmek kişiye, günahına ve durumuna göre değişebilir. Allah orada da uyku ve rüyada olduğu gibi bir durum yaratabilir.

  Zaten cennet ve cehennem alemlerini anlamak ve anlatmak için görmek ve yaşamak gerekiyor. Bu açıdan o alemin şartlarını bu alemle değerlendirmek, anne karnındaki çocuğa dünyayı anlatmak gibidir. Nasıl anne karnındaki çocuk dünyayı anlayamazsa, bu dünyanın karnında olan bizler de cenneti anlayamayız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahiret Aleminde Zaman Forum Tarih
Ahirete imanın anlamlı bir hayat yaşamaya katkısı nedir? Dini Sorular ve Cevaplar 7 Aralık 2016
Ahiret gününe niçin inanırız? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Şubat 2014
Ahiret Günü, Ahiret gününe İman, Diriliş Günü, Tekrar Dirilişe İman İman ve İslam Forumu 22 Nisan 2013
Ahiret İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 10 Aralık 2011
Ahireti Kazanmak İçin Dünyadan Vazgeçmek Nedir? Dini Sohbetler Dini Forum 14 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş